СРС – тата основна част от Антикорупционния закон
Новият Антикорупционен орган ще има за основно оръжие при разследването на корупция използването на СРС.
Това предвижда новият Антикорупционен закон, който е факт, тъй като бе окончателно приет от парламента на второ четене.
Както стана ясно новият орган за разследване на корупцията по високите етажи на властта обединява в себе си пет различни институции. Т.нар. комисия ще има право да разследва и незаконното имане на всички на публични длъжности и ще следи за конфликт на интереси.
Тези свои действия новият антикорупционен орган ще може да прави посредством оперативно-издирвателни дейности и събиране на сведения чрез проверки, взимане на обяснения на граждани или чрез използване на СРС-та.
Основният спор между депутатите беше именно правото на комисията да събира СРС-та и ще ги използва при доказване на корупция в рамките на производството.
Според Крум Зарков от БСП СРС-та се ползват за тежки престъпления и данните от подслушване няма да може да се ползват в рамките на наказателното производство или пък в гражданското дело за конфискация на имот.
Шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ обаче веднага упрекна социалистите, че се опитват да спекулират с темата и обясни, че няма правна пречка да се използват СРС-та по време на разследването.
Все пак в закона бе записано, че оперативно-издирвателната дейност ще става с доклад на шефа на комисията, след който ще може да започне проверка за незаконно придобиване на имущество при разминаване над 20 000 лева.
Бъдещият Антикорупционен орган ще се ръководи от петима души - председател, двама заместници и трима редови членове.
Те ще са обединени в комисия, която ще се казва Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Председателят ще се избира от Народното събрание, а останалите членове ще се избират по негово предложение, но пак от парламента.
Мандатът на бъдещия Антикорупционен орган ще е 6 години.
Новият закон удари хората, които подават сигнали - те ще си носят пълната отговорност за това, ако сигналът, който са подaли, не бъде доказан.
Освен че Антикоруоционният орган ще се избира от Народното събрание, то ще осъществява и контрол върху него. Затова комисията ще трябва да се яви при повикване в парламента и ще трябва да отчита дейността си пред Народното събрание.
До 31 март тя ще представя в парламента доклад от дейността си, както и пред президента и
Министерски съвет, а накрая ще се публикува на интернет страницата на Комисията.
В хода на дебатите стана ясно, че 1/5 народни представители могат да искат предсрочното освобождаване на член на комисията и това може да бъде сторено дори от опозицията във всеки един момент.
На новия Антикорупционен закон се закани още преди да приет президентът Румен Радев с мотиви, че той не преследва корупцията. Така че се очаква вето.
Добави Коментар