Меркантилни интереси пречат на магистралите, затова обжалването - на една инстанция
Това обясни в парламента председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ и вносител на предложението.
Той уточни, че законопроектът им се отнася до 10-ина обекта, които са с национално значение - магистрали, пътна и жп инфраструктура, пристанища. Изключени са природните паркове, Банско, защитени обекти, но точният списък на обектите се очаква от Министерство на регионалното развитие.
Целта на промените е да се уеднаквят производствата, когато иде ред за изпълнение на голям инфраструктурен обект с национално значение, такъв, какъвто е определен с решение на МС.
От ГЕРБ уточниха, че има много случаи, когато оценката се забавя заради спекулация с правото на жалба.
Кирилов каза, че не очаква срещу законопроекта им да се надигнат протести, най-вече от екозащитници, тъй като казусът е правен, но призна, че не са водени обсъждания с тях.
"Не ги персонализирам - всякакви организации, които имат меркантилен интерес. Но ако има атака, тя ще е от дежурни жалбоподатели, които черпят сила от законовата възможност да обжалват непрекъснато", коментира Кирилов.
Другият вносител на законопроекта бившият екоминистър и шеф на екокомисията Ивелина Василева също разясни подробности.
По думите й приемането на поправките би ускорило големи инвестиционни проекти, които сега се бавят от бавно съдебно производство. Тя даде пример, че така са се забавяли големи проекти - като строежа на магистрала Струма и Хемус.
„Опитваме се да ограничим злоупотребите с права”, категорична беше Василева. На въпрос дали предложението на ГЕРБ се очаква да провокира екопротести, Василева също каза, че не смята, че ще има такива. Добави Коментар