Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Застрашени ли сте от катаракта? Проучване разкри нови факти за зрението

Новото поколение изкуствени лещи са меки, разработени от биосъвместим материал
Ключови думи: катаракта, изкуствени лещи, здравна каса


Ново проучване показва, че за 89% от хората зрението е най-важното сетиво, но само 43% се преглеждат редовно при очен лекар. То е осъществено в рамките на кампанията „Да прогледнеш отново“, която цели да информира хората над 60 г. за най-често срещаното очно заболяване при възрастните – катаракта (старческо перде). В България изследването е реализирано от Института за здравно образование.

ИЗЧИСЛЕТЕ СВОЯ ПЕРСОНАЛЕН РИСК ОТ КАТАРАКТА

Катарактата е най-честата причина за обратима слепота в света. Ако се отстрани навреме, зрението може да се възстанови напълно. Анкетираните са на възраст 60+, тъй като те попадат в основната рискова група. 77% от запитаните считат, че ако развият катаракта, биха се чувствали в тежест на семействата си. 87% са притеснени от повишен риск от падане или нараняване, 89% биха спрели да се занимават с нещата, които обичат.

Пердето е част от процеса на стареене, както посивяването на косата. То представлява помътняване на естествената човешка леща, оттам идва и лошото зрение.

Най-честите симптоми на катаракта са:
замъглено или двойно виждане, затруднено виждане през нощта, заслепяване от светлината, чести промени в диоптрите, чувствителност към светлината, влошено цветно виждане, двойно виждане с едното око.

Появи ли се веднъж, пердето се лекува само оперативно. Процедурата е амбулаторна, не е необходим престой в болница. Тя трае около 20 минути, извършва се с местна упойка, безкръвна е и безшевна. Естествената помътняла леща се заменя с нова изкуствена леща. Операцията се извършва само от офталмолог, специално обучен затова.

Новото поколение изкуствени лещи са меки, разработени от биосъвместим материал и помагат да виждате добре наблизо и надалеч без очила, коригират и някои аномалии на очите като астигматизъм, късогледство и далекогледство.  Изкуствената леща остава в очите  доживот. Затова материалът, качеството и реномето на производителя имат голямо значение.

Как се избира изкуствена леща?

Само 39% от хората над 60 години знаят, че оперативната намеса при катарактата може да предложи допълнителни възможности за корекция на зрението (което също така може да намали необходимостта от носенето на очила или контактни лещи
след операцията).
Трябва да споделите с вашия офталмолог възможно най-много подробности за начина ви на живот – познавайки навиците ви, той ще може да прецени какви са очакванията ви към зрението. Попитайте за марката и производителя на лещата, която ви се препоръчва. Само лещи от утвърден и дългогодишен производител са преминали достатъчно клинични проучвания, за да гарантират добро зрение.

Видове вътреочни лещи

Най-честото деление е монофокални и мултифокални. Монофокалните могат да предоставят ясно зрение за далеч, за близо трябват очила. Мултифокалните лещи са създадени за хора, които не искат да носят очила. Препоръчват се на активно работещи хора, които никога не са носили очила или не могат да свикнат с тях.  Особено подходящи са за хора, на които им се налага често да отместват погледа си на различни разстояния (например карате кола и трябва едновременно да следите както пътя (надалеч), така и показанията на таблото (наблизо). Има и лещи, коригиращи астигматизъм.

Избирайте лещи, които осигуряват защита срещу  UV лъчите и вредната синя светлина, излъчвана от електроуредите. Вредните лъчи необратимо увреждат ретината и макулата на окото и способстват за поява на необратима слепота. Особено уязвими са очите на диабетиците.

Здравната каса заплаща само процедурата за премахване на перде, но не заплаща изкуствената леща. Тя се купува от пациента. В документите, които получавате след операцията, трябва да има залепен стикер на лещата, която Ви е поставена. Проучванията показват, че независимо от цената на лещата, по-голямата част  от пациентите предпочитат по-качествен имплант, когато им се предложи вариант за избор.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Възпитаници на Музикалното училище в Бургас ще бъдат солисти на симфоничен концерт в петък Зад диригентския пулт застава доайенът в съвременното българско културно пространство – проф. Деян Павлов, преподавател в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ Днес награждават участниците в Епархийския конкурс „Децата и вярата“ За поредна година Сливенска епархия подпомага провеждането на конкурса
Защо най-често се влюбваме през пролетта Достатъчното производство на тези хормони кара хората да чувстват по-уверени и по-привлекателни Открита приемна с общинските съветници от ГЕРБ-Бургас Мястото на срещата е клуб "Лазур", намиращ се в бл. 144 в ж.к."Лазур"
Тези зодии ще се освободят от тежки емоции и ще започнат начисто Днес звездите вещаят позитивна промяна В събота е голям празник! Задължително се спазват тези обичаи и поличби, а на трапезата се слага... Празникът, който е познат и като Лазарова събота, Лазарица, Лазар, е подвижен и винаги се пада в събота точно осем дни преди Великден
Всички правим тези грешки при варенето на яйцата, затова се пукат Откакто научих това, стават перфектни Каква заплата устройва младежите Искат около 3 хил. лева
Каква е заплатата в хотелиерския сектор Средната брутна месечна заплата в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ през 2024 г. е 1472 лв. Никога не предавайте тези зодии, ще ги загубите завинаги Има представители на няколко зодии, които цял живот ще си помнят с горчилка грешката ви
Миналата година боядисах яйцата с бяло вино и станаха малки бижута Много е лесно Полицай "подпрял" мъртвопиян шофьор с 3,53 промила Пробата за алкохол на шофьора показва, че е карал с 3,53 промила в кръвта си