17-годишната сага приключи окончателно! Профсъюзният дом ще заживее втори живот
Една от знаковите сгради в Бургас, тази на бившия Профсъюзен дом, ще заживее втори живот. Това стана ясно след влязла в сила спогодба за делба на помещенията в сградата. Споразумението е прието и от Общинският съвет на Бургас. Общината взема собствеността на 55,84 % от сградата, държавата – 32,68 %, а останалите са на частни собственици-реститути, които имат между 3,8 и 1,9 %.
Близо 17 години продължава спорът за собственост между държава, Община и 11 частни собственици. Докато текат тромавите процедури, сградата в центъра на града пустее и се руши. В годините са получени многобройни сигнали от бургазлии за умрели птици, превърнали се в предпоставка за разпространение на зарази.
Казусът търси решение от 2002 година. До успешната му развръзка се стига едва през 2019 г. след намесата на областния управител на област Бургас Вълчо Чолаков, който действа като медиатор. През последните две години губернаторът предприема целенасочена кампания за разрешаване на спорния случай. Организира множество срещи с всяка една от заинтересованите страни, провежда разговори с адвокатите на физическите лица, в търсене на законов вариант за удовлетворение интересите както на частните собственици, така и на държавата и Общината като страни в спора. Участва лично в някои от съдебните заседания. Вследствие на тези действия страните стигат до единодушно решение, документално изразено със споразумение за делба.
Разделиха Профсъюзния дом в Бургас след 16-годишна сага: Общината получава 55 %, държавата – 32 %
Имотите, които държавата получава, са с обща площ 1300 кв. м и включват 3 партерни помещения и 6 офиса в сградата. Стойността им възлиза на близо 2 млн.лева. В Областна администрация Бургас вече е получена и обратна връзка от страна на частните собственици, с която изразяват благодарност към областния управител за активността и постоянството при приключване на 17-годишната сага.
Какво е бъдещето на Профсъюзния дом, ще продадат ли Община Бургас и Областна управа дяловете си?
Пред Флагман.бг губернаторът Вълчо Чолаков изрази задоволството си от приключване на казуса.
"Искам да благодаря на юристите на страните, които подходиха разбрано на усилията ми да сключим споразумение. Всички разбраха, че няма смисъл да се съдят много години, без да ползват доходите от този имот. Ако не се бе стигнало до споразумение от всичките страни, имотът щеше да излезе на публична продажба и не е ясно кой, кога и на каква стойност щеше да го закупи. Все пак става въпрос за доста голям имот на огромна стойност, пазарният дял само на държавата е около 2 млн. лв.", обясни областният управител
Засега плановете на бургаската областна управа са помещенията да бъдат предоставени за ползване на държавни ведомства. Единият от вариантите, който обсъждат експертите, е в някои от тях да бъде настанен отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас. Предоставяне на имотите за ползване от Административен съд Бургас, Държавния архив и Български червен кръст са сред другите варианти, върху които се мисли.
"Има търсене на помещения от страна на държавни структури. Тепърва предстои да ги разгледаме и да обсъдим какво е възможно като варианти да предоставим", каза още Вълчо Чолаков.
Голяма част от имотите изискват и ремонтни дейности. На първо място всеки собственик ще обнови помещенията, които притежава. А цялостен ремонт на сградата - може да се случи едва след преговори на всички страни.