Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Истинската история на първата биткойн Пепеляшка

Ружа Игнатова
Ключови думи: Ружа Игнатова, one coint, биткойн пепеляшка, пирамида с биткойни

Когато преди седмица Луфтханза обяви, че пуска и четвърти полет всеки ден от София за Франкфурт, никой не обърна внимание. Защото голямата новина бе за задържан зад океана българин – Константин Игнатов, който със сестра си - Ружа, преди 6 години кацнали с един от полетите от Германия у нас, за да развият компанията One Coin.

Впоследствие, това се оказа поредната световна пирамида с българска следа, която измами хиляди наивници, разчитали на бързо забогатяване с измислена валута.След ареста на Константин в Америка и мистериозното изчезване на сестра му – някогашната Бизнесдама на България, стана ясно и откъде е първоначалната инвестиция за международната далавера. Парите дошли след измама с предумишлен фалит на немска металургична фабрика, която баща им купил след като през 90-те изнесъл семейството си в Германия.

А печалбата от фирмата човекът години наред влагал в образованието на дъщеря си в най-реномираните колежи и университети във Великобритания. Сигурно е бил много горд с петте й европейски дипломи, както и с факта, че още на 25 години пред името й се появява титлата доктор. Едва ли някога си е представял, че на 37-ия си рожден ден любимата му дъщеря ще акостира на Морска гара в Бургас с 40-метрова яхта за поне 15 милиона долара. На която се качи целият т. нар. бизнес елит за грандиозно парти. Вероятно е бил съкрушен, след като само година по-късно Ружа изчезва безследно, докато куп международни служби я издирват за измама в рамките на милиарди. А присъдата, която я чака, е по-голяма и от най-дългия човешки живот.

Историята на Ружа – българската биткойн- пепеляшка, се оказа без хепи енд. Но и много поучителна за родната ни младеж. Която днес пълни самолетите за Германия, за да сбъдва европейската си мечта.

И за да търси по-добър стандарт за живот, както се твърди в стряскащо социологическо изследване, което излезе тези дни. Оказа се, че 40% от младите имат планове да напуснат страната. Но, според един от авторите на проучването – д-р Петър-Емил Митев, процентът е обнадеждаващ, защото само преди 7 години цифрите били по-песимистични. А сега и патриотичните им нагласи рязко се увеличили.

82-годишният професор може да си вярва, че близо половината от младите хора си стягат куфарите, просто защото са станали граждани на света. Но истината е, че техният избор означава и друго - не искат да живеят у нас. И макар 68% от тях да обявяват, че биха желали да обиколят континента само за 6 месеца, практиката показва съвсем друго. Тези, които търсят неквалифицирана работа навън, не се връщат скоро.

Защо бягат ли? Отговорите също са в проучването. Новото поколение, завършило училище или университет, не иска да повтори живота на родителите си. Търси бърза реализация, европейски доходи и свобода на действията си. Общува малко, прекарва часове пред компютъра.

Не повече от 20 процента от младите четат книги, едва 10 процента спортуват активно. Даже по-нисък е процентът на тези, които се интересуват от политика – едва 7% от тях четат новини от актуалния обществен живот. За сметка на това са блестящо информирани за всички криминални и светски събития.

Каквото и да си говорим, изтървахме го това поколение. С несподелената отговорност и на родители, и на учители. И на власт, и на опозиция. И на русофили, и на русофоби. И на бедни, и на богати. Остава ни само надеждата, че някой ден ще напълнят и самолетите към България. Без да тръгват по пътя на Ружа.

А още отсега да се замислим за тези, които са още в училище. Защото един от въпросите в анкетата е доста показателен. Децата са разочаровани, че техните амбиции за реализация в живота се разминават със съдържанието на учебниците. С други думи – това, което учат, не им помага да сбъднат желанията им.

Така че, докато връзката образование-бизнес е скъсана

нито по-високите заплати за учители, нито санираните училища, нито новите делегирани бюджети за университетите ще донесат промяната.
Ние ще продължим да си говорим за реформи и дуално обучение, а младите ще търсят бъдещето си Европа, напомняйки ни за себе си с патриотични постове на 3 март или 24 май. Константин Игнатов ще остарее в американския затвор. Ружа ще бъде забравена до фалита на следващата финансова пирамида. А Луфтханза ще обяви България за топдестинация.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г.
Трагедия във Франция Във френските Алпи Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко...
Провал за България В старт на биатлона Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци
Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция  Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България"
Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса
Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите