Проф. Димитър Иванов: 2022 г. е най-ранната възможна дата за навлизането на еврото у нас (ВИДЕО)
2022 г. е най-ранната възможна дата за навлизането на еврото у нас. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ икономистът проф. Димитър Иванов.
Според него най-рано след 4 години страната ни може да влезе в еврозоната. България не е готова за стриктните правила, които банковият съюз ще наложи, предупреди той.
В момента еврозоната се намира в момент на сериозен ремонт и сега не е най-удачно да кандидатстваме за прием, допълни икономистът.
По думите му българското правителство следва своята програма, с която се стреми към присъединяване, но липсва категорична позиция на останалите държавни институции и опозиционни партии, което показва несигурност в мнението им. Гостът подчерта, че не се знае как едно такова присъединяване ще се отрази на България, тъй като ръстовете на растеж на еврозоната са ниски, а разликата между европейската и американската икономика е огромна.
Димитър Иванов уточни, че влизането в еврозоната подлежи на покриване на специални критерии. По думите му България покрива тези критерии, но въпросът се крие в това какви са показателите ни вътре в страната – наблюдава се дълбоко неравенство, най-нисък жизнен стандарт, най-бедната страна в ЕС, слаб икономически растеж.
Той отбеляза, че страните, които кандидатстват за чакалнята, нямат никакво юридическо изискване да станат членки на банковия съюз също, но към нас е предявено такова, за да се направи един допълнителен тест на нашата банкова система. Причината за това е, че еврозоната се страхува за своята стабилност, смята той.
Според Иванов влизането ни в банковия съюз означава, че България ще бъде тествана, за да се види колко е стабилна банковата ни система, но и как ще комуникират основните български банки с ЕЦБ. Това определено ще бъде едно заздравяване на банковата система, допълни той, но България не е готова за тези стриктни правила, които този съюз ще наложи.
„Присъединяването на страната ни към еврозоната ще доведе до предаване изцяло на суверенитета на БНБ в ръцете на ЕЦБ, допълни гостът. Риск за Валутния борд обаче няма“, уверява експертът.
Той сподели, че не очаква повишаване на лихвите в България.
Относно китайските инвестиции у нас, Иванов подчерта, че Китай се обръща със сериозни внимание към икономиките на ЕС, но все още у нас липсват сериозни инвестиции проекти, които да получат финансиране, а азиатската страна ще търсят именно това, за да си осигурят възможност да стъпят сериозно в региона.