Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Властта отговори на Бургас: Специалността „Туризъм” се реализира много лошо, за „Здравни грижи” нямате капацитет

"Трябва много сериозно да се преосмисли от какво точно има нужда бизнесът"
Ключови думи: Николай Денков, образование, "Асен Златаров", туризъм


Намаляването на броя на студентите в субсидираните специалности е резултат от намаляването на броя на учениците в България. Това стана ясно от изявление на служебния министър на образованието и науката Николай Денков след днешното заседание на Министерския съвет. 

„Промените, които правим в постановлението за приема на студентите във висшите училища, цели да изпълни едни от основните цели в стратегията за развитие на висшето образование, свързани с повишаване на качеството във висшите училища. То произтича до голяма степен от факта, че в периода 2010 – 2015 г. общият брой ученици, завършващи средно образование, намалява с 25%, докато общият брой, субсидирани от държавата студенти след средно образование, е останал практически един и същ”, заяви министър Денков.

Затова през 2015 г. в стратегията е било предвидено да се постигне съответният баланс.
„Със сегашната промяна ние намаляваме общия брой субсидирани от държавата студенти в първи курс с 8 процента и с това, заедно с промените от миналата година, ние връщаме този дял към нивата от 2010 г.”, коментира Николай Денков.

След въпрос на „Флагман” – дали все пак е възможна корекция на намалените бройки за Бургас по специалностите, свързани с туризма и здравеопазване, след призивите от различни фактори в града, министърът отговори:  „Ситуацията с тези две направления е съвсем различна. В Бургас по отношение на „Здравни грижи” ние позволяваме на бургаския университет („Асен Златаров” – б.а.) да приеме повече студенти – 63-ма, от това, което те са заявили – то е 30 човека. Проблемът е, че бургаският университет не е получил от Националната агенция за оценяване и акредитация необходимия капацитет, за да обучи тези студенти. Националната агенция за оценяване и акредитация не е част от МОН (Министерството на образованието и науката), тя е независима институция към Министерски съвет и от тази гледна точка трябва да се извърви процесът по получаване на акредитация от агенцията.”

Министър Николай Денков обясни и защо е орязана специалността „Туризъм”: „По отношение на направление „Туризъм”, както казах, реализацията на студентите, завършващи това направление, е изключително ниска. И оттам трябва много сериозно да се преосмисли от какво точно има нужда бизнесът, защо тази реализация е под 20% и дали няма нужда от развитие в бургаския университет на други направления, например „Здравни грижи”, „Информационни и комуникационни технологии”, които да позволят по-добра реализация на студентите. От тази гледна точка ние вече имахме разговор с ректора на бургаския университет „Асен Златаров” и обсъдихме някои възможности. Аз поех ангажимент, ако те имат ясен план за действие, той да получи подкрепа още тази година.”

Министър Денков обясни, че се предвижда промяна в методиката за финансиране, която да отчита характерните параметри за съответния регион, а не само средните стойности за страната: „Това ще помогне на университети, като шуменския, бургаския, варненския, русенския, да получат по-адекватна оценка за тяхната дейност спрямо региона, в който работят. Това също ще бъде заложено в промени в системите за финансиране.”

Преди това като цяло за страната г-н Денков посочи, че има направления, които са орязани повече, но има и такива, които са стимулирани: „Има направления като икономика, администрация и управление, туризъм, където намалението е значително и то произтича изключително от това, че реализацията на студентите, завършващи тези направления, е много ниска – 20–30, 30 и няколко процента от завършилите студенти работят на позиции, изискващи висше образование. По тази причина в някои висши училища, които обучават точно в тези направления, имаме съществено намаление и на приема на кандидат-студенти за тази година.”

От друга страна има повече бройки за специалности като „Педагогика”, „Математика”, „Информационни и комуникационни технологии” – това били направления, за които имало заявен интерес от бизнеса и които реализирали добре студентите си.

Министър Денков обясни, че са поискали от засегнатите от орязването на специалности висши училища евентуално да подготвят тригодишни програми за устойчиво развитие, в които те да предвидят как ще се преструктурират, така че след тези три години с наличния брой студенти да могат да развиват перспективни за техния регион направления. Тези програми ще бъдат финансирани целево, за да може да се извърши преструктурирането.

Министър Денков заяви и че е важно е да се подчертае, че промените са получили подкрепа от асоциацията на работодателските организации в България, защото те решават един от най-важните проблеми във висшето образование – че не се подготвят студенти по специалности, подходящи за пазара на труда, което се търси в момента.

Денков добави, че са имали много конструктивен разговор със Съвета на ректорите преди няколко дни. Този Съвет приел промените, при положение че са заложени съответни мерки, с които да може да стане преструктуриране при висшите училища, което така или иначе е било предвидено.

