Парламентът удря зелените грантаджии, слагат край на постоянните обжалвания за природните паркове
Депутатите предлагат решенията на първоинстанционния съд по ОВОС да са окончателни за обекти от национално значение, които са определени с акт на Министерския съвет. Приемането на поправките би прекратило негласната практика чрез поредица от обжалвания да се спират и протакат във времето инвестиционни проекти в магистрали, природни паркове и други. Подобни са казусите с автомагистрала “Струма” и бъдещото развитие на курорта “Банско”. Подобен казус би възникнал и при предстоящото изграждане на автомагистрала “Хемус”, съобщава БГНЕС.
Поправките биха ограничили и влиянието на множество организации в сферата на околната среда, които често използват съдебни процедури, за да попречат на развитието на даден инвестиционен проект.
“С цел да се съкрати съществено времето за процедиране и влизане в сила на изграждането на обекти с национално значение, и за да се избегнат дългите и тежки процедури на обжалване считаме, че не е необходим касационен контрол, когато ОВОС има за предмет обекти от национално значение, които са определени с акт на МС за такива и са преминали всички съгласувателни процедури, който включва етапи по усведомяване на компетентните органи и засегнатото население, преценяване на необходимостта от ОВОС, извършване на консултации; определяне обхвата, съдържанието и формата на доклада за ОВОС, оценяване качеството на доклада за ОВОС, организиране обществено обсъждане на доклада за ОВОС, вземане на решение за ОВОС, осъществяване на контрол по изпълнението на условията от решенията по ОВОС. Всички тези етапи гарантират участието на обществеността и тя става задължителна и съществена част от процедурата за ОВОС”, гласят част от мотивите на вносителите.
Те са категорични, че обществеността ще запази правото си да изразява своето мнение по резултатите от ОВОС на най-ранен етап. Друг съществен момент, който депутатите предлагат е въвеждането на “особено съдебно производство”, чиято цел е решенията по жалбите да бъдат издавани до шест месеца от тяхното депозиране.
“Предлаганите промени гарантират спазването на публичността, като същевременно ускоряват влизането в сила на инвестиционните предложения, техните разширения или изменения”, поясняват депутатите от ГЕРБ.
4
Коментара по темата
4.
До 3
13.07.2017 20:46:22
Като ги видя еко-грантаджиите на протест срещу голям промишлен замърсител, като Лукойл или Кроношпан (дето консумира изсечените стари гори в Странджа), може и да повярвам, че правят нещо полезно! Като видя поне един обжалван от същите организации лесоустройствен проект, тогава може и да повярвам! Ма сИга не им вЕрвам! Нито аз, нито народонаселението! Имаха по-малко от 1 процент на последните избори! Факт!
3.
ако се
13.07.2017 16:20:12
ако се започне с това а колко милиарда отиват за интеграция на мангалите ? от които резултата е абсолютна 0, поне една част от скапаните еко организации правят нещо ...
2.
До 1
12.07.2017 18:38:29
А да кажеш нещо за българската педерация екоразнообразие, дето от 20 годинки пишат план за управление на парка Странджа? Същите от десетилетия се препитават на многомилионна еко-хранилка около Атанасовско езеро и Пода. Що кинти са гушнали подобни соросоидни грантаджии, никой не знае!
1.
ясно
12.07.2017 13:58:17
значи искате с едно две рушветчета и хоп троп ново хотелче на дюните, 2-3 рушветчета и хоп троп нова писта в пирин, няа проблем е лейте бетон и асфалт, България няма нужда от природа.