Румен Драганов: Колкото по-бедна е Англия, толкова по-добре за българския туризъм
Британско нашествие по българските курорти се очаква това лято заради Брекзит, прогнозира експертът Румен Драганов. Той подчерта, че колкото е по-бедна Англия, толкова е по-добре за България, тъй като сме ниско бюджетна дестинация и идват повече туристи от Острова.
Според директора на Института за оценки и анализи в туризма може да спечелим от Брекзит, защото именно "разводът" на Великобритания с ЕС ще да доведе туристи.
„Добрата новина е, че цените на туристическите услуги, които предлагаме, ще продължат да се повишават. Германците като по-организирани всече са се записали. Те са 18% от всички, които очакваме. Хората в Германия знаят кога ще имат ваканция след една година, а в нашия свят не ни е ясно дали изобщо ще имаме отпуска през това лято“, коментира Драганов.
Руски туроператор очаква спадът на туристите към България да е 10%, а не 25%
„Няма как да се намаляват цени, защото има поскъпване на горива, на бензина, увеличават се заплатите на персонала. Намаление е възможно при ранни записвания. Ако някой сега направи това, ще плати с 30% по-малко“, изчисли шефът на Института за оценки и анализи в туризма.
Водещата Биляна Гавазова пък разкри, че една хотелска стая има 19 различни цени и цитира данни от изследване на института, според които 72% от нашенците ще пътуват при близки и роднини, а 38% стягат куфарите за морето.
По-високи цени и по-малко туристи се очакват в Слънчев бряг през лятото
„Турция засмуква голям брой туристи. Това започна от миналата година. Има и игра на туроператорите, които забавят данните за записванията, защото търсят по-ниска цена. Те получиха от Министерството на туризма обещание, че ще има някакво спонсориране на полетите. Който и търговец да чуе такава блага вест, забавя записванията и чака някой да плати за това. Това е лоша шега с хотелиерите“, коментира Румен Драганов.
Сега е борсата в Москва и аз съм сигурен, че нямаме значителни сътресения, добави той. Според него, цените за лeтния сезон ще нараснат със 7-11%.
Увеличили са се и оплакванията не само у нас, но и от чуждите хотели, каза пък директорът на Европейския потребителски център Игнат Арсенов. Ако за миналата година са били 6%, сега са 10%, уточни той и посъветва и да внимаваме с платформите, с които правим договора и плащаме за почивка.
Трябва да се проучи хотелът – има отзиви на вече били там, рейтинг на курорта, можем да видим хотела на страницата и да се информираме за условията в него, добави Арсенов.
Той съветва да не правим скандали, ако нещо не е наред, а да съберем снимкови доказателства, както и да подадем жалби на рецепцията и към Европейския потребителски център.