Филип Попов: Ще се разплетат и „Суджукгейт“, и скандалът с НДК, ако се приеме законопроектът ни (ВИДЕО)
Лют спор затова кой има моралното право да се бори с корупцията и чий законопроект трябва да бъде приет, за да има ефект в борбата с корупцията, нажежи страстите в студиото на „Здравей, България“ по Нова телевизия. Десислава Атанасова от ГЕРБ и Филип Попов от БСП се скараха в ефир. Тя заяви, че левицата няма моралното право да предлага законодателни промени срещу корупцията, защото била исторически обременена партия. Той пък изтъкна, че ГЕРБ искат само да маркират някаква борба с корупцията, защото в техния законопроект не се предлага истинската борба с нея, тоест наказателното преследване от страна на държавата.
„Нелогично и странно е БСП да внасят подобен законопроект, защото пред миналия мандат на Народното събрание на два пъти бе разгледан подобен проектозакон и колегите от левицата го отхвърляха. Без да коментирам факта, че техният лидер е уволняван за корупция, смятам, че те не могат морално да претендират, че ще борят с нея, защото през 2009 г. именно тяхното мнозинство гласува и прие Закона за амнистията. Те приемат закон, с който амнистират всички извършени престъпления до 1 юли 2008 г., тоест в тяхното управление”, припомня Десислава Атанасова.
Приет е такъв закон, но няма нито един амнистиран, призна Попов.
„Една от разликите в нашия законопроект и този на БСП е по отношение на избора на председател, зам.-председатели и членове на звеното за борба корупцията. Ние смятаме, че председателят трябва да бъде номиниран от народните представители по една публична процедура”, заяви Атанасова.
Във връзка с предложението на БСП звеното за борба с корупцията да е под шапката на президента, депутатът от ГЕРБ заяви, че Конституцията е съвсем ясна по отношение на това чии са правата по разследването. А именно прокуратурата е тази, която осъществява дейността.
„Искаме да създадем специализиран орган, който да се занимава единствено и само с корупционните престъпления. И сега от прокуратурата заявиха, че биха работили по сигнали за корупция по високите етажи на властта, но просто няма такива. Искаме да създадем този специализиран орган, който да е назначен от президента. В момента нито се събират, нито се разследват сигнали и изобщо не се стига до прокурор. Очевидно има страх в обществото да се работи по такъв род сигнали”, обясни Попов.
ГЕРБ предлагат Бойко Борисов да си избере председател на комисия, която да разследва корупцията, добави той.
След като водещият Виктор Николаев призова двамата депутати да дадат пример със случаи, които биха могли да се разследват ефективно, ако законопроектите на партиите им бъдат приети, социалистът спомена скандала с НДК и „Суджукгейт“, а Атанасова добави името на депутат Манол Генов.
Нека да добавим и Цветан Цветанов, и Делян Добрев, каза пък Попов.
„Какъв Цветанов? В кой век живеете? Когато Станишев пишеше сигнали ли? Цветанов е невинен и това е решението от няколко съдебни инстанции. Срам ни е, че човек като Генов, който е с обвинение за купуване на гласове, е в парламента!“, заяви депутатката от ГЕРБ.
Това не е доказано, възрази колегата й от БСП.