Нови норми стресират земеделците в края на годината, плашат ги със спиране на субсидиите
Нови правила може да подложат на сериозен стрес земеделските производители в края на годината, показа проучване на „Флагман”.
От една страна са засегнати кандидатите за субсидии по мерки агроекология и биоземеделие.
По информация на „Флагман”, от Министерството на земеделието дори са звънели на агропроизводители, за да им напомнят, че е налице проблем и предупредили, че парите може да бъдат спрени.
Съобщение за казуса има от два дни и на сайта на Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ).
„Земеделските стопани, поели ангажименти за първа година по мярка 10 „Агроекология и климат” и мярка 11 „Биологично земеделие” в Кампания 2016, трябва да преминат агроекологично или биологично обучение до 31 декември 2017 г.”, посочват от фонда.
„Към момента много от кандидатите по мярка 10 и мярка 11 все още не са представили документи, с които да докажат, че са изпълнили изискванията. Документите се подават в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по място на кандидатстване”, се посочва още в информацията.
Подробно е изяснен проблемът, както и начинът за решаването му.
Депутат коментира пред „Флагман”, че изискванията към земеделците са в договорите за субсидиите, които са сключвали. Т.е. самите земеделци имали вина, че не знаят какво пише в контрактите.
Курсовете са с минимална продължителност 18 часа, става ясно от съобщението на сайта на ДФЗ.
По информация на „Флагман” обучаващите институции са много малко. Не е много ясно как ще смогнат в оставащите дни до края на годината да проведат курсовете.
От ДФЗ не посочват точно колко бенефициери са засегнати, а само, че те са „много”.
Предвид практиките в България курсовете може да се проведат формално, а обучаващите организации се очаква да се „облажат” стабилно около празниците.
Парламентът е на път да прокара още една законова поправка, свързана с натоварване на земеделците.
По предложение на Светла Бъчварова от БСП, в четвъртък земеделската комисия на второ четене е гласувала въвеждане на ново изискване за лицата, занимаващи се с използване на препарати за растителна защита. За да минат специализирания курс съгласно съответната наредба, те задължително ще трябва да имат средно образование.
Поправката е била приета единодушно.
Пред „Флагман” Бъчварова обясни, че изменението касае само лицата, които се занимават професионално с препаратите, но не и тези, които са наети за обработката.
Много е вероятно това да не е станало ясно на депутатите от управляващите партии при обсъждането в комисията. Двама от тях коментираха неофициално пред „Флагман”, че не било нормално роми с основно образование да пръскат почвите. Това засягало здравето на всички граждани. Поправките обаче не касаят лицата, които се занимават с директната обработка, а професионалистите, които са им възложили задачата, ако съдим по думите на Светла Бъчварова.
Неяснотата може да породи спор в пленарна зала при окончателното гласуване на текстовете.
2
Коментара по темата
2.
Lavender
15.12.2017 16:45:52
Повърхностно и неточно написана информация (не мога да кажа че е статия). Нито изискването за курса е ново ( в предишната мярка 214 пак го имаше), нито ЦПО са малко - напротив, само че трябва да си плащат фермерите, защото безплатните курсове приключиха. Що се отнася до изискването за средно образование за прилагане на определен вид ПРЗ - не може да си полуграмотни и да определяш процентни концентрации на отровни вещества, карантинния срокове да следиш и т.н.
1.
Анализата
15.12.2017 12:12:55
Почват да се режат на дребните риби парите и да се спестява за местните избори. Дребния производител да мре!