Нахална маймунка надува с SMS-и сметките за телефон (ВИДЕО)
Ново мобилно приложение, насочено към децата, трупа телефонни сметки. Става дума за маймунката-гадател Бонго. То се промотира най-вече във Facebook, но общуването става с есемеси на цена от близо 5 лева.
Пред камерата на Нова телевизия 21-годишната Мария разказа как е била зарибена в социалната мрежа да изпрати съобщение на досадната маймунка. След това обаче започнала да получава SMS-и, които също се таксували по пет лева.
Според описанието в интернет страницата на маймунката, Бонго е „нахален, смешен, супер интелигентен маймун. Той е роден в тропическите гори на Борнео”.
„Имаше реклами във Facebook и изглеждаше забавно. Имаше доста хора, които изпращат съобщение на Бонго и прецених, че и аз трябва да опитам”, разказва Мария. Тя изпраща името си и конкретен въпрос до Бонго, а той й „отговаря с предсказание”.
Отново чрез Facebook Бонго влиза и в живота и телефона на 11-годишната Юлия от София. “Съученичка ми предложи да си пиша с маймунката. Тя е писала и е казала, че е безплатно и ми хареса и аз го разпространих с мой приятелки”, разказа детето.
Юлия получавала съобщения от Бонго дори в 3:00 часа през нощта. „Пишеше „Бонго е, ще ми изпратиш ли ново съобщение”, разказа Юлия.
В сайта на Бонго е описана дори цената на съобщението – 4,80 лева. Споменат е и фактът, че същата сума се трупа на сметката ви, дори когато не вие пишете на Бонго, а той на вас.
Като адрес на фирмата, разработила приложението е посочен континентът Австралия. На сайта на Бонго, обаче има и български контакт. От българската фирма обясняват, че нямат нищо общо с Бонго, освен краткия номер за есемеси. Според собствениците на номера на Бонго в приложението няма нищо заблуждаващо.
За да разпространят още повече славата на Бонго вече се заеха и български влогъри. А кой прибира парите от есемесите, остава загадка.
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков сравни Бонго с гадателките, които прибират пари, за да предсказват бъдещето.
„Тези, които пишат на маймунката, стават на маймуни, но хората знаят колко струва един СМС. Абсурдно е плащаш за входящо съобщение“, коментира той.
„Трябва да имаш възможност във всеки момент да се откажеш. Това е единственото смущаващо нещо в тази история“, добавя Божков.
„В последно време имаме и много жалби по отношение на покритие на мрежата. Предприели сме съответните действия”, съобщи председателят на Комисията за регулиране на съобщенията.
"Има и доста жалби за непоискана услуга. Един от операторите предлага и телевизия, но без да искаш, те ти я активират. Аз казвам: "Не трябва да се плаща за нещо, ако изрично човек не е потвърдил, че желае да ползва усугата", каза още той.
2
Коментара по темата
2.
Това е стара схема -
11.08.2017 13:45:35
- в България ,М - тел са новатори в тази насока,дойде ли декември масово започват да изпращат подобни есемеси.
1.
DJARO
11.08.2017 13:03:42
Zabranate go sas ZAKON toq FACEBOOK....4e DEGRADIRA zqlo POKOLENIE....tezi SOZIALNI MREJI vi pravqt Asozialni.....ne komunikira6 lize v lize s horata.tova e VIRTUALEN SVQT...