Несебър отбеляза 171 години от рождението на поета-революционер Христо Ботев
Днес, в навечерието от неговото раждане, Несебър отдаде почит на най-ярката и харизматична личности в нашата история- Христо Ботев. Гениален поет, блестящ журналист и вдъхновен революционер, Ботев отдавна се е превърнал в един от най-светлите ни национални символи.
За саможертвата, идеалите, делата и думите на Ботев, за вярата и илюзиите, за недочаканата свобода, слово произнесе Златин Чаушев, началник на отдел „Несебър-Световно наследство“ .
В програмата пред паметника на поета възрожденска мелодии изпълни Фанфарния оркестър към СУ „Любен Каравелов“ – Несебър с ръководител Денис Гонсалвеш. Венци и цветя в знак на почит и преклонение бяха поднесени от името на Община Несебър, Общинския съвет и граждани.
Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 г. в Калофер в семейството на учителя, книжовник и обществен деец, даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева.
Благодарение на баща си през 1863 г. постъпва в Одеската гимназия, но през 1865 г. е изключен за свободолюбивите си идеи. Става учител в с. Задунаевка, Бесарабия, но в началото на 1867 г. се завръща в Калофер. Още същата година е принуден да емигрира в Румъния. Там работи в печатницата на Д. Паничков (1868) и прави първите си литературни опити, превежда, участва в театрални представления, сътрудничи на в. „Гайда“ и в. „Дунавска зора“. По-късно е учител в Александрия и Исмаил (1869) , редактор е на в. „Дума на българските
емигранти“ (Браила, 1871). През 1872 г. се установява в Букурещ, където заедно с Любен Каравелов е редактор на в. „Свобода“ и „Независимост“. Издава сатиричния вестник „Будилник“ (1873). Малко по-късно Ботев оглавява революционната емиграция и списва нейния орган – в. „Знаме“ (1874-1875). След обявяването на Априлското въстание издава в. „Нова България“ (1876) и организира чета в помощ на въстаниците, с която превзема австрийския кораб „Радецки“ и слиза на Козлодуй. Четата не среща подкрепата на българите, води тежки сражения в Балкана, в едно от които Ботев е убит (2.06 1876 г.).
Той е автор само на 20 стихотворения, които и до днес не оставят равнодушен никой, докоснал се до гениалното му слово.
2
Коментара по темата
2.
mmmmmmmmmmhm
04.01.2019 22:59:43
malko jalko , kogato politicite i vsyakvi podobni kesteni podnasyat cvetya i venci na veliki bulgari ot istoriyata . bi tryabvalo naroda da go pravi .
1.
Моряк
04.01.2019 19:37:52
Захари Стоянов Опит за кратка биография на Христо Ботев. Наистина имаме нужда от такива хора .