Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Срещу хилядарка купуваме земята под блока

Ключови думи:
За около хиляда лева всеки собственик на жилище или друг имот в сграда, изградена с отстъпено от общината право на строеж може да стане притежател на идеалната част от земята под нея.

Преди години по този начин са били изградени хиляди блокове, основно панелки и ЕПК-та в новите жилищни комплекси в София и другите големи градове на страната.

Според адвокат Борис Кумпиков за по-големите и високи блокове в периферните квартали на София или другите големи градове цената може да излезе и по-ниска. По думите му застроените терени под подобни сгради са частна общинска собственост и всеки собственик може да поиска да си ги купи, пише trafficnews.bg.

„Оценката е ниска, защото мястото е вече застроено“, обясни той. Вчера от новосформираната Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост - "Справедливост" пък предложиха въпросната земя под сградите, вдигнати с отстъпено право на строеж, да се дари на съсобствениците на имоти в тях. Според един от основателите Павел Миланов, общините не се грижат за терените и около сградите, като задължават гражданите да почистват например снега през зимата.

„В случай, че панелката падне, хората ще трябва да платят разчистването на терена и да останат на улицата, защото не го притежават“, смята той. Миланов каза още, че бившият главен архитект на София Петър Диков е писал докладна до Столичния общински съвет с предложение това да се направи.

От пресцентъра на общината и СОС казаха, че подобна идея не е била обект на разглеждане от местната власт в главния град на страната. Адвокат Кумпиков обаче смята, че подобна стъпка би противоречала на конституцията, защото ще се получи субсидиране само на отделни граждани за сметка на всички останали данъкоплатци.

„На практика това може да се разглежда и като нерегламентирана държавна помощ, което се забранява в рамките на ЕС“, обясни той. По думите му хората не тръгват да си купуват идеалните части под и около кооперациите, не само за да не дадат пари, а и за да не им се увеличи данъчната оценка на имота, а оттам и данъкът и таксите, които плащат. Общинският съветник от София Иван Велков смята, че може да се помисли за продажба на земята, по някаква оценка и с ограничения, какво може да се прави с нея и какво не.

„Другият законен начин е да бъде плащана през данъците на собствениците, като те бъдат по-високи за определен период от време, но собствеността им бъде прехвърлена веднага. Това ще направи хората стопани“, уточнява той.

Относно рисковете при бедствие хората да останат без собственост, Борис Кумпиков обясни, че в такъв случай се правят протоколи и собствениците на имотите имат право в срок от 5 години отново да застроят общинския терен и да ги възстановят, където са се намирали преди това.

От новата асоциация освен с идеята за даване земята под панелките, ще се занимават и с популяризиране на стандарти за поддръжка и ремонта на общите част. Те ще качат на сайта си списък с лоялни строителни фирми, които дават и изпълняват гаранциите при дефекти за извършените от тях ремонти. От организацията съобщиха още, че всеки домоуправител може срещу само 20 лв. да стане техен член и да ползва съветите на експертите й. За членовете на етажни собствености абонаментът е 10 лева.
5
Коментара по темата
5.
Внимание!
21.02.2018 11:55:09
Това е една изключително важна тема и ще следим как ще се развие и какво решение ще се вземе. Защо не запознаете хората колко години живот има една панелка? Има няколко начина да се реши въпросът със закупуването на земята под блока.С оценката на земята е ясно, тя ще бъде извършена спрямо районът, където се намира сградата. Така хазната ще се напълни и както се казва, хем вълкът ще е сит, хем агнето цяло. Може да се увеличат данък сгради и по този начин да се изплати земята, като съответно годишния данък също бъде увеличен, т.е. като се включи и данък земя.Българите трябва да помислят и за поколението след тях- внуци, правнуци, а не само да живеем ден за ден и след нас..потоп
4.
4 българин....
21.02.2018 09:21:41
А прокурори прикриват престъпления ,но на тях никой не им държи сметка от ГЕРБ!!!
за Айтос +Бургас става въпрос
РП-Айтос
ОП-Бургас
АП-Бургас
Работата на нотариус БИСЕР ДЕМИРЕВ 324 Айтос ? как работи?
3.
КМЛ до 2
20.02.2018 20:51:26
5 квадрата да маркираш и паркираш - ти си най- големия оптимист, а не реалист.
2.
реалиста
20.02.2018 15:44:55
Не ме занимавайте със земята под блока.Искам да ми се отстъпи пет квадрата от земята до блока за да го маркирам и паркирам спокойно.Това е проблема, а не земята под блока.
1.
СПЕЦИАЛИСТЪТ
20.02.2018 15:39:03
Изгорях с един НЕЗАКОНЕН ЕТАЖ ОТ КЪЩА В АЙТОС и СЪМ СЕ ЗАРЕКЪЛ ПОВЕЧЕ ДА НЕ ВЯРВАМ НА нотариус БИСЕР ДЕМИРЕВ 324 АЙТОС
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация