Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сълзите на иконите били фалшиви

Ключови думи:
През последните 100 години са отбелязани поне 50 фалшиви случая на плачещи икони и статуи на светци по цял свят, пише вестник Ретро. Обикновено изображенията са на Дева Мария, която пуска сълзи от кръв, мазнина или вода.

Религиозните общества ги обявяват за истинско чудо и доказателство за съществуването на по-висша сила, но тестовете и проучванията показват тези феномени в различна светлина. Първият обявен случай на плачеща икона в историята е през 1527 г., когато статуетка в Италия проляла сълзи. Това се случило малко след ограбването на Рим от войските на Карл V. Въпреки че автентичността на феномена не е доказана, Римокатолическата църква го обявява за чудо. През XX в. обаче настава истински бум на плачещи икони.

Документирани са случаи, при които от очите на светци потичат кръв, вода и ароматни масла. Но впоследствие става ясно, че зад тези чудеса се крият добре планирани измами. Първата разкрита измама е била през 1995 г. Италианско семейство от Чивитавекия съобщава, че от статуята на Дева Мария в двора им текли кървави сълзи. Статуята била занесена при местния свещеник, а оттам – във Ватикана, където била подложена на щателен анализ.

Оказало се, че кръвта е човешка и когато семейството било помолено за проби, бащата Фабио Грегори отказал, което пък доказало, че това не е никакво чудо. Подобен е и случаят с кървавите сълзи на Дева Мария в италианска църква. Тестовете показали, че кръвта принадлежи на клисаря Винченцо ди Костанцо, който бил изправен на съд и заклеймен от Ватикана. При други от разкритите случаи е използвано лепило, които се разтичало, или пък статуята е овлажнявана системно при специални температурни условия, за да се проявят по нея капчици вода. И макар че често зад измамите с ридаещите статуи да стоят само добри намерения – да се излекува болен човек, да се съберат пари за благородна кауза или просто да се подсили вярата на хората в един материалистичен век, тази практика носи своята доза цинизъм и като цяло не е одобрявана от Църквата.
1
Коментара по темата
1.
Православие
22.09.2018 18:43:05
В статията се показват случаи НЕ С ИКОНИ, а със статуи, които са римо-католически! В православието се почитат изографисани икони, а не статуи! Така че цялата статия се отнася за манипулации и лъжи в една еретическа "църква", каквато е католическата. ЗАГЛАВИЕТО Е ПОДВЕЖДАЩО И ОТКРОВЕНО ЛЪЖЕЩО!
  Добави Коментар
Тя обвини звезда в изнасилване, но след това... Едва отърва затвора Изключително му върви И в киното, и в щастието да има много деца
Успехът на мечето Падингтън се крие в... Историята му е много човешка Направи скандални разкрития Ноле твърди, че е тровен
Той е на над 1 милион години Става въпрос за антарктически лед Тази напитка е много полезна Ето как да я приготвите
В Турция са категорични, че Мъри е... Голям спортсмен Петима родни баровци с коли за по 1 милион лева Цената може и да е дори по-висока
Шеф в Левски и бургазлия със сходни показатели в... Голмайсторските умения на малки вратички Мъжът ѝ е президент, а тя води сватби Президентшата се изложи с тотален кич на безизвестни парвенюта
Сашо Кадиев "взриви" ефира Ето какво каза синът на Катерина Евро Нафтата лети за Купата Тимът е на 2 победи от трофея