Първото потънало селище по Българското Черноморие е открито през 20-те години на миналия век
Първото потънало селище по Българското Черноморие е открито през 20-те години на миналия век, когато е прокопавана връзката между Варненското и Белославското езеро. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“директорът на Центъра за подводна археология д-р Калин Димитров.
„Оттогава те са известни като Наколни селища. Към днешна дата има 13 или 14 такива селища във Варненските езера. Всички те са открити при различни драгажи, изкопни и строителни дейности през 20-ти век. Имаме данни за потънала част от Некропола на Дуранкулак, която се намира в най-северната точка на българското крайбрежие. Има едно погребение от каменно-медната епоха открито под вода в Шабла. С това изчерпваме тези, които са съвсем на север“, обясни той. „Ако слезем на юг от Стара планина имаме данни за селище, което е под днешното ниво на морето, регистрирано при строителни дейности във връзка с правенето на Бургаските солници през 20-те години. Там вероятно са 2 селища“, посочи д-р Димитров и допълни, че има и селището на Рибното пристанище в Бургас, също регистрирано при строежа на пристанище.
„Има и селище на пристанището на днешната Военна база „Атия“, открито при строителството през 60-те години. Селищата в пристанището на Созопол са от каменно-медната и бронзовата епоха. Селище от бронзовата епоха има и в залива на устието на река Ропотамо, както и селище от бронзовата епоха в южния Китенски залив“, каза още директорът на Центъра на подводна археология. Добави Коментар