Адвокатът на Пейко Янков в съда: Несебър е изключително специфична община, няма скрито-покрито
Ключови думи:
Пейко Янков, АСНС, прокуратура, Росен Кожухаров, Несебър, Митьо Очите, Димитър Желязков, Атанас Симеонов, Йордан Йорданов
Общинският съветник от Несебър Пейко Янков остава в ареста. Това реши окончателно Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) днес. Янков обжалва определение на долната инстанция от 21 септември.
Той е обвиняем за участие в организирана престъпна група (ОПГ), ръководена от Димитър Желязков-Митьо Очите, както и за изнудване на бизнесмените Атанас Симеонов и Йордан Йорданов, които са негови съдружници.
Съдът обаче за пореден път прие, че няма доказателства, че Янков е част от ОПГ. Установени са връзки на Янков с Димитър Желязков, но това не е достатъчно, тъй като липсват данни за познанство с останалите обвиняеми от групата, посочи АСНС.
Адвокат Росен Кожухаров влезе в спор с наблюдаващия прокурор за това доколко се работи по събирането на доказателства.
Аз твърдя, че не се работи. Делото е от 2016 г. Какво е сторено до момента, какво е направено през последния месец, попита риторично адв. Кожухаров.
Той отрече обвиненията към Пейко Янков, че е изнудвал бизнесмени.
Община Несебър е една изключително специфична община. Касае се за затворено общество. Това е общество, в което публичните личности са винаги на показ. Там не може да има скрито-покрито. Не може някой да плаши някого и да не се разбере, обясни защитникът на Пейко Янков.
Адвокатът добави, че Янков е авторитетна личност в региона.
Той припомни и че става въпрос за наследник на покойния председател на Общинския съвет Димитър Янков, който изградил бизнеса си на база публичност и прозрачност, наблюдавана и от данъчните органи.
Убиецът му впрочем още не е разкрит, вметна Росен Кожухаров.
Според него няма доказателства и е правно и логически невъзможно Пейко Янков да е принуждавал бизнесмени да си прехвърлят дяловете от дружества, без да е налице волята и съгласието на трето лице.
Самият Янков каза само, че иска по-лека мярка за неотклонение.
Съдът прие твърдението на прокуратурата, че все още се работи достатъчно активно по досъдебното производство, както и че са налице обосновани доказателства на този етап за извършено изнудване.
Освен това Пейко Янков бил с мярка „задържане под стража” за кратък срок – по-малко от два месеца.
Въззивната инстанция посочи, че няма опасност той да се укрие, но съществувал риск да извърши друго престъпление дори и при мярка „домашен арест”. Добави Коментар