Авторът на любовната табелка в Созопол съгради иконостас на Св. Петър в Черноморец (СНИМКИ)
Там, скрита сред скалите и водата, отдалеч се вижда малка постройка –иконостас на Св. Петър, която се откроява от всичко останало.
Тя е дело на фотографа Петър Панков.
Той е от Ямбол, но обича Черноморец като родния си град. Преди близо 5 години, пристигайки в китния морски курорт за поредна година, Панков вижда, че известният скулптор Иван Митрев е изобразил лика на Св. Петър на скалите край морето. Това веднага отключва у него идеята там да изгради истински иконостас.
„Не съм религиозен човек, но реших да го направя за всички, които вярват в Православието и в доброто. Мястото наистина е уникално, но когато пристигнах там преди 5 години беше занемарено – навсякъде имаше хвърлени боклуци, по камъните бяха изписани всевъзможни гадости от туристи и българи”, спомня си Панков, който е човекът, поставил широкоизвестната табела в Созопол, с която увековечава първата си среща със съпругата си Маруся.
Влюбен мъж увековечи с любовна табела в Созопол първата среща с жената на живота си
Иконостасът представлява малка постройка с полукръгъл покрив, а от трите му страни е изобразен обликът на Св. Петър. Той е направен изцяло със средства на 58-годишния ямболия, който е вложил къртовски труд само и само да остави нещо след себе си. На въпрос защо влага своето свободно време в такива начинания той отговаря лаконично: „Не е достатъчно да имаш дете, да построиш къща и да засадиш дърво. Трябва още нещо – нещо, което човек да остави на другите, то да ги радва и да се ползва”.
„Първоначално направих иконостаса още същата година – през 2013 г., но не очаквах морето да го унищожи само за 1 зима. Няколко месеца по-късно започнах да градя иконостаса наново – този път с много по-стабилни основи и много по-здрави материали. Той вече стои от 4 години там и смятам, че е издържал теста на времето”, казва Петър Панков.
Мъжът е автор и на други подобни инициативи. По професия е ел. техник, но споделя, че е работил като професионален фотограф много повече. В Ямбол успява да възстанови запусната и занемарена чешма в градския парк, която и до ден днешен се счита за едно от най-красивите места в местността.
С цел да се пази чистотата в района авторът на иконостаса е изградил и специално кошче за боклук, а за да могат хората бързо и лесно да открият иконостаса. Той е поставил указателни табели, както и специално мостче.
„Нашето крайбрежие е около 700 км. Стотина километра от тях са използваеми. Ако се намерят 50 такива „откачалки” като мен, може би то ще се превърне в нещо по-добро”, шегува се Панков, но в думите му се улавя както лека скръб, че хората вече не правят нищо, ако не е за пари, така и нотки на гордост. Той сам поддържа иконостаса в Черноморец, но умолява хората поне да се опитат сами да пазят чистота.
Според Панков всеки трябва да остави нещо. Той подкрепя този свой мироглед цитирайки любимото му стихотворение.
За да останеш, за да си потребен
За да те има и след век дори
Ти всяка вещ и образ покрай тебе
Създай отново и пресътвори
За да стигнете до иконостаса трябва да свиете вдясно покрай корабчето на самия вход на порта в Черноморец. Там има указателна табела. Мястото си струва да бъде посетено.