Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Д-р Ярослава Маринчева, онкопатолог: Ракът на маточната шийка може да бъде предотвратен с редовен скрининг
Най-разпространеният скрининг за рак на маточната шийка е цервикалната цитонамазка
Ракът на маточната шийка е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените. Той може да бъде предотвратен, като голяма роля за това има профилактиката, която подпомага навременната диагностика. Най-разпространеният скрининг за рак на маточната шийка е цервикалната цитонамазка. В кои дни е добре да се извършва, на какви интервали от време и как да се тълкуват резултатите споделя онкопатологът от медицинска лаборатория „ЛИНА” д-р Ярослава Маринчева. Д-р Маринчева е лекарят, който изследва под микроскоп пробите, взети от гинеколозите. Тя има над 13-годишен опит.
„Цервикалната проба-цитонамазка е метод основно за профилактика на рак на маточната шийка. На нея могат да се видят промени от вируси, гъбички, паразити и др., но не е подходяща за точна диагностика на инфекция, хормонални или други гинекологични проблеми. При клинично подозрение за някое от тези състояния е препоръчително първо да се излекуват и чак тогава да се вземе профилактичната проба – цитонамазка. Важно е да се знае, че на намазката ние търсим рак или предракови изменения. Ако не намерим такива, отчитаме пробата като нормална от патологична гледна точка. Наличните микроорганизми - трихомони, гъбички, хламидии и други или видими хормонални проблеми, не са предмет на финална диагноза на тази проба. Необходимо е да се направят други допълнителни тестове, които гинекологът ще назначи. Тук е моментът да спомена, че колегите в лаборатория „ЛИНА” извършват ДНК диагностика на полово предавани инфекции”, споделя д-р Маринчева.