Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф. Божидар Димитров: Съвсем сериозно предлагам Македония да приеме името Илирия

Ключови думи:
Досега предлагах на шега Македония да се казва Югозападна България, но сега сериозно им предлагам името Илирия. Това каза историкът и бивш директор на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка с информацията, че възможен вариант за името на Македония е Илинденска Македония.

„Когато Кипър получи независимост, получи това си име, но хората, живеещи там, са гърци и се наричат такива. Следователно не е важно името, а същността на населението, което живее там. Същото е и с Австрия, тя се нарича Австрия, но в нея живеят немци. Същото и с Молдова, където 4, 5 млн. души са румънци. Следователно ние за това се съгласяваме с името Македония. Не е важно как ще се казва държавата, а каква ще бъде същността на населението и неговата национална идентичност. 10 % от македонците са вече българи, дори по паспорти. Това е хубаво, те ще стават все повече и повече“, каза проф. Димитров и предложи името Илирия за Македония.

„Някой ще подскочи и ще каже,че албанците така ще се израдват. Да, защото в най-ново време някой реши, че албанците са потомци на илирите. Това въобще не е вярно или по-точно няма доказателства за това. Самите те, както е известно се наричат шиптъри, а републиката си „Шиптариа Албано“. Това е по-скоро италианско име, което означава „хората, откъм изгрева на слънцето“, коментира проф. Димитров.

Той обясни, че Илирия в древността е била огромна територия, обхващаща целите Западни Балкани, включително Хърватска и Словения.

„В ХVI век, когато тези народи започват да се озъртат какво да правят след като се освободят от турско и австрийско владичество, решават, че са потомци на илирите, живеещи там и издигат така наречената илирийска идея. Това е обединение на всички народи в една държава, наречена Илирия. За това работят както хървати като Рафаел Левакович, така и българи като Петър Богдан и Петър Парчевич“, обясни историкът.

Проф. Димитров посочи, че Ватикана приема идеята им и основава един Илирийски колеж в град Сполето, Италия, където завършват голяма част както от хърватските, така и българсите католици.

„По-късно, когато на остров Корфу през 1916 г. се взема решение от имигранти от Хърватия, Словения и т.н. да се направи държава на южните славяни, се обсъжда и тази идея Илирия, но не се стига до решение и тя се кръщава безлично Сръбско-Хърватско-Словенско кралство. След време приемат името Югославия. Името Илирия според мен в момента е свободно“, изтъкна професорът.

Според него това име е историческо и е принадлежало на един славен народ, за когото не знаем има ли потомци или е изчезнал като траките.

„Според мен е изчезнал напълно и албанците не са негови наследници. Името Илирия би задоволило Гърция, тъй като то не съдържа името Македония в себе си и ще задоволи амбициите на македонците да са наследници на една велика държава през Античността“, допълни проф. Димитров.

Името Илинденска Македония не е удачно, защото не отразява историческата същност на земите, които си търсят име, твърди проф. Божидар Димитров.

„Илинден е въстание, което е избухнало на 2 август, но само в един от седемте революционни окръга. По принцип на 4 януари 1903 г. е решено това въстание да избухва през две седмици във всеки един от седемте революционни окръга на ВМРО. Въстанието в 7-ми революционен окръг избухва на 19 август, както ви е известно, в Странджа, а Горноджумайското избухва на 1 септември. Какво ще ги правим тези окръзи? Ще ги отпишем от историята?“, попита историкът. Според него това е невъзможно.

Проф. Димитров обърна внимание, че въстание е избухнало и в Скопско, но там не е масово, а с чети.
„Така е решено поради огромния брой мюсюлманско население, не само турско, но и албанско“, коментира историкът. Според проф. Димитров и гърците няма да се съгласят с името Илинденска Македония, защото една от най-активните части на въстанието са в районите на Леринско и Костурско.
"Именно там населението въстава най-масово, водят се най-тежки сражения и се дават най-тежки жертви. След това обезселването към България, Канада и САЩ е най-голямо. Затова не бива да бъде Илинден. Гърците просто няма да се съгласят, сигурен съм в това. Леринско и Костурско сега са в Гърция. Пак криви индикации към определени райони на Гърция", добави проф. Димитров.

Вече 120 хил. души в Македония определят себе си като българи, все едно как се нарича държавата им, подчерта историкът. По думите му не е важно името, а съдържанието, и националната идентичност на хората, които живеят там.

"Ако хората там имат българска национална идентичност, все едно е как ще се нарича държавата им. Никой не смята, че кипърци са различен народ от гърците, както и че австрийците, че са различен народ от немците", коментира проф. Димитров.

"Преди 30 години, когато влязох за първи път в Македония, само един българин ми каза, че е такъв. Другите отричаха, че са. Това беше Панде Ефтимов", каза проф. Димитров. Той разказа, че наскоро е минавал по главния площад пред езерото в Скопие, където на кафе са били седнали местни хора, които очевидно са го познали, защото му махали с ръце. "Казаха ми: „Ела тук, професоре, ние тук всички сме българи“. Може ли да си представите каква е разликата? 120 хил. души вече са българи. Не е вярно, че вадят паспорти само, за да заминат за чужбина. Много от тях са в България, други са си в Македония, а една част от тях, разбира се, като целия български народ е отишла на Запад да печели пари", обясни историкът.

От тази гледна точка, професорът посочи, че държавата ни не трябва да изразява мнение по името на Македония.
5
Коментара по темата
5.
абе Дернев но колко СИ???
20.05.2018 11:21:17
ЧЕ НЕ ТИ Е УВРЯЛ АКЪЛА.СТАДОТО Е ПО СИЛНО ОТ ЕДИНАКА.ЕС КАКВИТО И ПРОБЛЕМИ ДА ИМА НЯМА ДА СЕ РАЗПАДНЕ–ВЗАИМОИЗГОДНИТЕ ИНТЕРЕСИ СА ПОВЕЧЕ.ОСТАВИ ГИ АНГЛИЧАНИТЕ ТЕ ЩЕ СЪЖАЛЯВАТ.ПРОБЛЕМА ИМ Е ЧЕ СА ОСТРОВ+ГОЛЕМИ ЕГОИСТИ.
4.
Дернев
20.05.2018 10:06:21
НАТО няма бъдеще, а нито ЕС, нито СЕЩ ще са пречка.
3.
до 1 на бял кон вятър та ВЕЙ ХАХАХА
20.05.2018 09:10:53
СТРАННО КАКВИ МИСЛИ МОЖЕ ДА РОДИ ГЛАВАТА ТИ БЕЗ ДА ЗНАЕ ФАКТИТЕ!!!!!!!!!!!!!ПЪЛЕН ФАНТАЗЬОР СИ.ОТМИНА ВРЕМЕТО НА ИЗКУСТВЕНО СЪЗДАВАНЕ НА ОБЩНОСТИ. ВЛИЗАНЕТО В ЕС И НАТО ОБЕЗСМИСЛЯ ТВОЕТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
2.
Дернев
19.05.2018 19:42:17
Сега на Балканите, колкото по-малко се ровим в историята, толкова по-добре. Да си намерят името,както намерят за изгодно двете страни. После ние да предприемем стъпки за създаване на Балканска федерация- България и Македония / по азбучен ред/. По същият ред ще се включвати именат на следващите, които искат да се присъединят. Най-после Балканите имаме този изключителен шанс.
1.
Дернев
19.05.2018 19:40:32
Сега на Балканите, колкото по-малко се ровим в историята, толкова по-добре. Да си намерят името,както намерят за изгодно двете страни. После ние да предприемем стъпки за създаване на Балканска федерация- България и Македония / по азбучен ред/. По същият ред ще се включвати именат на следващите, които искат да се присъединят. Най-после Балканите имаме този изключителен шанс.
  Добави Коментар
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян
Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен" Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау"
Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари? Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност
Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор
Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола
Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област