Здравният министър: Боли ме, че се карам с родителите си заради липсата на време (ВИДЕО)
Проф. Николай Петров не се чувства никак щастлив като министър на здравеопазването. В „Здравей, България“ по Нова телевизия той едва не се разплака, когато водещата Ани Цолова го провокира да говори за цената, която плащаме в името на кариерата.
„Миналата събота отидох да видя родителите си. Имахме много тежък разговор, защото те страдат, че не им се обаждам, не отивам да ги видя. Когато съм при тях обаче, съм изморен, изнервен и много напрегнат. Не мога да слушам и се караме, а после ми става болно, защото са сами и чакат мен. Това е цената, която плащаме“, заяви професорът, който е роден в Средец.
Той сподели, че освен на своите знания и опит, разчита и на помощ от Бог.
„Много случаи в медицината съм си ги обяснявал с Божията намеса. Когато очакваме за някого най-лошото, а той се възстановява, няма как да не вярваме, че Бог ни направлява. На много неща медицината няма отговор. Тя не е точна наука“, призна проф. Петров.
„Предпочитам лекарската престилка пред костюма, който съм принуден да нося като министър. Обичам работните си дрехи и предпочитам чехлите пред обувките. Спарват ме, как да ги нося? Затова в министерския кабинет съм с чехлите“, сподели професорът.
Ходя в 6:30 часа в болницата, защото пациентите ме чакат, добавя той.
“Нашето здравеопазване не е никак зле, но има проблеми, които трябва да се решат.
България има много болници. Инвестирани са средства в апаратура и нови технологии. Имаме специалисти на европейско и дори на световно ниво. До тях достъп има всеки български гражданин“, коментира здравният министър.
Той припомни случая с 9-годишния Байрям, който се нуждаеше спешно от трансплантация на бъбрек, а операцията беше невъзможно да се извърши в България.
„Момченцето, за което се вдигна много шум, че не се изпраща за лечение в Германия, вече е доста време там. До момента са отишли към 100 000 лева и операцията така и не е направена заради ред усложнения, комуникационни трудности с придружителите и т.н. Държавата не може да е само до стената“, заяви проф. Петров.
„Трябва да се намерят приходи и да се оптимизират разходите, без да пада качеството. Болниците трупат дългове, защото има лимити от НЗОК, а болницата няма право да върне пациент. Трябва да бъде разписано кой е спешен пациент”, каза още Николай Петров.
3
Коментара по темата
3.
истшна
06.06.2017 15:15:03
Д-р Гълъбова: Да се погрижим за психиатричните болници, защото те са нашето бъдеще!
2.
e
06.06.2017 13:23:16
може да е такъв,но "системата" си е същата прогнила кочина и нищо не се прави по въпроса.
1.
Да!
06.06.2017 12:52:00
Имам лични впечатления от професора,само добри думи мога да кажа! Невероятен човек и специалист от най-високо ниво! Адмирации за него!!!