Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо медиите тиражират предимно негативни новини?

Ключови думи:
Знаете ли защо вестниците и телевизиите публикуват на главните си страници, в най-гледаното време новини за катастрофи, бедствия, корупция и убийства?

Може ли да е, защото ние самите жадуваме за депресиращи истории и сами не го осъзнаваме?

Голяма част от аудиторията твърди, че харесва добрите новини, но дали това е вярно? Психологът Том Стафорд обяснява явлението с това, че най-вероятно журналистът иска да напише статия за корумпиран политик или за убийство, за да може си донесе бърза слава с една ексклузивна новина и да се изстреля на върха, информира BBC.

Но има и още една много силна вероятност, която е, че аудиторията иска от журналистите да се фокусират върху тези неща. Учените са стигнали до този извод, като са анализирали, че щом аудиторията гледа телевизия или купува вестници, значи се интересува и това стимулира журналистите да пишат подобни тъжни истории, защото разбират, че в това има "хляб".

За да докажат дали хората наистина предпочитат добрите новини или тайничко се запленяват от лошите, Марк Тръслър и Срюарт Сорока са направили експеримент в университета Макгил в Канада. Те искали да разберат как хората реагират на новините. Затова поканили доброволци в лабораторията си за "изследване на очите".

В началото доброволците трябвало да изберат истории за политици от новините в някой информационен сайт и камера да следи очите им и да анализира как те възприемат новините. Много важно било за учените да установят дали наистина четат статиите, или просто преминават през тях.

След тази подготвителна фаза лекарите им пуснали кратко видео, което имало за цел да накара субектите на изследването да се концентрират, за да може след това да им бъдат задавани въпроси за новините,   отнасящи се за политици.

Според резултатите от изследването голяма част от хората предпочитат да следят депресиращите новини за корупция, убийства и мръсна политика. И след това, когато им задали отново въпроса, какви новини предпочитат – добри или лоши, те отговаряли, че медиите се фокусират прекалено много върху лошите.

Психолозите уточняват, че хората, които запомняли повече факти от лошите новини, откликвали и по-бързо върху думи, свързани с тях, като "бомба", "война", и по-бавно на думи като "бебе", "забавление" и "усмивка".

Причина според тях за това е бдителността ни и чувството ни за самосъхранение. Има и друга интерпретация, която Тръслър и Срюарт Сорока се опитали да докажат. "Ние обръщаме внимание на лошите новини, защото като цяло мислим, че така светът става по-розов и приятен", казват те.

Когато става въпрос за собствения ни живот повечето от нас смятат, че ако възникнат проблеми те ще се оправят накрая и като следим тъжните истории на другите се самоуспокояваме, "че все пак има и хора, които са по-зле от нас", което за съжаление е една типична черта в народопсихологията на българина.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация