Как област Бургас надмина Варна по трудова заетост
Област Бургас надмина Варна по трудова заетост, показа наскоро изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ).
„Макар традиционно Варна да има по-висока заетост от Бургас, в тези 16 години Бургас успява на два пъти да изпревари Варна – първо през 2012-2013 години и сега през 2018 г. Причината е, че в Бургас през 2018 г. се постига рекордна заетост – при това след 8 поредни години на постоянен ръст в заетостта, докато във Варна се редуват добри и лоши години и в момента заетостта е с една идея под рекордните нива от 2015 г.”, посочва икономистът Петър Ганев от неправителствената организация.
Той предостави на „Флагман” и съответните статистически данни.
Изследването обхваща периода 2003 – 2018 г. Базата данни за анализа включва коефициента на заетост на възрастовата група 15 – 64 години по области.
През 2018 г. показателят за Бургас е 67,4%, докато за Варна е 66,3%.
Година по-рано процентите са съответно 64,8 и 66,0.
През 2018 г. Бургас е на девето място в страната по показателя.
Първа е столицата София-град, следват София-област и Благоевград. На четвърто място е Стара Загора, после са Пловдив, Русе и Смолян. Осми е Кюстендил, следван от Бургас и Габрово.
Северната морска област Варна е 13-а. На дъното на класацията е Монтана.
Бургаска област е с по-нисък коефициент на заетост от средния за България, става ясно от приложената графика.
Югоизточният регион като цяло също има леко предимство пред Североизтока. В първия влизат областите Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол. А във втория са Варна, Добрич, Търговище и Шумен.
Данните показват, че двата региона през годините са с почти изравнени показатели и често си разменят предимството.
„18 области в страната постигат рекордна (или много близо до рекордната) заетост за последните 16 години през 2018 г. Всяка една от първите девет области по заетост през 2018 г. е на своето рекордно ниво. Областите, които имат най-висока заетост и пробиват границата от 75% са София (столица), София, Благоевград, Стара Загора и Пловдив”, посочва Петър Ганев.
„Най-високата постигана заетост от българска област в последните 16 години е 75,6% в София (столица) през 2018 г. Най-ниската заетост в този период е 42,2% във Видин през 2004 г. Макар и за голям период – цели 16 години, разликата между двата рекорда е шокиращ – цели 33,4 процентни пункта.
Само за 2018 г. разликата между връх и дъно – в случая София (столица) и Монтана, е цели 23,4 процентни пункта. Коефициентът на заетост (15-64 години) остава под 60-процентната граница в северозападните области Видин, Монтана и Враца, както и в областите Разград и Кърджали”, коментира Петър Ганев.
Според него данните показват големите различия между областите в страната.
„Дори и всички да достигнат своите рекордни нива, разликите отново биха били чувствителни. Лошата новина е, че тези на дъното изпитват трудности и през последните години, като не успяват да достигнат своя максимум. Най-добрите пък са по-скоро на рекордните си нива, но някои от тях вече стигат своя потенциал, тоест не могат да активират допълнително работна сила. Парадоксално, но в рекордната година за заетостта в страната, проблемите на пазара на труда у нас остават ясно видими”, посочва още икономистът от ИПИ.
очевидно според мен сте наи добрия Автор на саита.
Бих искал да ви предизвикам да направите проучване по следните въпроси :
1.Процент на смъртност в Бургас ппичинена от онко заболявания и да сравните процента със всеки един друг град на БГ вклучително Козлудуи !!!!
2.Направете същата процентна съпоставка спрямо хората с алергии ж бургас и останалата държава
Ако искате след това намерете причините за всичко това ,но мисля на всеки бургазлия ги знае
Благодаря предварително
Илиан Мите
Градове, като Пловдив, София, Русе, Стара Загора, Враца, Варна, Габрово са доста напреднали в това отношение, така че не ми хвалете заетостта за минимална работна заплата, а покупателната възможност на хората в отделните региони!!!
Ай,посмали малко... 350к Ще падна от смях. С Добрич ли? Това си варналийска комплексарщина. За останалото,обаче,съм съгласен.
Днес SSоберщурманфюрер вдигна дажбата в концланглера от 120 грама порция ориз на невероятни 128 грама
Или ПИАР на гербавите крадци ЗАПЛАТИТЕ минималните във България с НАИ-висок ръст в ЕВРОПА от 510 лева/260 евра/ на невроятни върховните супер космичните 560 лева на месец /285 евра/
Нали звучи някакси смеШно на фона на заплатите на НАИ-БЕДНИТЕ в ЕС страни ГЬРЦИЯ и ИСПАНИЯ сьответно с 870 ЕВРА и 1000 евра минимални заплати,или СЪРБИЯ която НЕ член на ЕС но заплатата минималната е 460 ЕВРА или Македония с минимум 350 ЕВРА
и не на последно място на безстрашните арабски инвеститори дръзнали да оставят последните си запаси от петродолари в ''БУРНО РАЗВИВАЩАТА''се икономика на световния търговски център '' оазиса ''на АИТИтехнологиите Бургадидас