Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Голям щастливец съм, но и знам, че Бог ми помага

Световноизвестният скулптор Огнян Петков реди първа самостоятелна изложба в родния си град
Ключови думи: скулптор, изложба, бургас, флагман

Огнян Петков е роден през 1961 г. в град Бургас. Завършва Художествената гимназия в град Казанлък и Художествената академия със специалност „Скулптура“. През 2012 г. специализира в „Cite des art” в Париж.

Печели награда за скулптура на „Алианс“, награда за скулптура на биенале „Приятели на морето“, награда на Министерство на културата на международното „Биенале на хумора и сатирата“ в Габрово.

Освен на Бил Клинтън негови творби са притежание на президентът Кирсан Илюмжинов, колекция „Жорж Екли“, колекция „Българска скулптура“ на Министерството но външните работи.

Петков има множество международни прояви в Чехия, Русия, Германия. Редовен участник е във Фестивала на пясъчните скулптури в Бургас.


-Г-н Петков, защо чак сега нареждате първа самостоятелна изложба в родния си град?

-Аз съм от поколение, с което започна кризата в България. Завърших Академията през 1991 година, върнах се в Бургас, но като всеки току-що завършил, трябваше да започна работа и да се издържам. Заминах за София. Това е и основаната причина да направя изложба чак сега. Навсякъде новите автори започват по трудно, имат повече проблеми-основно материално, пълни са идеи, но финансовите проблеми винаги ги притискат. Хубаво е, че светът се отвори и като няма работа на едно място, човек бързо търси такава на друго. След няколко години ми се отвори възможност да започна работа в чужбина - в Русия, в последствие и в Германия. Една изложба-скулптура не се прави толкова лесно, когато човек сам си е спонсор. Разбира се, като казвам това, трябва да кажа и че много хора са ми помагали безрезервно, в трудни моменти, за да оцелявам на материално ниво, на духовно също.

-Творбите ви са атрактивни-имат философски подтекст, но и атрактивен език за широката публика. Как успявате да съчетаете двете крайности?

-Аз мисля, че има една символика, която атакува подсъзнанието и стават разбираеми. Изложбата е едно обобщение, има работи от различни периоди-някои по-стари, някои по-нови. Целта ми е да направя едно интересно място, където човек като влезе за 10 минути да се почувства различно. Творбите ми са плод на времето, на постоянното движение в пространството и подсъзнанието ражда всъщност тези скулптури.

-Ваш преподавател е било едно от големите имена в  изящното изкуство проф. Георги Чапкънов Чапа, от кои други големци сте се учили, какво сте взели от тях?

-Основен професор в Академията ми беше проф. Димитър Даскалов, в екип с Емил Попов, а проф. Чапкънов ми преподаваше 4 години по рисуване.  Тази тройка беше възможно най-добрата комбинация. Единият беше много точен, мълчалив, боравеше с малко думи, но на време и на място. Човек, който като влезеше през вратата, оставяше подсъзнателно обаяние у другите. Емил Попов беше в другата крайност, беше човек с голяма жизнена енергия и емоция, интелигентен. А Чапа пък беше върхът, той беше любимец на абсолютно всички и обобщаваше нещата. Може би съм взел от всеки по нещо и съм доволен, че имах хубави учители. Те бяха брилянтна тройка. Ателието, в което работехме в Тръпковата галерия (първата галерия в България), беше цялото напоено с история-там са излагали Майтора, Андрей Николов и други, самото място беше магнетично. Курсът ми също беше много силен, от интересни и търсещи хора, които в момента имат сериозна стъпка в българското изкуство, някои в чуждото, защото голяма част от тях замина на Запад или зад океана. 4-5 човека останахме тук в България.

-От кои други световни имена сте взимали пример и сте се ръководили?

