Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Инвазията на тигровия комар е главно в Бургас, Созопол и Приморско, хапе по краката и само през деня

Старите гуми, гробищата и мочурищата са привлекателни за тигровите комари
Ключови думи: тигров комар, РЗИ-Бургас, Георги Паздеров, Созопол, Бургас, Приморско, гробища

По всичко личи, че и това лято бургазлии ще бъдат хапани от новите за региона тигрови комари. „Флагман” установи още в началото на май тяхната поредна инвазия.

С каква информация разполага Регионалната здравна инспекция (РЗИ-Бургас)?

„Териториалното разположение на област Бургас е свързано с наличието на Черноморска граница, много водни басейни - реки, езера, блата, дерета, множеството защитени територии, постоянни и временни биотопи. Климатът в региона се характеризира като влажен субтропичен с морско и континентално влияние”, информира д-р Георги Паздеров – директор на РЗИ-Бургас, след запитване на „Флагман”.

В региона 63 биотопа на различни видове комари подлежат на наблюдение. Рискова зона за активността на комарите са гробищните паркове по населените места, за което надлежно е уведомена местната власт и съответните фирми за ДДД /дезинфекция, дезинсекция, дератизация/ дейности за извършване на регулярни обработки на тези терени.

„През лятото на 2014 г. за първи път е доказано наличието на Тигров комар в гр. Бургас. През м. септември 2015 г. е установен друг ареал на разпространение на Тигров комар – община Приморско. През последните години находките показват инвазията му в старите огнища – Бургас, Созопол, Приморско и биотрансмисията му в останалите общини”, информират още от РЗИ-Бургас.

Местата, които обича да обитава тигровият комар, са отводнителни шахти във вътрешни дворове, пред жилищни кооперации, магазини, шахти с изхвърлени опаковки от питиета, наводнени мазета, запушени улуци, терени до изоставени имоти с растителност и разхвърляни съдове със застояла вода и дворове, в които се съхранява вода на открито, употребявани автомобилни гуми.

„Комарите са опасни за човека насекоми, но болестите които пренасят се срещат главно в тропичните и субтропичните райони”, информира д-р Паздеров. 

Тигровите комари са особено агресивни и нападат на ята и за това могат да свидетелстват много хора, посетили гробищата на Бургас.

Дали обаче тези комари са по-опасни от другите, които традиционно се срещат в региона, от РЗИ-Бургас не отговарят.

„Комарите са повсеместно разпространени кръвосмучещи насекоми. Разпространени са по цялото земно кълбо с изключение на зоните с вечен лед”, информира д-р Георги Паздеров.

„Комарите са една от най-важните в епидемиологично отношение групи насекоми. Те са преносители на повече от 50 вирусни, бактериални инфекции и паразитози като малария, филариоза, вирусни енцефалити, жълта треска, денга, туларемия, западно – нилска треска, чикунгуня и др. За да се разболее човек, трябва да бъде ухапан от заразен комар.

Тигровите комари са с характерна черно-бяла окраска по тялото и крайниците. Произхождат от тропичните и субтропичните райони на Югоизточна Азия. Характеризират се с висока пластичност и устойчивост по отношение на променящите се условия на средата. За да се намали разпространението им, трябва да се атакуват ларвите им в езера, мочурища, локви и около реки и язовири още преди да са се излюпили. Яйцата си снасят близо до водоеми, места с вода, като стари гуми, саксии, чешми, басейни, фонтани и др. Тигровият комар, ако е заразен, може да пренася опасни вирусни и паразитни заболявания по хората и домашните животни, сред които: зика, жълта треска, енцефалит Сейнт Луис, западнонилски енцефалит, чикунгуня, денга и др.”

Хората трябва да знаят, че тигровият комар хапе само през деня, максимум до коляното, тъй като е дребен и лети ниско.

За защита както от обикновените, така и от тигровите комари следва да се използват репелентни препарати, да се поставят защитни мрежи на прозорците, за да се предотврати влизането им в домовете, редовно трябва да се почистват улуците от листа и попаднали в тях отпадъци, посочват от РЗИ-Бургас.

Какви мерки са предприети по проблема?

„Ежегодно се извършват наблюдения, проучвания, регистриране на нови природни огнища, теренни изследвания. РЗИ-Бургас организира и участва в провеждания мониторинг преди дезинсекционни обработки на рискови терени в населени места и проконтролира ефективността на проведените мероприятия. При този контрол участие взимат представители на общините от региона при Дирекция “Екология“, както и служители от ДДД сектора”, посочват от РЗИ-Бургас.

„Във връзка с настъпване на активния период за биологична активност на комари, РЗИ изпраща уведомителни писма до кметовете на всички общини, с цел провеждане на навременни профилактични и изтребителни дейности. Периодично се изискват: информация за навременно сключване на договорите с фирми за ДДД обработки, план - програмата на съответната община, съобразена с характера на населеното място, график на ДДД обработките, копие от потвърдителните протоколи след обработките, необходими за извършване на контрол от РЗИ. За цялостната организация и ефективното провеждане на ДДД дейностите срещу векторите в урбанизираните територии на Бургаска област е много важно навременно обявяване на обществените поръчки, за провеждане на първите обработки срещу тези вредители”, се казва още в отговора на институцията до „Флагман”.

Критично изказване в тази връзка пък наскоро имаше директорът на Националния център за заразни и паразитни болести Тодор Кантарджиев. Той намекна, че институциите у нас вършат формално задълженията си в борбата с комарите.

„Трябва да се изтребят ларвите на комарите, а не да се прави после пиар с пръскане в облаците срещу рояците, което е нискоефективно. Много лесно се дават пари неефективно“, коментира проф. Кантарджиев.

10
Коментара по темата
10.
do valeri ot bidona
02.06.2019 17:33:59
ako e hapal flagman i uhape teb, posle she pishesh statii za men kak sam si potroshil kolata
9.
Бате гого
02.06.2019 12:01:39
Кмета се занимава само с политика няма време да напръска срещу комарите в ??? Най добрия град за живеене???
8.
Ne
02.06.2019 11:24:13
Не знам какво пръскат, ама в Морската около Езерото е кошмар. Самото езеро защо не се обработва? Защо не се вкарва морска вода, за да не се заблатява? Ей такива въпроси, ама на общината им е през оная работа...
7.
Валери
02.06.2019 10:32:01
За един прЕател да попитам.
Ако тигровия комар ухапе някой от Флагман
и след това мен, дали и аз ще стана тъпанар?
6.
*********
02.06.2019 09:50:15
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
5.
Koko Djambo
02.06.2019 07:44:14
Ми пръскайте бе бетери!
4.
Гошо
01.06.2019 23:47:38
Въпрос с повишена трудност!
Щом тигровия комар хапе под коляното, има ли опасност да ме охапе по кожения инструмент?
Понеже ми е под коляното. За това питам!
3.
фенчо
01.06.2019 23:24:35
Това, че тигровият комар хапе само до коляно, не знам как го измислиха. А в Бургас уж пръска ха, но май наистина PR си направиха.
2.
Куку
01.06.2019 23:01:44
И кво?
Сечено на Созопол и Приморско...
То колкото няма туристи и колкото куц сезон се очертава, хептен е*ахте мамата на хората.
"Патриотичен" сайт!
1.
...
01.06.2019 22:39:45
Кой ги пише тези неграмотни статии,тип превод с гугъл?
  Добави Коментар
Сексолог с разтърсващи думи: Има двойки, които... Не правят секс с години Обра точките на 55 години (СНИМКА) Джей Ло показа отлична форма по бански
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП