Телескоп на NASA засне невероятна СНИМКА! Вижте как изглежда "фабриката за звезди"
Изследването на мъглявината Орион е в рамките на усилията да се анализират големи формиращи звезди райони в северната половина на пояса Гулд – пръстен от млади ярки звезди в Млечния път. Като изследват температурите и газовата динамика в мъглявини в пояса Гулд, учените се надяват да опознаят по-добре процеса на звездообразуване.
"Все още не знаем с подробности как облаци газ в нашата галактика колабират, за да формират нови звезди", заяви Рейчъл Фрийзън от университета в Торонто. Астрономите проявили особен интерес към ролята на амоняка в процеса на звездообразуване. Новите данни за мъглявината разкрили, че молекули на амоняка са концентрирани в нишки от газ и прах, простиращи се на разстояние над 50 светлинни години.
"Амонякът е като проследяващо устройство за плътен звездообразуващ газ - поясни Фрийзън. - Създадените с помощта на амоняка карти ще ни позволят да изследваме движението и температурата на най-плътния газ. Така ще установим дали нишките от газ са стабилни или ще колабират, за да формират нови звезди."
Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal.
Добави Коментар