Революционно откритие! Бъдещето на горивата се крие в... бактерии
Учените са използвали бактерия, която в нормалния си вид не извършва фотосинтеза. Вместо това тя използва въглероден диоксид, за да генерира оцетна киселина. Този химикал може да се използва за производство на най-различни горива, полимери и дори лекарства.
Учените са дали на бактерията метала кадмий в комбинация с аминокиселина. Бактерията започнала да синтезира малки части кадмиев сулфид, който пък може да използва светлина, за да създава енергия. Това от своя страна увеличава генерирането на оцетна киселина от бактерията. Резултатът е процес, сходен на фотосинтеза, но с много по-голяма продуктивност.
"Тези нанокристали са много по-ефикасни спрямо хлорофила и могат да бъдат създавани за много по-ниска цена спрямо соларните панели", коментира Келси Сакимото, един от основните учени в проекта. Бактериите дори могат да се саморепродуцират и по този начин си препредават способността да произвеждат сулфида.
Методът все още се доработва, като учените не изключват възможността в природата вече да има подобна бактерия, но те просто да не са я открили. Засега методът е далеч от комерсиализиране, но има голям потенциал в създаването на по-евтини горива.
Добави Коментар