Кметът Николов няма толкова голяма нужда от подкрепата на депутатите – поканата му е проява на уважение
Ключови думи:
Христиан Митев, Йордан Апостолов, Димитър Николов, Бургас, парламент, ДПС, Слави Трифонов, мажоритарна система, избори
Бургаските депутати от „Обединени патриоти” Христиан Митев и Йордан Апостолов не откликнаха на поканата на кмета Димитър Николов. В понеделник градоначалникът проведе среща с почти всички народни представители от региона. Във вторник ДПС изненадващо подкрепиха ГЕРБ за въвеждане на мажоритарна избирателна система по модела „Слави Трифонов”. Потърсихме Христиан Митев, който е зам.-председател на правната комисия в парламента, за коментар на горещите политически теми.
- Г-н Митев, притеснени ли сте от това, което се случи днес в правната комисия – опасният закон за мажоритарната система е напът да бъде приет?
- Да, сериозно сме обезпокоени. Чухме заявка от „Движението за права и свободи” – че те се водят основно от своя политически интерес при подкрепата на този законопроект. Именно с техните гласове и с гласовете на „Воля” той беше приет на практика от Комисията по правни въпроси. Знаем, че основният дефект на предлаганата мажоритарна избирателна система е липсата на представителност на големи групи от български граждани и кандидатите, които те подкрепят, от политически партии, които се определят като малки и средни (извън двете големи политически сили ГЕРБ и БСП) и пропадането на гласовете на всички тези хора. Това ще доведе до нагнетяване на определено напрежение в обществото, тъй като няма как едно лице, след като не види кандидата си на втория тур при предлаганата мажоритарна система с абсолютно мнозинство в два тура, да подкрепя кандидати на партии, които са му чужди и които няма да изразяват неговите интереси и няма да защитават неговите права.
- Очаквате ли нов обрат в позицията на ДПС?
- Да, разбира се, всичко е възможно. Представителите на ДПС в комисията казаха, че тяхната група тепърва ще се събира и ще обсъжда днес на заседание позицията си по отношение на този законопроект. Така че – да, очаквам такъв обрат, който разбира се е възможен. Неведнъж сме виждали такова поведение на ДПС в зала. Едно се гласува в комисия, а след това в зала се гласува нещо, коренно различно. Даже сме били свидетели и при прегласувания - между първото и второто гласуване, да има промяна в позицията на ДПС.
- ГЕРБ като основна и най-голяма политическа сила нямат ли твърде безотговорно поведение, предлагайки, както експертите казват, този много опасен законопроект? Как си обяснявате това отношение на ГЕРБ?
- Аз разбирам, че този законопроект така или иначе ще доведе до определени позитиви за партия ГЕРБ – това ми е пределно ясно. И от такава гледна точка разбирам тяхното желание той да бъде приет, разбира се, обосновавано с резултатите от проведения референдум. Не бива да забравяме обаче, че този референдум не е задължителен, особено след решението на петчленен състав на Върховния административен съд, което е окончателно. Още повече, че повечето граждани не са гласували изобщо за този референдум. Т.е. ако разделим избирателите на гласували и негласували за референдума, ще видим, че мнозинството не го подкрепя. За ГЕРБ, пак казвам, е ясно защо го правят – то е в унисон с техните интереси като най-голяма политическа сила да вземат този бонус, който им дава мажоритарната система – да управляват самостоятелно след едни бъдещи парламентарни избори. Но за мен това не е добре за България и за всички нас като избиратели, които ще останем непредставени в един следващ законодателен орган.
- Все пак 2 милиона са подкрепили този референдум. БСП ще направят жест – те предлагат засилване на мажоритарния елемент. „Обединени патриоти” не дължи ли също нещо на тези избиратели? Вие не предлагате нищо.
