България ще предложи пред Съвета на ЕС Македония и Албания да бъдат поканени за членство в Съюза
Това е заявил външният министър на България Екатерина Захариева, предава БТА.
Захариева подчерта, че позицията на Македония е по-силна от тази на Албания, но не всички страни подкрепят идеята поканата да бъде връчена сега. Тя предполага, че дебатите се водят около времето за началото на преговорите, защото няма държава, която е срещу европейската перспектива на страните от Западните Балкани.
"Все още имаме задачата да убедим част от страните, които са скептични", каза Захариева и специално посочи Франция, като държава, с която трябва да се работи.
Тя добави, че ако утре Съветът на ЕС подкрепи началото на преговорите за разширяване, това не означава автоматично достъп в преговорите и те ще започнат следващата година.
"Има много подготвителна работа, която трябва да се свърши, като например изготвяне на преговорната рамка", поясни министърът.
"Много се направи, балканските лидери показаха, че са смели, не постъпиха типично по балкански, както мнозина очакваха, започвайки с договора между България и Македония, което даде положителен тласък в целия регион", коментира Захариева.
Тя добави, че четири от пет държави в ЕС подкрепят виждането поканата да бъде отправена сега. Имаме още работа да убедим част от държавите, които са скептични. Довечера посланиците на държавите от ЕС ще продължат обсъжданията, допълни тя.
Знаете колко усилия положи нашият премиер, разговаря с президента на Франция Еманюел Макрон на срещата за миграцията вчера, с гръцкия премиер Алексис Ципрас и с канцлера Ангела Меркел. Има още какво да правим, за да убедим всички, заяви Захариева.
Тя отбеляза, че дори утре Съветът на ЕС да подкрепи начало на преговорите за разширяване, това не означава автоматично и незабавно пристъпване към преговори. Има много подготвителна работа, която трябва да свършат експертите в Европейската комисия, като например изготвянето на преговорната рамка, поясни вицепремиерът.
По нейните думи изразените от някои страни в ЕС притеснения ще бъдат взети предвид. Работим да получим позитивно решение, добави тя. По нейните думи, ако утре няма положително решение, въпросът може да бъде разгледан от Европейския съвет в края на седмицата.
С Франция трябва да поработим още доста. Никой не е против, уточни Захариева.
Тя поясни, че различните мнения са около срока, в който да се пристъпи към преговори. Няма държава, която да е казала, че е против европейската перспектива на страните от Западните Балкани. Всички считат, че има сериозно развитие и сериозен прогрес в този регион. Въпрос е кога, а не дали. Въпрос е на тълкуване на готовност.
Въпросът е в оценката сега ли е моментът, но сега не означава утре - дори и Европейският съвет да вземе решение, самите преговори ще се случат най-рано догодина. Полагаме всички усилия, всички държави, с много малки изключения, застават зад решението да се случи утре, обобщи вицепремиерът.
Тя отбеляза, че нейните колеги днес са изразили изключително положителна оценка за усилията на българското председателство и на българското правителство за европейската перспектива на страните от Западните Балкани, както и за многото практически стъпки, предприети досега. Много се направи, балканските лидери показаха, че са смели, не постъпиха по типично балкански, както мнозина очакваха, започвайки с договора между България и Македония, което даде позитивен тласък в целия регион, коментира Захариева.
По нейните думи това е насърчило решаването на въпроса с името на Македония, а преди това и за ратификацията на споразумението между Косово и Черна гора, отлагана с години.
Подкрепа от 4/5 от държавите в ЕС е налице, всички осъзнават, че сега е изключително важен и критичен момент, който ще предопредели дали процесът и позитивната тенденция, започнала на Балканите, за реформи, за помирение и решаване на многогодишни въпроси, няма да спре, ако не се вземе това решение.
Не че всявам драматизъм в ситуацията, но всеки трябва да бъде наясно с реалността в региона и за това колко чувствителни въпроси се решиха със смелостта и с очакването да започнат преговори, добави вицепремиерът.
1
Коментара по темата
1.
А
26.06.2018 09:57:07
Може ли Бг да си затрае малко?
Да погледнем в собственият си двор и тогава да оправяме другите.
При посещение в нац. музей в Тирана
ескурзовода каза, че Албания винаги е гледала на Бг като "потенциален агресор".
А в Северна Македония отношението бе още по-лошо.
Да погледнем в собственият си двор и тогава да оправяме другите.
При посещение в нац. музей в Тирана
ескурзовода каза, че Албания винаги е гледала на Бг като "потенциален агресор".
А в Северна Македония отношението бе още по-лошо.