Образователният министър каза, че се прави и специфична подкрепа за хуманитарните направления – история и археология, философия, филология, тъй като това са направления, в които се подготвят специалисти, които лесно могат да влязат в училищната мрежа с допълнителна педагогическа квалификация. Така трябва да се компенсира дефицитът, който се очаква в следващите години при учителите. Затова приемът в хуманитарните направления е при същите правила, както при направлението педагогика.
15
Коментара по темата
15.
До Виолета Илиева
23.03.2017 18:29:14
Нека г-жа Виолета Илиева да обясни защо й бяха нужни 15 години, за да освободи директора на училището в Приморско. Кому беше нужно това дълго прикриване на безобразията, които са ставали там? И защо сега не излезе с позиция по въпроса? Свалила е един директор на училище. Нека да каже ЗАЩО го е направила! Нека истината най-после да излезе наяве!
14.
о да бе
15.03.2017 21:26:00
за 220 000- ден град, има два университета с разнородни специалности, колко още искате да има? Не е проблемът в броя, а в качеството на подготовка. 2012г чуждестранна фирма се опита да разкрие офис с 20-тина работни места в техническо и икономическо образование, прослушаха десетки завършили- положението беше плачевно. Липса на елементарни базови знания и накрая се отказаха.
13.
лобист
15.03.2017 20:13:59
абе министърче, на софийските вузове да не им е 100% реализацията, че не им пипаш бройките. то бива софийски лобизъм и дискриминиране на провинцията. наясно си че ако намалиш техните с 30 % ще отлетиш от поста на момента, затова бой по хилавите провинциалисти, за да ходят да учат в софето и да стимулират софийския бизнес с парите на тати.
12.
Emo
15.03.2017 19:44:11
Лошо е, че се учи повече по учебници в Туризма, и много малко практика! Така едно 18 годишно от Германия е много по-подготвено от 25 годишните в България, защото там наблягат на практиката!
11.
ееее
15.03.2017 19:22:38
Бургаските университети като цяло дават много лоша реализация. Не само в туризма е лоша подготовката, същото е положението и в така тачените ИТ науки. Пълен гьон излизат от там, без грам знания.
10.
бургазлия
15.03.2017 18:30:02
Абе как да е читава специалност "Туризъм" като Директор на колежа е доцентка по химия и нейн идеолог е измисления "професор" ппо туризъм Братой Копринаров, който от много години оре наведен на левия бряг...

Да не говорим за другата "професорка" по "Здравни грижи" - Мими Сойчева, дето се изучила от учителка в "медичка" в някакъв курс по Следдипломна квалификация...!!!

Така, че няма нищо "скрито-покрито" както се опитват да си мислят някои хора...и колкото да се опитват да го крият- всички го знаят и са видни тези деяния..!!!
9.
*********
15.03.2017 16:39:52
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
8.
Магистралчик
15.03.2017 16:34:40
Не е лошо, всичките после се редят край магистралата
7.
*********
15.03.2017 16:06:17
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
6.
Мани мани
15.03.2017 15:26:42
НЕ е нужно 5години да учиш за да отсервираш мръсни чинии за 450лв да миеш чашите на бара за500 лв или да въртиш прахосмукачката за 480лв на месец а за капацитет в областа на здравеопазпаането са прави няма такива
5.
Est
15.03.2017 15:25:02
Много правилно е отговорил Денков. Реализация на завършващите безсмисления Колеж по туризъм няма. Това е така, защото там ги обучават некадърници и БКП баби. Този колеж задължително трябва да се закрие за да не ощетява повече държавата.
4.
До 2
15.03.2017 15:17:21
Ей трол не знам кой е на власт, ама т.нар. "Колеж по туризъм" е фабрика за производство на безработни и/или на бармани, и сервитьори на блок маси. А тези кадри другите пък т.нар. бизнес може да си ги вземе директно от ТОХ-а , а и не само от там. Не виждам нищо нелогично и нереално с оглед на ситуацията в Бургас от десетина години...
3.
Go West
15.03.2017 15:10:38
Освен намаляването на учениците с 25%, трябва да се отчете, че 30% от будните и знаещи езици абитуриенти заминават в .uk, .de, .nl, .fr, .at, че и даже в .ru
2.
Аспарух
15.03.2017 14:56:55
Бургазлии, кво стана? Май новите властимащи от БСП спряха кранчето на града!?!?
1.
Бивша студентка по Туризъм
15.03.2017 14:23:08
Има реализация по специалност Туризъм, но в чужбина, а не в България.
  Добави Коментар
Тази вечер е подходяща за чувствен и бавен секс Периодът е благоприятен, само трябва да контролирате емоциите и желанията си При проблеми с акумулатора или стартирането на двигателя: Причината може да се крие в алтернатора Основната причина за подобни повреди обаче може да се крие в алтернатора - устройство, което презарежда акумулатора и управлява електрическото оборудване по време на шофиране
Обра точките на 73 години Сиймур сякаш не старее Създадоха спагети, по-тънки от човешки косъм Спагетите са от нишестени нанофибри
Защо Николета Лозанова си крие лицето? Плеймейтката се омъжила тайно за Ники Михайлов бременна в 5-ия месец Проговори за Ивка Бейбе Евгени Генчев с ласкави думи за инфлуенсърката 
Стана 108 кила "Джоуи" е в тежка депресия Майката на Атижа прогони Петър Родителката на брадърката нахока бившия съквартирант на щерка си
61-годишна жена роди първото си бебе Майката и бебчето са в общо стабилно състояние, хубавата вест идва от Скопие, РСМ  "Увеличете помощта за Украйна" Зове Рюте
Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове Около обяд в петък от запад на изток облачността да се увеличава и в Западна и Северозападна България ще започнат нови валежи "Казармата е загуба на време" Твърди известният актьор Станимир Гъмов