БСП и КНСБ се разминаха за плоския данък
Партия БСП и синдикалната организация КНСБ се разминаха по отношение на визията за данъчната политика. Това стана ясно след среща днес в централата на синдиката.
На нея присъстваха президентът на КНСБ Пламен Димитров, лидерът на БСП Корнелия Нинова и представители на двете организации.
По-справедливо преразпределение с необлагаем минимум, увеличение на максималния осигурителен доход на 10 пъти от минималната работна заплата и облагане с 20% на доходите над този праг, искат от КНСБ.
Виждането на БСП обаче е друго. Доскоро червените искаха премахване на плоския данък. В предизборната програма обаче това бе коригирано. Червените вече настояват за запазване на данъчното облагане, както е сега, с изключение на лицата с доходи от над 10 000 лева на месец. Според БСП, те следва да бъдат облагани с 20%, а за останалите заплати данъкът трябва да остане 10%.
Президентът на КНСБ изтъкна, че имат общи виждания, но и различия и за развитието на някои сектори като енергетика, транспорт, образование, земеделие.
Енергетиката трябва да стане национален приоритет. Това ще искаме от президента, обяви Пламен Димитров, по повод предстоящата му среща с Румен Радев по-късно днес.
От КНСБ подкрепят идеята на БСП за фонд „Иновации” на стойност 150 млн. лева, както и за увеличение на капитала на Българската агенция за експортно застраховане до 2 млрд. лева. Това било много важно за българския бизнес.
От синдиката подкрепят идеята и за фонд „Индустрия”, както и за закон за публичните предприятия. КНСБ и БСП смятат, че държавните фирми могат да се управляват и добре.
Президентът на КНСБ поиска от БСП съдействие за прокарване на гаранции за правото на сдружаване и колективно трудово договаряне. За целта били нужни законодателни промени. Това било обещано от ГЕРБ, но до момента не било изпълнено.
От синдиката подкрепят идеята на БСП за данъчно облекчение за семействата с деца.
Според Пламен Димитров увеличение на заплатите средно със 120 – 150 лв. на година при запазване на икономическия растеж е постижимо.
Корнелия Нинова обяви, че предлагат таван за субсидиите за земеделците, както и те да се дават на нов принцип – на килограм продукция, а не на единица обработваема площ.
По думите й, увеличение на минималната работна заплата няма да фалира държавата и това се доказало във времето.
Нинова обеща държавата да поеме разходите на студентите, обучаеми по важни за икономиката специалности.
И Корнелия Нинова, и Пламен Димитров се изказаха против идеята на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за развитие на ЕС на две скорости. Добави Коментар