Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Успешното лечение на исхемични мозъчни инсулти е революционното постижение в неврологията за последните години

Процентът на проведените успешно в МБАЛ "Бургасмед" тромболизи се увеличава
Ключови думи: бургас, тромболиза, инсулт, здраве, мбал, бургасмед
Д-р Павлинка Хубанова е завъшила медицина в МУ  Стара Загора през 1992 г. През следващите няколко години е работила в Бърза помощ, а по-късно е изкарала голяма част от професионалния си стаж в Неврологично отделение в МБАЛ-Габрово. От 2015 г. е началник на Неврологичното отделение в бързоразвиващата се бургаска болница МБАЛ „Бургасмед”.

-Д-р Хубанова,как може да се предпазим от исхемичния мозъчен инсулт и възможно ли е пациентът напълно да се възстанови?

-Острото исхемично нарушение на мозъчното кръвообръщение представлява запушване на артериален съд на мозъка от тромботична маса насложена върху атеросклеротично променена съдова стена  или от тромб, произлизащ от кухините на сърцето и попаднал в мозъка чрез кръвния поток. Има и по-редки механизми, но крайният резултат е, че  милиони нервни клетки умират и се нарушава  нормалната мозъчна функция. Превенцията на мозъчния инсулт се свежда до борба с рисковете фактори - лечение на артериалната хипертония, захарен диабет, ритъмни нарушения, създаване на добри хранителни навици,  двигателна активност. По отношение на възстановяването, зависи колко обширен е бил инфарктът, каква е топиката, както и съпътстващата патология. Възстановяването е  продължително, свързано с упорита рехабилитация, пациентите са зависими от близките си, депресират се, изолират се от обществото, а често инсултите са с фатален край.

-Вие сте поддръжник на т.нар. тромболитично лечение за исхемичен инсулт. Какво точно представлява то и защо е важно за вас и вашето отделение в МБАЛ-Бургасмед?

-Съвременното схващане е, че върху зоната, съседна на вече исхемизиралия участък - така наречената пенумбра ( част от мозъка, която все още е функционално съхранена) можем да въздействаме чрез тромболиза. Крайната цел  е лизиране на  тромба чрез използване на ново поколение лекарство - тъканен плазминоген активатор, реканализация на съда и възстановяване на мозъчното кръвообръщение .

-МБАЛ Бургасмед се утвърди като водещо здравно заведение в последните години и успя да привлече много специалисти, но какво е положението във вашето отделение. С какви специалисти и апаратура разполагате?

-В отделението работят 5 отлични лекари със специалност нервни болести и един специализант. Разполагаме с  25 легла, 6  от тях интензивни, обособени в сектор за лечение на тежко болни пациенти. Имаме апарати за функционална диагностика - ЕЕГ, ЕМГ, УЗД , монитори за проследяване на витални показатели. Ползваме ЯМР и КТ в отделението по Образна диагностика. Компютърният  томограф има възможност да изследва КТ перфузия - изследване с  голяма информативна стойност, за да преценим  колко е голяма пенумбрата и да предвидим ефекта от лечението.

-Какви са първите признаци на инсулта и как може да се помогне  на човек в първите, решаващи за здравето му минути и часове?

-Първите симптоми възникват остро, в пълно здраве - говорни нарушения, лицева асиметрия, невъзможност за движение на крайниците, поведенчески промени.  Най-ценни са действията в първите минути и часове. Инсултът е спешно състояние. "Времето е мозък" е  мотото на съвременната  неврология. За успешния изход от заболяването е нужно  да се предприемат незабавни мерки. Пациентът трябва да се транспортира до болница  и ако е подходящ за тромболиза-  да се направи. Не винаги може да се проведе този вид лечение - има много строги критерии, които спазваме  - времевия прозорец от четири часа и половина от началото на инцидента, съпътстващи заболявания, прием на медикаменти и др.

-Имате ли конкретни случаи от вашата практика с този тип процедури, които са спасили живота на пациентите и са помогнали за тяхното пълно възстановяване?

-Случва се много често, но ще ви разкажа за  два случая от последния месец , защото са сходни.Единият пациент беше на 48 г., другият на 64.г, и двамата бяха туристи получили исхемичен инсулт с много тежък двигателен дефицит - невъзможност да движат левите крайници. Не са имали предхождащи заболявания, не са приемали медикаменти. Близките им бързо са разпознали първите признаци на заболяването, екипите на Спешна помощ са реагирали изключително професионално  и пациентите  бяха докарани в Спешно отделение на болницата един час след поява на симптомите. За  един час  проведохме образна диагностика, клинико - лабораторни изследвания,  оценихме  неврологичния дефицит по  NIHSS  скала и взехме  решение, че пациентите отговарят на критериите за провеждане на тромболиза и нямат противопоказания. Инфузията продължи един час и още преди да беше свършила  отчетохме много добър клиничен отговор - болните  движеха крайниците си. Клиничното подобрение  продължи  и през следващите дни, а образните изследвания потвърдиха добрите резултати.При изписването единия пациент нямаше никаква остатъчна симптоматика, другия  минимален неврологичен дефицит.

-Процентът на пациенти, при които се използва тромболитичното лечение в България е по-малък от 2%. Как може да достигнем нивата на развитите западни държави от по 12-15% и в Бургас това съотношение променя ли се в позитивна насока в Бургасмед?

-Невролозите в България сме длъжници на своите пациенти. Процентът проведени тромболизи е дори под 1 , за сравнение - в  Австрия и Германия  достига до 15.  В МБАЛ" Бургасмед" се увеличават  пациентите, на които сме провели лечението, вече натрупахме опит и сме силно мотивирани да го прилагаме. Проведено навреме  и адекватно то гарантира отлични резултати -  болните  скоро  се връщат  към обичайното си ежедневие.
Как са спестявали българите в древността? He пapи в бpoй, a зeмя, злaтo и cpeбpo. He в бaнĸa, a вĸъщи или в cĸpивaлищe Навършват се пет години от смъртта на Милен Цветков Журналистът загина в катастрофа на бул. “Черни връх”
Благодатният огън ще пристигне в Русе от Гюргево Българска делегация няма да пътува до Израел Днес се подновяват ядрените преговори между Иран и САЩ Техеран иска отмяна на американските санкции
Закриват легендарна фирма за бутилирана вода заради опасни бактерии Миналата година французите унищожиха 3 милиона бутилки заради фекална бактерия във водата Кои са петте ключови територии в центъра на мирните преговори за Украйна За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“
Руска атака с дронове тази нощ в Харков и Запорожие Спешните служби в Украйна са взели необходимите мерки Необичаен гост: Котката Софи влезе в Белия дом Животното е част от програмата “Котки със сини якички”
Имате срок до 27 май от Мета за Фейсбук, Инстаграм и Тредс Meta ще използва лични данни на потребители, за да обучава изкуствения си интелект Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна
Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол