Художникът Руси Куртлаков с поредна изложба-живопис в Котел (ВИДЕО)
Пред събралите се ценители на изобразителното изкуство, като критик със солиден опит и познания, кметът на село Жеравна Галя Недева блестящо представи твореца от Бургас:
„Щастлива съм , че мога да Ви представя художника Руси Куртлкаов, чиито творби са живописен превод на вълнуващата и откровена среща на любовта му към морето и планината. В своята умна преданост към изкуството, той не е истеричен професионал, защото няма професия художник. Творбите на Руси Куртлаков обслужват нашите души. Далеч са от битовото обслужване на живота и на класата на ежедневието. В духовния ден на твореца, който търси да намери друг като него със същите мисли и усет към красотата, го правят преводач на природата.
Водят го по цивилизационната пътека на отрицанието на сложността. Правят го съучастник в битките ни с елитарността.
Г-н Куртлаков живее в Бургас, един от центровете на масовата култура, чиито измерения символизират урбанизираните градски строителни вакханалии, автомобилните кавалкади туристо-потоците и хорската суета. Но той рисува тишината, рисува есенния бряг, каменното море и тихият прибой.
Прекрасните му морски пейзажи не се нуждаят от конкретна идентичност на личността, която е кратковременна и няма нищо общо с всепоглъщата огромна вселенска интелигентност на природата.
Инстинктивният и търсен осмислен пейзажен антракт с акцентиране на студената нощ на синя и кафява остатъчност от дневните ни скучни и безсмислени човекодни, контрастират с опияняващата вакханалия на прекрасни цветя водопади, слънца и плодове на младежката лекомисленост, че красотата може да спаси света.
В пейзажите на г-н Куртлаков няма да намерите фотографираната природа на Шишкин, той по скоро се родее в прекрасните есени на Исак Левитан. С невероятните залези на езерата и мълчаливите лодки на плажа под платната на Густав Курбе. Морето и планината Ин и Ян на съвършената природа.
Това са вълненията на твореца. В платната му не се срещат фанатизма на чистото изкуство, на класическото и над човешко съвършенство, но срещаме култово отношение към природата без да се опростява, следвайки естествените пропорции на формата, която художника владее защото я познава и умее. Като комплимент към реализма, от който много творци бягат, просто защото не го могат.
Предимно в спокойните селски пейзажи и теми е заровен ония духовен Помпей на носталгичните спомени, от които художника черпи сили и ни прави съучастници и гладиатори на бойното поле на духа. Петлите, тези несъкрушими войни на българското село, красиви, мъжествени и одухотворени те съпровождат царствени и вечни целият творчески път на г-н Куртлаков. Всеки от нас има зад паравана на душата си стара плевня, детски поляни дивни приказки, но твореца не се страхува от снобския ужас някой да го свърже със селянията и примитивизма.
Неговите теми и герои не се нуждаят от ничие одобрение, те са такива какъвто е и той. Мълчаливи, носещи стабилност и вечност. В картините на Куртлаков няма да намерите настръхналият колорит на художниците, които се боят от бялото платно и панически наслояват пластове боя, правейки това с безпомощната четка. Не ще намерите и художника монах, фанатично обслужващ възприятието, че и стативът и кръста са от дърво. Но ще намерите в неговите платна, човека, твореца а и приятелят, който пожелавам на всеки от вас. Нека му благодарим, че го има.”
Пред KOTELNEWS Руси Куртлаков сподели свои мисли за изкуството и днешното съвремие. „Изключително се радвам, че имам честа да направя тази изложба в най-възрожденския град на България, какъвто е Котел. Благодаря за топлите думи на директора на ИМ-Котел г-н-Мерджанов и кметът на село Жеравна г-жа Недева. Аз никога не съм се считал, за някакъв творец от световна величина. Никога не се опитвам да надскоча себе си и в сюжета, който рисувам и в композицията, която правя и в цветовото изграждане на самата картина. Когато седна да работя преди всичко тези неща, които правя ги адресирам към хората. Към тези, които ще ги гледат и ще открият колко е красива нашата природа и държава. Колко е хубаво днес човек да го има и да се наслаждава на това, което ни заобикаля. За съжаление ние виждаме, че в живота не всичко е така. Настъпиха промени, които много от нас не могат да ги възприемат. Както било в политическия така и в отношението на човека към самата природа. И за съжаление вместо да изграждаме нещата в много случаи започваме да нанасяме щети , които стават и непоправими. Това се отнася не само в рамките на нашата страна, но и в целия свят. Аз винаги съм мечтаел и винаги съм искал живота да става все по-красив. Ние всички да живеем много по-близки и много по-щастливи всички да имаме достатъчно за да бъдем щастливи. За съжаление днес това не се получава. Но имайки такива хора, които в тези трудни времена намират сили да организират такива културни мероприятия, да възродят изкуството да възродят красотата, аз вярвам ,че светът ще просперира, че животът ще става все по-добър. Този малък град е дал толкова много на нашата държава, такива велики личности са се раждали и изграждали тук, той заслужава своето достойно място в историята и настоящето на България. На всички, които сте тук искам да ви пожелая да сте живи и здрави и знайте, че винаги съм готов отново да бъда тук за да представя своето творчество.”
Според арткритиците, картините на автора са едно откровение и един своеобразен, вълнуващ диалог със зрителя. В повечето от тях се чувства драматично отношение, топло и задълбочено, но преобладаващо човечно. Чрез платната на художника, любителят на изобразителното изкуство неизбежно се докосва до неговия свят, до неговата душевност на творец, на човек, който е влюбен в природата, в ценностите, в добродетелта. Картините му са лишени от излишна ефектност. Неговата живопис е направена по законите на красотата и хармонията. Всяко платно има своя тоналност, свое звучене, свое послание, свой език. Едно е сигурно, че докосвайки се до тях, зрителят няма да бъде излъган в авторовото послание и откровение за света. За него големият бургаски акварелист Ненко Токмакчиев бе казал: “Руси винаги изненадва. Той е много добър график, но има и чудесни живописни платна. Живописта му е израз на неговото вътрешно усещане за интерпретация с определена настъпателна позиция и активност. Руси е художник, който търси, открива и следва зова на вътрешното си аз по един великолепен начин”.
Руси Куртлаков е един от най-големите дарители в новата история на Бургас. Той дари средства за възстановяването на Войнишкия паметник пред ДНА, спонсорира изграждането на паметника на Апостол Карамитев, както и на храма „Свети Георги“ в Морската градина. Руси Куртлаков подпомога художника Руси Стоянов за създаване на Кръста в местността Шилото – един от символите на Бургас. Това са само част от благотворителните му инициативи, които Куртлаков прави за Бургас.
Почетен гражданин на БУРГАС.