Елин Пелин спасил българските евреи? (ВИДЕО)
Благодарение на приятелството си с цар Борис III, Елин Пелин е спомогнал за спасяването на българските евреи. Това не е известно, но писателят се срещнал с монарха, връчил му е подписка и го помолил да пощади невинните хора. Тогава царят се разпорежда да се направи всичко възможно те да бъдат спасени. Това каза в „Денят започва“ по БНТ Катя Тодорова.
Новият й филм "Разговори с дядо", в който се разказват тайни за писателя, ще бъде излъчен тази вечер от 22:30 по БНТ 1 в рубриката "В кадър".
В деня на народните будители журналистиката ни предлага разговор през времето между писателя Елин Пелин, неговия син Боян и внука му Елин. Тя ни разказва историята на писателя такава, каквато не сме я виждали.
„Неговият живот е бил изключително скромен. От младежките си години се е сблъскал с изключителна мизерия и нищета. Това не го е събаряло“, каза неговият внук пред камерата на националната телевизия.
„Елин Пелин беше голям естет. Казвал е, че е отгладувал някои дни само и само да си вземе хубав костюм, за да може като го канят на литературно четене или като върви по улицата, да е в добра форма“, разказва синът му.
Помнят писателя елегантен, учтив, духовит. В гладните години той пише най-хубавите си разкази. Тогава се ражда и повестта „Гераците“. Пише седнал в сладкарница или в някое дворче.
„Българинът е такъв, какъвто е описан в творчеството на дядо ми. Винаги съществува добро и зло, завист, ниски, но и много светли страсти“, добавя внукът на Елин Пелин.
Хората от народа обичали чувството му за хумор. Разпознавали се в героите му. Дотогава никой не се осмелявал да пише така освободено, живо.
Той станал толкова популярен, че започнали да се появяват фалшиви Елинпелиновци, които искали да си присвоят славата му. В онези времена, когато нямало нито телевизия, нито фейсбук, малцина знаели как изглежда истинският Елин Пелин.
Катя Тодорова разказа как се зародило приятелството му с цар Борис III.
„Монархът чул за писател, който бил голям чешит и решил да го покани на среща. Царят го ценял, защото никога не искал нищо от него, но и не го ласкаел“, добавя тя.
„Веднага след 9 септември 1944 г. има опит да бъде посегнато на живота му. Това е една тъжна опазена тайна. Това всъщност съкращава живота на писателя. Приятелството му с царя го превръща в мишена за онези хора, които плъзват по улиците и започват да се саморазправят с интелектуалците. Един от тези хора влиза на грешното място и убива друг човек. След това дори си признава. Това съкрушава Елин Пелин, който се чувства виновен, че друг си отива заради него“, каза още Катя Тодорова.