Дните на парите са преброени заради криптовалутите (ВИДЕО)
Дните на парите, каквито ги познаваме, са преброени. Това каза пред камерата на бТВ Любомир Станков. Той е собственик на първата брокерска компания за имоти у нас, която посредничи за покупко-продажба на имоти в новата валута биткойн. Според него бъдещето е на електронните пари, начело с биткойн.
“Това е счетоводна система от ново поколение. Която сама емитира единиците, които води счетоводство. Как се емитират тези единици – приблизително на всеки 10 минути тази счетоводна система прави баланс и можем да кажем и ревизия сама си прави на себе си. Тази ревизия се извършва от едни много мощни хардуер, който използва огромно количество ток. На всеки 10 минути тази мрежа си прави баланс. Като за да се направи този баланс има състезание между отделните машини, които са включени към тока”, коментира Станков.
Цената на биткойн стигна 5000 долара, а беше 100 долара през 2014 г. Хората купуват и "копаят" криптовалута с компютрите си. Революция в парите или гигантски световен балон са криптовалутите.
За разлика от банките и съответните държави, които централизирано създават парите и регулират паричната системата, биткойн и останалите криптовалути се емитират децентрализирано и се поддържат от милиони потребители, които получават заплащане за изразходената енергия и предоставената изчислителна мощ на компютрите си за счетоводството на системата. Те се наричат копачи на валута или миньори. Заплащането на така наречените копачи на валута се случва в криптовалута. Така се създават биткойните.
„Аз ви давам за един биткойн. Всъщност един биткойн не се прехвърля от мен към вас, а вашите ключове, започват да притежават този биткойн. По-лесно е да си представите биткойна като парче земя, което не мърда, а сменя само собственика си, не като пари, които минават от един човек в друг. По-скоро сменяме собствеността на това парче”, обясни Станков.
Кой стои зад биткойн? Системата няма собственик. Тя е децентрализиран алгоритъм, който е създаден да се самовъзпроизвежда и се поддържа благодарение на доверието на все повече потребители, които използват електронните пари за разплащане един с друг, а копачите на валутата получават биткойн като възнаграждение за поддръжка на системата.
„За разлика от традиционните пари, чиято стойност се обезценява и инфлацията води до печатане на нови, алгоритъмът на криптовалутата ограничава броя на биткойните. Ние имаме 21 милиона биткойна завинаги”, добави експертът. Биткойните не са толкова пирамида, колкото смяна в модела. Система, която прави революция и премахва посредника.
Икономистът Георги Ганев не вярва, е е нужна регулация в биткойните. По думите му дори системата е по-сигурна отколкото съвременните валути, които се манипулират от държавата.
Той смята, че предстои банките да включат биткойните в някой свои продукти, но криптовалутите да заместят традиционното разплащане.
Биткойните имат край. Те са точно 21 милиона и след няколко десетки години ще свършат и няма да има повече, добави той.
Част от нарастването може да е балон. Проблемът не е в биткойна, а в традиционните валути, които търсят доходност.
4
Коментара по темата
4.
kikiriki
12.10.2017 16:41:06
Леле кики как си ги разкрил.
3.
до 1 и 2
11.10.2017 09:26:12
Момци ама хич не сте в час.
до 2: Има и телефони простако - за плащане не трябва задължително стандартен интернет.
до 2: Има и телефони простако - за плащане не трябва задължително стандартен интернет.
2.
В.
10.10.2017 16:10:58
И като ви спрат Интернета, как ще се разплащате с биткойн, български простаци?!
1.
kiki
10.10.2017 10:27:32
Криптовалута биткойн е само поредната пирамида. На запад отдавна предупреждават хората за
това. Китай официално забрани тази
валута. И както винаги агитката се прехвърли при глупаците в БГ. Тези които лесно се лъжат дори от тъпи реклами по медиите.
това. Китай официално забрани тази
валута. И както винаги агитката се прехвърли при глупаците в БГ. Тези които лесно се лъжат дори от тъпи реклами по медиите.