Ще падне ли Пламен Георгиев от терасата?
Ще падне ли шефът на КПКОНПИ? Пламен Георгиев отказва да отговаря на въпроси, въпреки че бе уличен в разминаване между декларирано и реално имущество.
Мегатерасата от 186 кв.м. на тавана на кооперацията, над тризонета (!), в който живее Георгиев, имала барбекю, сауна за шестима и баня.
Доста срамна, парвенюшка история за шеф на каквато и да е институция, камо ли на антикорупционен орган.
bTV извади документи, че имотът е купен с ипотека от шефа на КПКОНПИ, но самият Пламен Георгиев странно отрича да е собственик и твърди, че става дума за общи части.
Въпросите са много, шефът на антикорупционния орган обаче предпочита да не дава отговори по същество. Днес в София той участва в конференция на тема „Етика на публичната администрация“ (!). Преди събитието Пламен Георгиев се появи за първи път придружен от гардове от Националната служба за охрана с обяснението, че имало заплахи срещу него.
Той отклони неколкократно въпросите за терасата на тризонета му - нямало да се обяснява, защото това били „компроматни глупости“ и атаки от олигарси с медии. По всяка вероятност шефът на Антикорупционната комисия визира най-вече собственика на „Капитал“ Иво Прокопиев.
Проблемът на Пламен Георгиев обаче е, че първа новина в емисиите на може би най-мощната медия у нас – bTV, през последните дни е именно каскадата от разкрития около имота му в столичния квартал „Гео Милев“, който според обявата за продажба е с площ от над 400 кв. м.
Днес Георгиев се обърна към репортерка на bTV: “Съжалявам и за вас, медиите, които по някакъв начин се опитвате да се поставяте в услуга на тези хора (олигарсите – б.а.)“.
Всички опити да бъде попитан за разминаването на имотната му декларация с реалността той парира и каза, че няма да се обяснява, защото трябвало да се обясняват други хора.
Показателно е, че един от разследващите репортери в bTV, който се занимава с казуса, е Петър Нанев, взел главите на бившия здравен министър Николай Петров и на ексдепутат от ГЕРБ – вече покойния Стоян Тонев.
Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов се опита да тушира скандала „апартаментгейт“ с частичното оттегляне на Цветан Цветанов и с оставките на министър Цецка Цачева и зам.-министър Ваня Колева.
Въпросът с Пламен Георгиев обаче също опира до Борисов.
Едва ли някой се съмнява, че през 2018 г. шефът на КПКОНПИ (Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество) е бил избран от парламента без санкцията на лидера на ГЕРБ.
Антикорупционната комисия е орган с изключителни разследващи функции – нещо като втори ДАНС, но със специални правомощия да се занимава най-вече с политици и с лица, заемащи висши публични постове.
Пламен Георгиев бе избран от парламента, макар че това е човекът, станал известен със случая, когато като прокурор не чул скандалния СРС-разговор, наречен „Ало, Ваньо“, между премиера Бойко Борисов и бившия шеф на митниците Ваньо Танов.
След потулването на аферата кариерата на Георгиев се разви главоломно.
Има ли основания той да бъде смятан за човек на задкулисието?
Пламен Георгиев е (по-точно - бе) едно от спряганите имена за следващ главен прокурор, т.е. за наследник на Сотир Цацаров.
Показателно е и че медиите, свързани с Делян Пеевски, са безкритични към скандала с имота на Пламен Георгиев. Напротив – открай време те са главните „рупори“ на шефа на КПКОНПИ.
Кои в парламента гласуваха „за“ избора на Георгиев за ръководител на КПКОНПИ?
„БСП е единствената партия в този парламент, която гласува против неговото назначение. Т.е. ние нямаме доверие, което да сме му дали и да сваляме сега. Питайте другите политически партии, които го натовариха с доверие, какво мислят за последните разкрития“, каза днес Крум Зарков от БСП след журналистически въпрос.
По време на дебатите преди година и половина от соцпартията имаха железен аргумент за това, че не парламентът, а президентът следва да назначава ръководителя на антикорупционния орган.
Няма как да разследваш тези, които са те назначили, обясниха от БСП.
Тази теза защити тогава и самият държавен глава Румен Радев.
Думите им като че ли сега се потвърждават напълно от сагата „апартаментгейт“.
Пламен Георгиев и членовете на КПКОНПИ, избрани от парламента (по предложение на Георгиев), трябва да разследват тези, които са ги назначили - воглаве с председателя (вече бивш) на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Ще падне ли главата на Георгиев?
Според закона той има шестгодишен мандат и смяната му би била доста сложна операция. Една от опциите е сам да подаде оставка, каквито намерения Пламен Георгиев очевидно няма.
КПКОНПИ се води независим държавен орган и никой няма право да въздейства пряко и да притиска Пламен Георгиев. Това може да стане само неформално по линия на... Бойко Борисов.
Лидерът на ГЕРБ има мотивация да предложи сделка, свързана с оставка на Георгиев, тъй като е налице опасност партията му да претърпи нови, фатални щети на изборите за Европейски парламент.
Според закона член на КПКОНПИ може да бъде свален от поста и ако бъде констатирано престъпление или тежко нарушение, което в случая изглежда релевантно.
Любопитен момент е, че процедура за предсрочно прекратяване на мандата би могла да инициира и една пета от народните представители, т.е. поне 48 депутати.
„БСП за България“ разполага със 79 депутати, така че те имат възможността да направят това със съответната законова аргументация. Дали ще намерят основания и смелост да го сторят, е друг въпрос – защото подобна инициатива няма да е акция просто срещу Пламен Георгиев или ГЕРБ.
Зад Георгиев стоят главният прокурор, ДПС, конгломератът на Делян Пеевски...
Единствената политическа формация, която до момента се осмели да поиска оставката на шефа на КПКОНПИ, е извънпарламентарната коалиция „Демократична България“. Това стана още на 28 март, когато бе само началото на разкритията около имота на Пламен Георгиев, за който освен всичко друго има основателни съмнения, че е и с манипулирана цена.
„След публично изнесената информация относно закупеното от г-н Георгиев луксозно жилище в кв. „Гео Милев“ в София на цени много под пазарните за такъв имот, а дори и под данъчната му оценка, както и относно начина на декларирането на този имот в имуществената му декларация, става ясно, че той повече не може да оглавява органа по антикорупция“, посочиха тогава от „Демократична България“.
И Кой ще сложат?
Кой?
Ще дойде друг като него, защото са много.
Първо трябва да се разкара СИК от властта, и да се изберат умни и честни хора. Безпартийни.
Партиите доказаха че за нищо не стават,