Политиката през 2017: Кой кум, кой сват, кой на прокуратурата враг
Тази политическа година се бележи с думата корупция и имунитет. И не защото депутатите успяха да се справят с корупцията, а заради съмнения в нея им отнемаха масово имунитетите.
Направо за рекорд само през 2017 г. общо 7 бивши министри бяха уличени в престъпление - Трайчо Трайков, Симеон Дянков, Румен Овчаров, Делян Добрев, Илко Семерджиев и Даниел Митов.
Депутатът Николай Ненчев първи седна на скамейката в съда за обвинение по служба за ремонт на самолетите МИГ 29.
Делата срещу него и срещу другите тепърва предстоят, но и опозиция, и власт, и народ казват тежката си дума – в България политик в затвора за корупция няма.
Разследваните депутати все още са „на топло“ в парламента
9 са тазгодишните депутати, които станаха подсъдими и останаха без имунитет. По едно време всеки ден в парламента се съобщаваше – „главният прокурор поиска имунитета на…“
По равно - по три поискани имунитети, имат депутатите от ГЕРБ и Воля, БСП следва с два, а ДПС се отчете с един обвиняем.
Беше поискан имунитетът на трима - лидера на "Воля" Веселин Марешки (той е и единственият, който се отчете с два поискани имунитета), депутата и бивш министър на енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ и Светла Бъчварова - Пиралкова от БСП.
Паднаха още две глави във Воля – работили в съучастие с Марешки за корупционна схема в аптеките - народните представители Кръстина Таскова и Пламен Христов.
Още във втората седмица на 44-ия парламент беше поискан и имунитетът на депутата Делян Добрев от ГЕРБ в качеството му на министър за АЕЦ Белене.
В същия ден идва и искането на Цацаров за сваляне на имунитета на депутата от БСП Светла Бъчварова - Пиралкова. То е за сключване на неизгодни сделки за сградата на Селскостопанска Академия.
Последва още един депутат от БСП - Манол Генов. Той е обвинен за купуване на гласове за изборите на 26 март в Асеновград срещу паричната сума от 25 лв. за глас в полза на БСП.
Под обстрела на прокуратурата се оказа и депутатът от ГЕРБ Димитър Гамишев. На 27 ноември 2014 г. в село Копривлен при управление на автомобила си депутатът е блъснал по непредпазливост пресичащ пътното платно местен жител, който загинал. Разследването показало, че Гамишев се е движил с личния си автомобил със скорост от около 68 км/час при позволена 50 км/час.
ДПС също се отчете с един депутат пред прокуратурата - депутата Димитър Аврамов. Прокуратурата поиска неговия имунитет, тъй като срещу Аврамов има висящо дело в Софийския градски съд, което е спряно на 15 май т.г. след избирането му за депутат заради новия му имунитет. През юли 2012 г. той бе арестуван в дома си в Монтана с обвинение, че е поискал 50 000 - 60 000 лева и е получил 100 000 лв. от местен едър земеделец, за да уреди проблемите му със земеделските служби.
И последното – и най-култуво разследване на прокуратурата роди "Суджукгейт". Депутатът от ГЕРБ Живко Мартинов остана също без имунитет, след като му беше поискан от прокуратурата.
Според обвинението Мартинов е рекетирал бизнесмен от Добрич, като е използвал името на премиера Бойко Борисов. Той успял да отмъкне 4 тона суджук и 60 кг телешка кайма и филе "Елена", за които твърдял, че са предназначени за Борисов. Храната обаче така и не стигнала до премиера, а била складирана в помещение на самия Мартинов.
Прецедент
След сагата със суджуците дойде сагата с кумовете и сватовете. Делян Добрев стана единственият български депутат, който подаде оставка и остана на поста си – толкова достоен, че не бе пуснат от своите.
Той беше обвинен от депутата от левицата Елена Йончева, че всички в общината в Хасково са му роднини. След седмица словесни нападения срещу него, той подаде оставка, но неговите колеги от ГЕРБ така и не я приеха и той остана депутат въпреки волята си.
Иначе да се бори с корупцията по високите етажи управляващите си приеха цял закон – Антикорупционен закон, който създаде Антикорупционен орган, който обаче ще се бори срещу тях, но ще се управлява от самите тях.
Делата за корупция във властта се изнесоха и в Специализирания наказателен съд, но поради липса на място за заседания - те май ще се провеждат в гълъбарници.
Там започна и делото КТБ, но без шефът на банката Цветан Василев.
Един от най-забележимите скандали във властта беше ЦУМ гейт – там пък бизнесменът Сашо Дончев съвсем спокойно изръси на парти сбирка, че главният прокурор го викнал на среща в ЦУМ, защото поведението му било неприемливо. А Сотир Цацаров му отговори „Ще изпия две водки и ще се снимам в Ютуб“. Не остана длъжен и премиерът Бойко Борисов, който позлорадства: „Никой не иска да се вижда с мене, щях да се почувствам поласкан да се видя и аз с някой в ЦУМ. Но разбира се накрая добави "Майтапя се“.
И така майтапите сред политиците съвсем не са за майтап, но пък докато още няма министър или депутат в затвора – сигурно им е лесно да се майтапят.
3
Коментара по темата
3.
Стайков
27.12.2017 15:02:56
Всичките на софрата и в играта, големите революционери свършват със лъжите преди избори в бюфета на събранието, на джони уокър син етикет и кюфтета безплатни. Родата на софрата да си клатят краката, да си бъркат в носа и в гъза на големи заплати в държавния сектор.
2.
ДПС, ГЕРБ, БСП и патрЕЕЕооотите
27.12.2017 14:49:33
Неее, изобщо не сме едно и също нещо. Разликата е само в начина ни на крадене...
1.
Бургас Р. Христова
27.12.2017 12:05:28
И сега? Стана ли ясно кой кум, кой сват и кой на булката брат?