Властта се изплаши от революцията в такса смет, отложи промяната за 2020 година
Целта на промените е най-сетне да се въведе принципът "замърсителят плаща", като цената за събиране и извозване зависи от количеството генерирани отпадъци, а не както е в момента – върху данъчната оценка на имота. Бизнесът настоява за това от години, тъй като сега от фирмите се събират около 2/3 от сумите, а те произвеждат едва 30% от отпадъците. Така на практика такса смет се превръща във втори имотен данък. Новият модел се приема и по настояване от Брюксел. Той обаче ще доведе до увеличение на такса смет за много от гражданите и това е една от причините въвеждането му да се бави с години. И сега партиите подкрепят отлагането.
Три варианта за изчисляване на таксата
Според проектозакона общините ще могат да избират как да начисляват таксата по три начина – като продават специални торби за събиране на битови отпадъци, като изчисляват количеството отпадъци от един имот на база обема на кофите за смет и на честотата на тяхното събиране или пък като таксата се разпределя на броя ползватели на един имот. Вероятно повечето големи общини ще изберат последния вариант. Законът дава право на общинските съвети да приемат различни основи за отделните населени места, зоните в тях, както и за различните категории данъкоплатци.
Който и метод да се избере, ще доведе до скок за някои граждани, които сега обитават жилища с ниска данъчна оценка. Например в София сега живеещите в центъра плащат повече от тези в крайните квартали, макар услугата да е една и съща. След промяната е ясно, че сметката ще се разпредели по-равномерно и няма да зависи от цената на апартамента. Със сигурност ще падне и разхода за компаниите с висока оценка на сградите.
Ролята на домоуправителя
Тъй като очакванията са повечето общини да изберат най-лесния нов начин - брой живеещи в имота, се въвежда и някакъв регламент и отговорност за следене на броя обитатели. Собствениците на имоти ще са длъжни да декларират в общината броя на ползвателите му до 31 март 2019 г.
Депутатите от бюджетната комисия приеха още една промяна между двете четения – домоуправителят на етажната собственост да подава справка-декларация до 31 октомври всяка година за броя на живеещите в кооперацията. Тя ще се одобрява от общото събрание. Идеята е общината да може да засече декларираната от собствениците информация с тази от домоуправителя. Депутати от БСП коментираха, че новото задължение на домоуправителя може да доведе до проблеми – ако той свика общо събрание на етажната собственост, но никой не се отзове, информацията в справката до общината няма да е одобрена. От ГЕРБ обаче контрираха, че затова се води домова книга и в нея би трябвало да е описано кой живее в съответната кооперация или жилищен блок.
Въвеждат се и глоби за неподаване на справки. За собствениците на имоти – от 10 до 400 лв., а за фирми – от 100 до 3 хил. лв. Санкцията за домоуправителя е от 50 до 1000 лв.
Глоба и за кмета
След като съберат информация за броя на ползвателите на имотите на своята територия, общините ще са длъжни да гласуват до 31 октомври 2019 г. наредбата, по която ще се определя новата такса смет. До края на януари 2020 г. пък ще трябва да е готова план-сметката на общината и тя да започне да събира от фирмите и гражданите такса битови отпадъци според новите правила.
Предвидена е и глоба за кмета - от 500 до 2500 лв., ако не организира в срок събирането на информация за ползвателите на услугата сметосъбиране и извозване на територията на своята община, както и за въвеждането на новия начин на определяне на такса смет
7
Коментара по темата
7.
_nib_
16.10.2017 20:11:00
Замърсителя?Зеленчуковия магазин на ден пълни 2 от 3 казана.
6.
Бургас Райна Христова
16.10.2017 16:09:27
Аз мисля, че това с таксите трудно ще се прокара в България. Помислихте ли за пенсионерите, чиито месечни пенсии им стигат за една седмица?В България хранителните стоки например са малко по- скъпи от тези в Германия. Как ще заплащат по- високата такса смет или ежемесечната такса за бъдещи ремонти при амортизации на многофамилната къща/ жилищен блок/?В България всичко се въвежда както Европа. Ами увеличете доходите на хората, пък тогава преминете към следващата стъпка, а не както има една поговорка:,, с трици маймуни да ловите''.Или само да говорим работи, които няма да станат и да ни губите времето да ви четем безсмислиците..
5.
Бургас Райна Христова
16.10.2017 15:58:07
видно е, че тук правят опити да коментират хора, които не са на ясно как стоят нещата с таксите и боклуците в Европа.Темата е много дълга- за ежемесечните такси за поддръжка на жилищата, по- точно за апартаментите в кооперациите, за разделния боклук/ такса смет/и ако същия не се разделя правилно за допълнителни такси, така наречените глоби т.н. Аз няма да отнемам функциите на управата- тяхна работа е да пояснят на обществото. Моят въпрос е следният: Как ще се реши въпросът за тези собственици на жилища, които не ги обитават постоянно, т.е. които не живеят целогодишно на територията на България. Аз например имам собственост и в друга държава от ЕU и се завръщам в Бургас не регулярно, за 2 месеца, повече или по- малко през календарна година. Мисля, че не съм единствена..
4.
Тате тате
16.10.2017 13:32:14
Таксите за апартаментите трябва да станат по 2000 на месец. Колкото по стара сградата толкова повече данъци. По този начин ще има пари когато се срутят комунистическите панелки. Време е да вдигнете данъците и таксите четворно че да останат само богатите хора в града. Майната им на другите.
3.
Васил Левски говори
16.10.2017 13:29:26
По бързо.
Над главата ми е 5-членно семейство от цигани които плащат същата такса която аз сам плащам. Редно ли е те да плащат една пета по малко?
Редно ли е те да плащат 10 лева детска градина докато реалната такса е 100?
Убихте пазарните цени и само манипулирате бизнеса със вашите субсидии и ебани не разреци.
Грабвам си нещата и напускам тоя ебан град нека да си остане със нетаксуваните цигани.
Аз отивам да търся истинска държава.
Над главата ми е 5-членно семейство от цигани които плащат същата такса която аз сам плащам. Редно ли е те да плащат една пета по малко?
Редно ли е те да плащат 10 лева детска градина докато реалната такса е 100?
Убихте пазарните цени и само манипулирате бизнеса със вашите субсидии и ебани не разреци.
Грабвам си нещата и напускам тоя ебан град нека да си остане със нетаксуваните цигани.
Аз отивам да търся истинска държава.
2.
1
16.10.2017 11:31:11
В Западна Европа отпреди 20г боклука се изхвърля разделно, с глоби от по €1500 в Австрия.
1.
oho
16.10.2017 11:26:08
асно ли ви е 4е тези като си отидат ще оставят държавата в състояние от 1917г. тоест отпреди 100 години