Работодател плаща висшето образование на свои служители (ВИДЕО)
Липсата на подготвени кадри в металообработването у нас принуждава работодателите да търсят нестандартни подходи. За да може да изпълни поръчките си, собственик на фирма от Русе е решил да плаща висшето образование и специализациите на свои служители и така да ги задържи на работа, съобщава БНТ.
В цеховете на тази металообработваща фирма годишно се произвеждат 300 тона стоманени детайли за строителството. Заради закритите училищни паралелки за обработка на метали, подготвени кадри няма. Затова управителят Милен Косев решава сам да си създаде специалисти. Той убеждава част от работниците си да продължат образованието си, като поема изцяло издръжката им за обучение.
"В момента плащам обучението на две момчета в Техническия университет, за да мога да си създам собствени кадри. За младите хора това не е привлекателна работа, трудът не е лек“, разказва Милен Косев.
Александър Николов споделя, че винаги е мечтал да продължи да учи, но не е имал финансовата възможност. Затова приема предложението на работодателя си без колебание.
„Преди нямаше как да си го позволя. Избрах тази специалност, защото се доближава най-много до това, което работя. Аз съм на длъжност оператор и програмист”, добавя Николов.
Работодателят плаща и инженерната специализация на 40-годишен свой служител, която струва около 10 хиляди лева. Категоричен е, че ако се реши проблемът с кадрите, металообработващият сектор у нас ще се развива още по-динамично, защото продукцията им през последните години е предпочитана от западните фирми.
„Нашите неща са тежки, обемисти и Китай не ни е конкуренция. Ние сме по-евтини от поляци, унгарци, чехи. Западните фирми се местят на Изток. Единственият проблем са кадрите”, добавя Косев.
Според Милен Косев другият вариант с намирането на подготвени специалисти за сектора е те да бъдат внесени от чужбина.