Прочут геолог: Средиземно море изчезва, Европа и Африка се сливат в мегаконтинент
Теорията за движението на тектонските плочи под повърхността на Земята е сравнително скорошна – приета едва през 60-те г. на миналия век. И оттогава геолозите са успели да получат по-ясно разбиране как континентите са се движели в миналото и излизат с безброй теории по темата.
Според специалистите в различни цикли от развитието на планетата е имало многобройни подобни суперконтиненти. Един от тях е именно Пангея, която се е разделила преди около 200 млн. години и впоследствие са се формирали континентите, които познаваме днес. Експертите са на мнение, че Африка и Европа в момента бавно се сближават. В бъдеще Средиземно море най-вероятно ще изчезне съвсем ище се появи един мегаконтинент – Еврафрика.
Скотезе, който работи в Тексаския университет, вярва, че сме в средата на цикъл на разширяване и смята, че предстои обратната тенденция. Изследвайки исторически данни, той предрича, че Атлантическият океан бавно ще се свие в рамките на следващите 250 млн. години и че Северна и Южна Америка ще се “срещнат” с Еврафрика, за да формират Пангея Проксима. За учените следващите 50 млн. години са сравнително лесни за прогноза и мнозинството геолози са единодушни за теорията около изчезването на Средиземно море, отбелязва британското сп. “Икономист”. Но има и далеч по-различни теории.
Например, че не Атлантическият, а Тихият океанще се свие и в крайна сметка Калифорния ще се сблъска с Източна Азия. “По-хладна” прогноза е, как всички континентище се придвижат на север и ще формират Амазия около Северния полюс. Най-радикалното предположение е, че нов океанще се появи по границата между Пакистан и Индия. А нов паназиатски континент – Аврика, ще се окаже в средата на бившия Тихи океан.
Добави Коментар