БСП: Върховенство на закона във Венецуела? А у нас има ли?
След въпрос дали във Венецуела има върховенство на закона, от БСП попитаха: „А у нас има ли?”
Изпълнителното бюро на соцпартията днес е обсъдило кризисната политическа ситуация в южноамериканската държава, стана ясно на пресконференция на „Позитано”.
Голяма част от Западна Европа и САЩ признават Хуан Гуайдо за президент на Венецуела. От друга страна, източните диктатури като Русия, Турция и Китай поддържат Николас Мадуро.
Лидерът Корнелия Нинова обяви, че позицията на БСП е следната: „Ненамеса във вътрешните работи на трети държави. Прилагане на международното право и на върховенството на закона. Поддържане на диалог между управлението и опозицията във Венецуела за намиране на мирно излизане и спокойно от тази ситуация.”
След въпрос на „Флагман” - за БСП кой е президентът на Венецуела и считат ли, че там има върховенство на закона, за което настояват, Нинова отговори: „Мисля, че не е работа на БСП да определя кой е президентът на трета държава. И ви казах – принципът е за ненамеса във вътрешните работи на трета държава. Подобно на позицията на секретариата на ООН, на половината европейски държави и на комисаря по външна политика на Европа. То е същото.”
По отношение върховенството на закона Крум Зарков зададе контравъпрос: „А у нас има ли?”. На това Нинова се подсмихна и подкрепи колегата си с утвърдителното „да”.
Според лидерката на БСП изключително превратно се представяла ситуацията по отношение решенията на Европейския съюз (ЕС) и на някои държави по казуса „Венецуела” и позиционирането „Русия и анти-Русия”.
Нинова цитира еврокомисаря по външната политика Федерика Модерини, която казала, че ЕС няма правомощия да признава държави и държавни институции. Това било в правомощията на отделните страни от общността. Затова и Европа нямало единно решение.
След това лидерката на БСП изброи и други държави освен Русия, които „не са взели такова решение” – това били Италия, Гърция, Румъния, Словакия, Словения , Кипър, Малта, Ирландия.
Корнелия Нинова отново подчерта, че решение могат да взимат отделните държави.
„Може би обаче е по-важно какво каза преди половин–един час г-н Гутериш от името на секретариата на Организацията на обединените нации (ООН) – „няма да взимаме страна в спора за Венецуела”. Това е ООН, където знаете кои държави, как участват. И тази – една от най-висшите организации в международните отношения, казва „няма да взимаме страна””, добави соцлидерката.
Тя отново отправи тежки критики към управлението на ГЕРБ, че налага авторитарен и диктаторски режим.
Депутатка от партията на Бойко Борисов внесла скандални предложения за промени в Изборния кодекс на второ четене. Едно от тях било изборните комисии да вземат решения не с мнозинство от две трети, а с обикновено. Освен това се предлагат изменения, ограничаващи жалбите в съда.
Лидерката на БСП призова свободните граждани да дадат отпор на „пълзящата диктатура”.
Соцпартията настоява и за смяна на членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК). Нейният мандат изтичал, но от ГЕРБ се ослушвали и не предприемали действия за смяната на състава й. Макар че сегашната била назначена при управлението на БСП и Орешарски, въпросът бил принципен.
Соцпартията ще сезира и Венецианската комисия заради скандалните промени, предложени от ГЕРБ, в изборното законодателство.
Ще се борим за машинното гласуване, добави още Корнелия Нинова и обясни, че управляващите се готвят да фалшифицират изборните резултати.