-Човек, докато е млад има автори, които го вълнуват и му харесват, учи се от тях, но идва един момент, в който човек забравя и отхвърля абсолютно всичко и започва да се вглежда в себе, в дълбините на душата, и тогава не само учителите са скулптори, а всичко, което те заобикаля-хората, с техните проблеми, с техния опит. Човек се учи отвсякъде и от всичко. Така се стига до играта, защото човек трябва да може да играе и да се забавлява с материята, с която работи.

-Как скулпторът, който прави едно качествено изкуство, успява да се издържа финансово?

-Изящното изкуство не е лошо, който го може-го може. Единици са хората, който оцеляват, но всеки си има път, важното е финансите да ти стигат. Може да имаш 2 лева, ако ти стигат, ти ще бъдеш доволен, може да имаш и 2000 милиона , ако си недоволен, може би няма да ти стигнат и ще бъдеш вечно притеснен.

-До какви компромиси ви се е налагало да стигнете?

-Без компромиси не може, нещата не могат да бъдат изключително точки. Правил компромиси, но все по-рядко стигам дотам. По-добре малък компромис да се направи, но скулпторът да е жив, да работи, да дава произведения, отколкото без компромис в ъгъла  и времето бавно и постепенно да го лиши от всичко. Много мои колеги талантливи, но без компромиси, се стопиха. Други пък правиха прекалено много компромиси, но и те се стопиха. Трябва да се намери мярката, времето е изключително трудно, особено за творците от времето на прехода.

-Каква е публиката, която купува творбите ви?

-Финансите основно си ги изкарвам от симпозиуми. Това са сборове на повече хора-национални или международни, събираме 10-20 човека, работим и правим една обща изложба-скулптора в даден град или място. Така получаваме заплата. Трудът е тежък. Ходил съм в Русия няколко пъти,  в Германия, в последствие, когато човек започне да работи и да трупа експонати, си намира и почитатели, които финансово го спасят.

-Подходът ви чисто занаятчийски вариант е работа със скрап. Благодарение на това всъщност се очертава вашия почерк. Трансформирате го, режете го и му вдъхвате друг живот, какви хрумват такива идея?

- Пълен съм с идеи, имам страшно много идея, които се раждат, живеят в мен и се движат със страшна скорост. Някои минават и заминават. Това е материалът, който ми дава тази възможност много бързо да изхвърлям идеята от себе си. Металът има големи възможности, отговаря на моето амплоа. Бронзът е нещо съвсем различно, класически материал и изисква повече време, самата технология е по-задължаваща. Не става на един дъх, понякога са нужни 10-15 дена или пък месец.  Но в крайна сметка занаятът ми е много интересен. Аз съм голям щастливец, но и знам, че Бог ми помага. Още в първите години, когато имах проблеми, нещо става и нещата се подреждат, усещах, че не съм сам. Обичам си работата, макар че е тежка и я правя с удоволствие.  Скулптурата е навсякъде, тя е по-улиците, в катедралата, в домовете  на хората, по пътищата, просто тя е втъкана в небитието на западния човек, тук не е  точно така.

Огнян Петков ще представи творбите си  утре (21 ноември 2017 година) от 18 часа в изложбената зала на "Дружеството на художниците - Бургас", на ул. "Александровска"22.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Днес имен ден празнуват... Могат да почерпят всички казващи се Анастас бТВ го оставиха без пари Това не е първият случай, в който Кадиев отправя критики към шоуто, като само преди дни намекна, че предаването трябва да бъде свалено от ефир
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци Те са били скити в румънски камион, влизащ у нас от Турция Братът на издирваната от ФБР Ружа Игнатова с тежки думи Ето какво сподели
Ето прогнозата за времето Облачността остава значителна, следобед започва разкъсване  Забравете за падане на визите от САЩ За това сме виновни самите ние. Падането на визите за румънците беше резултат от добре организирана и целенасочена кампания на Румъния, коментира Керемедчиев
Силно земетресение до България Сериозното природно бедствие се случи в Турция Девата да се пази от измамници, а Стрелецът да внимава с пари! Хороскоп за деня – 22 януари 2025, сряда 
Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим
76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51 През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум"