В Индустриалната зона на Бургас са инвестирани над 50 млн.лева
|
Изп. директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев, кметът Димитър Николов, председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов и зам министърът на икономиката Александър Манолев /отляво надясно/ на бизнес форум, проведен в гранд хотел и СПА "Приморец"
-Г-н Манолев, в Бургас сте за участие в бизнес форум. Защо се организира това събитие тук?
-Инициативата за форума е на местната структура на КРИБ Бургас. С тях обсъждахме, че е важно да координираме действията си за привличането на повече инвестиции в региона. Защото Бургас се развива много правилно от макроикономическа гледна точка и това се вижда - брутният вътрешен продукт за областта надхвърля 4 млрд. лв. Регионът е и първенец по усвоени средства от европейските фондове и програми – общо около 900 млн. лв. Много се направи и за инфраструктурата. Всичко това са предпоставки повече инвеститори да дойдат тук. Но за да се случи това е важно те да разберат за всички тези предимства. Именно това е целта на събитие – бизнес, местна власт и институции да координираме действия за постигане на общата цел.
-Акцентирахте на индустриална зона Бургас. Какви са перспективите пред нея?
-Това е един проект, който се развива много правилно през годините. Зоната се управлява от съвместно дружество между общината и държавата и мога да кажа, че това е успешен пример за такъв тип сътрудничество, който искаме да приложим и на други места в страната. В зоната има сключени договори с редица компании от леката промишленост и строителството, а общият размер на инвестициите в нея надхвърлят 50 млн. лв. Преди да започне днешния форум имахме среща с кмета Николов, на която обсъждахме как да продължим да развиваме устойчиво този проект. Вече има набелязани подходящи терени и предстои да пристъпим към разширение на индустриалния парк. Още повече, че след всички инфраструктурни проекти, които се реализираха тук, има и заявен инвестиционен интерес. Освен всичко друго, Министерството на икономиката ще се ангажира и с още по-масирано промотиране на обекта пред потенциални инвеститори.
-Можете ли да кажете повече за тозиинвестиционен интерес?
-На този етап е по-добре да не се дава повече информация – знаете, че когато говорим за потенциални инвеститори е по-добре да не съобщаваме детайли докато нямаме крайно решение, защото в противен случай можем да навредим за финализиране на сделката. Но че зоната има сериозен потенциал показва и фактът, че към днешна дата 80% от терените в нея са заети. Така че съвсем естествено идва момента за нейното разширение. Още повече, че и само по Закона за насърчаване на инвестициите в последните години в областта са реализирани или в процес на реализация проекти на обща стойност от близо 140 млн., с които са се разкрили около 400 работни места. В този смисъл Бургас е атрактивен за инвестиции и съм сигурен, че с ясната ангажираност на общината и държавата, скоро ще имаме и още по-добри новини.
-Във вашия ресор е и Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Кажете ни малко повече информация – как се движи изпълнението и какво предстои за бизнеса през следващата година?
-На първо място е добре да посочим, че по програмата има заделени общо 2,4 млрд. лв., които са насочени почти изцяло за подкрепа за бизнеса. Затова индикаторите за нейното изпълнение са много важни – защото това са средства, които директно са влезли в българската икономика и са я направили по-конкурентоспособна. От тази гледна точка, може би най-важното послание е, че към днешната дата няма никаква опасност за загуба на средства и с този темп на работа, който имаме мога да кажа, че до края на програмния период всичките 2,4 млрд. лв. ще бъдат усвоени, а от европейско финансиране по ОПИК ще се възползват над 3 хил. компании. Вече сме изплатили над половин милиард лева или над 20% от общия бюджет. Тези цифри са наистина много добри – ако ги разделим на дните от стартирането на програмата ще видим, че всеки ден над 530 хил. лв. се изплащат на български компании по ОПИК.
-Имате ли статистика колко и дали е активен бургаския бизнес по програмата?
Трябва да отбележа, че представителите на бизнеса в Бургас и региона са активни и търсят възможности за модернизиране на производството си, чрез европейските фондове. Достатъчно е да кажем, че към настоящия момент по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ на територията на областта са сключени договори за безвъзмездна финансова помощ на обща стойност от над 24 млн. лв. За сравнение – през целия програмен период 2007-2013 г., предприятията от региона са усвоили общо 52 млн. лв. Така че е налице интерес и последователна работа в тази посока от бизнеса от региона. Надявам се и след днешното събитие, по време на което представихме и предстоящите процедури по ОПИК за следващата година, те да бъдат още по-активни, да кандидатстват и надявам се, да печелят повече проекти.
Завършваме това интервю с благодарности към ръководството на КРИБ Бургас за организирането на този форум.