- На този етап ние действително нямаме предложения в посока на увеличаване на мажоритарността, но винаги сме били отворени за дискусия за това дали не трябва да се увеличи мажоритарният елемент в рамките на пропорционалната система, която действа към момента. Аз смятам, че такъв дебат е необходим. Да, той е нужен именно съобразявайки вота на мнозинството, които са гласували все пак в рамките на референдума. Но това не трябва да става веднага, сега, под натиск и на коляно. Би следвало да се организира една по-широка дискусия, с участието включително и на специалисти по изборно законодателство, и на конституционалисти, така че да можем да стигнем до най-доброто решение за засилване на мажоритарния елемент. Дали това ще бъде направено чрез смесената избирателна система, каквито заявки чухме днес от БСП, по подобие на германската изборна система; дали това ще стане чрез засилване на преференциалния момент в сегашната пропорционална система, е въпрос на дебати. Не казвам, че такъв елемент не трябва да присъства в изборната система, но това следва да стане след един много по-разширен дебат.
- Вчера бургаският кмет е събрал - така да се каже, бургаските депутати. Направи впечатление, че Вие и съратникът Ви от „Обединени патриоти” Йордан Апостолов не присъствахте на тази среща. Каква е причината?
- Аз поканата я получих по телефона в петък, на обяд. А седмици преди това с колегата Апостолов имахме предвидени срещи в областта, но не в град Бургас, а в други населени места. Нямаше как да присъстваме на тази среща. Може би е удачно кметът и неговата администрация в бъдеще да предвиждат едни много по-големи срокове за покани с оглед на факта, че няма как да се съобразим и да можем да съгласуваме нашите програми, които сме направили преди това. Особено за срещи с избирателите, знаете, че понеделник е денят за работа в избирателните райони. И за мен е изключително важно да покажем необходимото уважение към нашите избиратели, които са ни поканили на тези срещи, да не ги разочароваме, и от друга страна да не останат излъгани в очакванията си заради това, че ние сме поели ангажимента много-много преди да постъпи поканата от кмета.
- А доколко беше редно това събиране на депутати от кмета? Не си ли надскача ролята?
- Вижте сега, аз разбирам, че кметът си търси съответната подкрепа за проекти, на които той е инициатор в Община Бургас, но смятам, че на практика г-н Николов се ползва с много голяма подкрепа и като заместник-председател на партия ГЕРБ, и като кмет, който управлява общината трети мандат. И на практика не мисля, че му е необходима толкова голяма подкрепа от страна на всички народни представители, избрани от 2-ри многомандатен избирателен район. Пак казвам, неговата позиция, сама по себе си, предполага една много по-голяма степен на доверие и много по-голяма подкрепа от председателя на партия ГЕРБ и министър-председател г-н Бойко Борисов. Така че по-скоро смятам тази среща за проява на някакво уважение към народните представители. Но реално трябва да си даваме сметка, че г-н Николов има много-много по-големи и повече способи за въздействие и за влияние от изпълнителната власт, отколкото от народните представители в този случай. Това са фактите.
6
Коментара по темата
6.
Тези селяци
14.06.2017 09:03:40
Вампирите от Флагман увеличават апетита си със продукти от алкохолни червени питиета, кръв, крими случки.
От времето на римската империя хората искат да има хляб и зрелище. Търсено количество кръв или колко "килографа" е необходимо да задоволят апетита си?
От времето на римската империя хората искат да има хляб и зрелище. Търсено количество кръв или колко "килографа" е необходимо да задоволят апетита си?
5.
Боже пази ме от юристи, от съдии сам се пазя
14.06.2017 07:17:10
Този Християнчо има ли спечелено дело ? Като го слушам как мънка, ами той и Майка Тереза ще вкара в затвора (ако беше жива). Бойко е напът да вземе и на ОП скалповете, а той го усуква по "партньорски" .
4.
Mnogo
14.06.2017 06:54:43
Ама много си кух ХМ
3.
Оле Мале
14.06.2017 00:10:36
Да си го взимат където искат и ако ще и кумчо вълчо да идва след него...все тая...пак ше е гербер..
2.
bgman
13.06.2017 21:27:06
Тъпанари, тъпанари, тъпанари...
1.
Ким Чен николов
13.06.2017 21:02:39
Верно си е ... кмета е крал .... диктатор на бургас.