Защо босът на Кумлука Мишо Пандурито няма обвинение за лихварство, а арестът му приличаше на военна операция
Защо ромският барон Михаил Щерионов, известен с прозвището Пандурито, не е получил обвинение за лихварство? Това се питат мнозина, след като днес стана ясно какво е в основата на ареста му. (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)
Както Флагман.бг писа Щерионов дал заем от 25 хил.лева на Хакъф Хакъф, който бил негов съсед, търговец в Слънчев бряг. Парите му били нужни, за да си плати наема преди сезона и да зареди стока за сергията. Хакъф твърди, че цяло лято плащал по 4 хил.лева, но заемът му не намалял, тъй като Щерионов считал това само за лихва, не и за главница, която си оставала все същата. Ромският бос очаквал за 25-те хил.лева да му върнат накуп 40 хил.лева. След като Хакъф спрял плащането, Пандурито започнал да го заплашва, сочат показанията на пострадалото лице.
Това е типичната лихварска схема, категорични са криминалисти, работили по този случай.
Според адвокат Росен Кожухаров, специалист в наказателното право обаче това не било лихварство. Неслучайно и нямало обвинение за тази дейност, а само за „изнудване”. В случая това бил заем между приятели-съседи, който макар и с лихва не е наказуем от Закона.
За да се докаже лихварство трябва да са налице няколко предпоставки. Основната е заемите да са отпускани минимум на три лица, за да се направи предположение, че е развивана лихварска дейност.
Имало и друга хипотеза, която гласяла, че да се докаже лихварство трябвало да се установи и дали парите на лицето, привлечено по обвинението, са придобити от тази дейност,т.е. – че е извършена сходна на банките дейност, допълни Росен Кожухаров пред Флагман.бг.
Районният прокурор на Бургас Иван Кирков намекна, че скоро може и да повдигнат обвинение в лихварство на Пандурито, но засега е факт, че такова няма.
Съдът остави Щерионов зад решетките заради високата обществена опасност на лицето. Справката му за съдимост показва, че е осъждан шест пъти досега и съществува реална опасност при неприключило срещу него разследване да извърши натиск над свидетелите, счете съдия Георги Иванов. Освен това в дома му е намерена и дрога, реагираща при полевия тест на афетамин.
Мишо Пандурито е знакова фигура в бургаското гето Кумлука, заради което едва ли някой друг ще тръгне да свидетелства срещу него. Дори и да е имало други замесени в схемата, е малко вероятно да проговорят, защото Щерионов е считан е за един от босовете на квартала - важни хора, които управляват махалата. Той има едва основно образование, днес призна, че "горе-долу" може да чете, но пък всички роми го гледа в очите и прави каквото каже.
Пандурито и семейството му нямат официален бизнес. Според източник на Флагман.бг на бургаски предприемачи Пандурито се е предлагал като човек, който може да осигури много хора за работа - 100 човека или дори 200-250 човека, колкото поискат, стига да си платят. На това се дължало изключителното му влияние в гетото.
Пандурито прибирал парите за ромите, подхвърлял им трохи, но те го боготворели, защото винаги им намирал работа. Сега е сред най-важните фигури в кумлушката махала. Заради това и вчера арестът му приличаше на военна операция - с множество тежко въоръжени полицаи. Явно ченгетата са се притеснявали, че може да получат сериозно противодействие, ако решат да арестуват толкова значима за ромите фигура.