Промоция: Левче за кубик дърва, нападнати от корояд
Земеделското министерство разчита, че ще привлече много клиенти с атрактивната цена от 1 лев без ДДС за кубик иглолистна дървесина, нападната от корояд.
"Независимо че е суха, качествата ѝ за огрев по никакъв начин не са променени", подчерта експертът от МЗХГ Елена Величкова пред БНР., но уточни, че купувачите сами трябва да организират транспорта от гората, а ДДС се заплаща. Миналата година на тази преференциална цена в Смолянско са били закупени над 100 000 кубика.
Вече са реализирани близо половината от количествата дърва за огрев, определени за предлагане на директни продажби от държавните горски и ловни стопанства.
По данни на ведомството България използва годишно около 1 000 000 – 1 150 000 пространствени куб. м. дървесина за огрев. И тази година са предвидени подобни количества. Вече са закупени над 500 000 пространствени кубика. Най-евтиният, но и най-трудният начин за снабдяване с дърва, е хората сами да организират добива на дървесина. "Това обаче не означава просто да вземат брадвите", обясни Величкова
"Служителите на горските и ловни стопанства и кметовете на общините и населени места подготвят списъците на правоимащите лица. Те се съгласуват, разпределят се определените количества… В райони, където дървата са ограничени като ресурс, тези количества се разпределят по равно и могат да бъдат между 2-3 кубика до 7-8 пространствени кубика за едно домакинство и всеки сече там, където му е определена територията и количествата, които са му разрешени", обясни тя.
Другият и по-предпочитан вариант за гражданите на по-големите населени места е закупуването на добити дърва за горене. Директните продажби на държавните горски и ловни стопанства са на временен горски склад в гората и цените тази година нямат съществена разлика спрямо миналогодишните, - широколистните дърва са между 30-40 лева без ДДС за пространствен кубик, а иглолистните - около 20 до 27-28 лева.
Това са цени на отсечена дървесина, за която хората трябва да си осигурят транспорт, товарене… Тук вече има контакт и с предприемачески фирми, което допълнително оскъпява доставката.
Най-скъпият, но най-удобен варинат за хората е когато на частни фирми си поръчат и да им ги докарат готови и нацепени вкъщи, каза Величкова.
Според нея пелетите за огрев са една от причините да се преодолее недостигът на дърва, познат от предишни години.
Експертът в Дирекция "Опазване на горите" в Агенцията по горите Спас Тумбев призова хората да не купуват незаконна дървесина, тъй като това крие двоен риск – дървата да бъдат отнети или клиентите да бъдат ощетени в количеството и качеството им.
Броят на участниците в такива сделки "определено намалява", допълни той и обясни, че законните дърва са придружени с превозен билет и са маркирани.
За да бъде валиден превозният билет, той трябва да бъде регистрират в Интернет-информационната система на Изпълнителната агенция по горите. Това лесно може да се провери от сайта на агенцията, където чрез номера на превозния билет или чрез номера на превозното средство, с което е транспортирана дървесината, може лесно да се провери дали той е валиден или не.
От Агенцията са регистрирали случаи, когато фирмите предлагат на клиентите си в малките населени места неистински билети. В такива случаи глобата за фирмата е до 5000 лева и отнемане на лиценза. Глобата за физически лица, у които е установена незаконна дървесина, е от 50 до 3000 лева, а преписката се изпраща на прокурор. Иззетата дървесина пък се продава на търг. Добави Коментар