Бургаски депутат води тежки дебати в Брюксел: За облагането на „Фейсбук” с данъци, офшорните зони, банките…
Ключови думи:
Петър Кънев, Брюксел, парламент, Европарламент, Менда Стоянова, Хасан Адемов, Валери Симеонов, Фейсбук, данъци, Гугъл
За приемането на България в Шенген и в Еврозоната не може само безкрайно да се приказва. Това е настоял бургаският депутат от „БСП за България” Петър Кънев на интерпарламентарна дискусия в Европейския парламент. Той бе един от модераторите на събитие, организирано от българското Народно събрание в Брюксел, във връзка с председателството на Съвета на Европа.
Три панелни дискусии бяха проведени по време на интерпарламентарната конференция. Те бяха с участието на депутати от комисиите по икономически и парични въпроси (ECON), по бюджети (BUDG) и по заетост и социални въпроси (EMPL) на Европейския парламент, съпредседателствани от представители на съответните комисии на Народното събрание.
От българска страна модератори бяха Петър Кънев като председател на икономическата комисия, Менда Стоянова – като ръководител на бюджетната комисия, и Хасан Адемов – на социалната комисия.
Пред „Флагман” Кънев обясни, че са присъствали над 200 депутати – от ръководствата на съответните парламентарни комисии от страните-членки в ЕС, както и еврокомисари.
„Много интересни дебати възникнаха по няколко теми, които са изключително важни и за бъдещето на България. Примерно голям интерес предизвика докладът на председателя на комисията по панамските досиета и по офшорните зони – това е г-н Вернер Ланген”, разказа бургаският народен представител.
Имало е много сериозен дебат, защото депутати от европейския и от националните парламенти обвинили ръководството на Европейската комисия, че работи с двоен стандарт. В т. нар. черни списъци действително били вкарани офшори, които не сътрудничат на ЕК за данъчното облагане. Но в същото време в тях липсвали офшорни зони от Британия и от САЩ.
„Друга много интересна тема, която бе засегната, бе за данъчно облагане на цифровите икономики. Знаете, че отдавна се коментира как да бъдат принудени „Гугъл”, „Епъл”, „Алибаба”, „Фейсбук” и всички, които са наднационални компании, да плащат своите данъци в страните, в които оперират, т.е. в страните от Европейския съюз. Тук също бяха интересни дебатите, защото се готви такава наредба за данъчно облагане на Евросъюза към всички национални държави”, коментира Петър Кънев.
Третото направление на сериозни дебати е било укрепването на банковия сектор след кризата от 2008 – 2009 г.
„Между другото беше повдигната и тема, която касае българските данъчни служби и българския туризъм. Там депутати от Словакия и от Хърватска заявиха, че не е решен и при тях въпросът с данъчно облагане на т.нар. апартхотели”, каза Петър Кънев.
Наскоро вицепремиерът Валери Симеонов посочи такъв проблем за България.
„Аз повдигнах въпроса за приоритетите на България по време на европредседателството – темата „Шенген” и темата „разширение и укрепване на Еврозоната”. Те стоят на дневен ред, в частност и проблемът за приемането на България в тях и че безкрайно само приказки не може да бъдат коментирани. Бях изслушан внимателно и ми беше отговорено също внимателно от Гуалтиери – председателя на комисията в Европейския парламент”, увери Кънев.
По думите му това е било силно мероприятие за българската държава.
„Голямото мнозинство от участниците познаваха малко нашата страна, но представянето ни бе на ниво и ще доведе до добри ефекти”, смята бургаският депутат.