Лозан Панов вбеси депутатите – обвини ги в ниска институционална култура, чете им лекция по демокрация
Ключови думи:
Лозан Панов, Върховен касационен съд, парламент, депутати, Цветан Цветанов, Цацаров, Павел Шопов, Йордан Цонев, Данаил Кирилов
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов внесе сериозен смут в Народното събрание. Миналата седмица депутатите отложиха разглеждането на Докладите за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2016 и 2017 г., тъй като Панов не се яви.
Днес обаче Панов дойде. При встъпителното си изказване пред Народното събрание той обясни, че „по-сензитивните” депутати приели отсъствието му миналата седмица като неуважение към парламента.
„Да, институциите трябва да се уважават, те трябва да се почитат най-вече защото те вдъхват живот на правото. В продължение на две години, тъй като днес ще представя доклада за 2016 г., очаквам тази покана от Народното събрание. Миналата седмица получих обаждане по телефона ден преди насроченото заседание. Отговорих писмено с надеждата, че ще бъда разбран правилно, че формата ни на общуване не е допустима, но вчера отново бяха поканен по телефона за днешното заседание. Вероятно аз съм последният, който все още не е разбрал, че телефонните повиквания отдавна са заменили епистоларната форма на общуване между законодателната и съдебната власт. По обясними причини нямам представа колко много се е скъсила дистанцията между властите в България”, каза Лозан Панов.
Той видимо вбеси депутатите от ГЕРБ, които започнаха да ръкомахат, че Панов не говори по същество.
Шефът на ВКС обясни защо е решил този път да се яви в парламента: „Макар да не считам за приемливи новите форми на общуване, дойдох, за да изпълня своите законови задължения и да представя доклада на съдилищата за 2016 и 2017 г., но го направих с усещането, че днес ние напълно неоправдано легитимираме една ниска институционална култура.”
Заради недоволни депутати от първия ред на ГЕРБ председателстващият Емил Христов прекъсна Лозан Панов и го помоли да представи докладите.
Изказването на Панов предизвика вълна от коментари от народни представители от ГЕРБ, ДПС и „Атака”.
Данаил Кирилов обясни, че председателят на ВКС е бил уведомен, че следва да се яви в пленарната зала, както останалите представители на съдебната власт – главния прокурор, шефът на Върховния административен съд и т.н.
Йордан Цонев от ДПС също очаквано нападна Панов, като го обвини, че се меси в работата на другите институции, включително и прокуратурата.
Павел Шопов от „Атака” пък обясни, че Лозан Панов изобщо не трябва да бъде допускан в залата, защото той не е шеф на съдилищата и докладите са внесени от Висшия съдебен съвет.
Шопов на практика обвини шефа на ВКС, че е представител на група – полумедийна, полуполитическа и полумафиотска, която била „престъпна камарила”.
Чест правило на главния прокурор Сотир Цацаров, че успял да спре процес на превземане на съдебната система.
Павел Шопов подчерта, че ситуацията била много опасна и даде за пример Румъния, Полша и Унгария, които са обвинявани от европейските институции в погазване на демократичните правила. Според депутата тези три държави са жертви на неолиберални кръгове, намеквайки, че Лозан Панов е част от тези кръгове.
Думата взе дори председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той каза, че било нормална практика представители на институциите да бъдат викани в парламента по телефона.
Така било и когато той бил вътрешен министър и това не му било обидно.
Лозан Панов отговори на нападките. Той обясни, че критиките и напрежението понякога са нормални и това не означава, че е налице неуважение между институциите.
Шефът на ВКС коментира: „Разделението на властите изисква взаимодействие между тях, но както вече беше казано от трибуната, цитирам – те имат и възможността да се коригират помежду си и е нормално понякога да има и напрежение между властите. Това не е политизиране. Изразяването на критика, изразяването на мнение не означава политизация. По отношение на този въпрос мога да кажа, че възпирането на властите е точно тази гаранция да не се стигне до автокрация.”
Лозан Панов добави: „Тъй като темата за Полша, Унгария и Румъния не я въведох аз, ще завърша с това, че предизвикателствата, пред които са изправени посткомунистическите държави като Полша, като Унгария, днес стоят и пред България. И България според мен отново е изправена пред цивилизационен избор.”
Ставало въпрос за това дали да подкопаем основите на общия европейски дом или да приемем неговите европейски ценности, върху които той се е изградил.
Докладите за съдилищата все пак бяха одобрени от парламента. Срещу тях гласуваха единствено депутатите от „БСП за България”, които обаче изобщо не участваха в дебата в пленарната зала.
Цветан Цветанов след това продължи да говори в кулоарите за Лозан Панов, като обясни, че той обидил 3 милиона български граждани, които са гласували за партиите в парламента.
4
Коментара по темата
4.
Черните лебеди Панов и Радев
19.09.2018 22:28:34
Се правят на обидени,мислят се за богопомазани! И двамата са оцапани и корумпирани от едни и същи Апаши и Нарко разпастранители! Спонсорите им се надяват, ако Панов не ги оправдае, Радев да ги амнистира, за това инвестират в тях!
3.
БРАВО НА ПАНОВ
19.09.2018 17:52:31
ТОЧНО ЯСНО ЛАКОНИЧНО КЪМ МАФИЯТА
2.
БСП
19.09.2018 15:31:28
Цвъки, много се радваме ,че те има. Колкото повече се изказваш, клеветиш и интригантстваш, толкова повече разкриваш престъпната същност на ГЕРБ и подсилваш отвращението на хората към нея!Бъди ми жив и здрав и засили изявите!
1.
Хахаха
19.09.2018 15:25:00
След като президента им го каза , се налага и Панов да го повтори, че трудно разбират тези от ГЕРБ. Не живеем в диктатура и не сме на полето с овцете, че като подвикнат гербаджиите и да са втурнат да им отговарят.Трябва закона да се спазва , е трудно е за ГЕРБ , ама трябва!Хахаха