Изследване! Бургаският общински съвет е най-прозрачният в страната, общинарите - най-отчетни
Ключови думи:
Общински съвет, Бургас Прозрачност без граници
Община Бургас и Общинският съвет на Бургас са абсолютен лидер по почтеност и прозрачност.
Това стана ясно от последния доклад на асоциация „Прозрачност без граници“, които представиха данните от изследването си и индексите на почтеност на българските общини, партии, полиция и организации по повод деня за борба с корупцията – 9 декември.
От общините на първо място е Стара Загора, следвана от Бургас и София. А сред Общинските съвети – най-прозрачният съвет в България е категорично бургаският. Става дума не само за Общинския съвет, а и за общинските съветници – те са на прозрачните и най-отчитащите дейността си, уточниха още експертите от асоциацията.
На дъното на класацията са общините Силистра, Монтана и Хасково, а сред Общинските съвети – Ямбол, Монтана и Хасково.
А за монтанския общински съвет може да се каже, че е направо анонимен по отношение на соята дейност. Все още критични остават питанията на общинските съветници. Единствено по отношение на това е регистрирана добра практика във Велико Търново, където от питанията на общинарите следват разисквания, а накрая и доклад.
Изследването на Прозрачност без граници посочва още, че Общинските съвети в България нямат проблем със своята независимост и няма критично отношение от органите на властта, дори напротив.
Засилен е и контролът за законосъобразност върху тях от страна на прокуратурата.
Добрият пример за прозрачност идва също и от Пазарджик, където това е единствената община, която поддържа всички декларации за конфликт на интереси онлайн.
Досега в това отношение той не е последван от нито един друг Общински съвет.
Сред кметските екипи по прозрачност са три жени – кметици – тези на София, Габрово и Ловеч.
Причината за това е, че те са много активни по отношение на информацията и електронизацията.
Най-непрозрачната кметска администрация е в Хасково, те са единствените, които дори на са отговорили на запитванията на "Прозрачност без граници“.
По отношение на общинската администрация – индексът се запазва нисък, тъй като много слабо са въведени електронни услуги, освен в Бургас. Това е единственият град, в който услугите са 20% онлайн и в който може да се ползват услуги и да се подадат заявления по интернет.
Поздравление получи Търговище, които пък са единствената общинска страница, на която има анкета на страницата си, свързана със сигнали и оценка на гражданите за корупция и има обратна връзка в реално време.
Политически партии, полиция, съд
Политическите партии все още се отчита, че към тях има нулева толерантност по отношение на корупционния риск, а това е оценка, която следва въз основа на ангажиментите, които партиите са направили в предизборните си кампании.
Съдилищата се развиват добре, с изключение на тези в София, при тях има трайна тенденция заради проблема с натовареността и срочността на решаване на делата .
По отношение на полицията – тя има значима промяна през последната година. А в Кюстендил има 100% успешност за разкриваемост на престъпления по служба с последваща облага, което е прецедент. Отчетени са множество добри практика за ротация в общинските дирекции на МВР и подобрение по отношение на прозрачността, подобряване на административните услуги, включително и електронизацията на информацията. Все още обаче има ниска разкриваемост на корупционни престъпления.
Изследването отчита още, че бизнесът изостава твърде много при подпомагане и едва 1/3 от организациите имат ясен ангажимент за антикорупционни мерки. Също така бизнесът рядко подкрепя гражданските организации по места за антикорупционни дейности.
Най-тревожни са данните за медиите. Там е отбелязана тяхната слаба роля да изпълнява функцията на куче пазар – не само информатори, но и да промотират критичната гледна точка .
Гражданските организации са прозрачни, но за сметка на това уморени и пасивни. Добави Коментар