Корнелия Нинова ще отблъсне много хора – едно е да се заканваш на опонента, друго е да предложиш управление
Осман Октай е на 64г. Бивш заместник-председател на ДПС. След напускането на партията на Доган преди 15 години се изявява като политически анализатор. Наскоро издаде книгата „Крахът на една илюзия. Истината за ДПС”.
- Г-н Октай, очаквате ли промени в електоралните нагласи до изборите на 26 март, като гледате социологическите проучвания в момента?
- Като човек, който е организирал и ръководил много избори в „Движението за права и свободи” и участвал през последните години в анализи на всяка изборна кампания, определено винаги моите позиции са се различавали от платените социологически анализи. Не вярвам на техните данни, защото те по-скоро се стараят да обслужват определени политически интереси. В България по принцип избирателите гласуват емоционално, а не според предлаганите им предизборни програми. Още повече, че 2 милиона интелигентни българи напуснаха страната. В момента сред регистрираните политически формации няма ново явление, което да ги излъже, както на предишните парламентарни избори – проекта на Бареков. Освен това преди този парламентарен вот избирателите преминаха през посланията за промяна и избраха президент, главнокомандващ България, в лицето на генерал Радев. Заради промяната за него се гласува от целия политически център – ляво, дясно и т.н. Всичко това натоварва тези парламентарни избори с много негативи, много разочарования, но и много възможности за наказателен вот. Този път няма да има позитивен вот с очакване за промяна, както беше при президента Радев. Тези избори имат задължителен характер по избирателния закон. Още повече обстановката се нажежава от това ще се гласува ли с машини, или не. А след референдума хората очакваха мажоритарен избор и не получиха такава възможност. Всичко това създава възможност за трудна ориентация и труден избор на избирателите.
- И кой ще победи?
- Към днешна дата, като отчитам всички горни фактори, определено считам, че ГЕРБ отново ще бъдат първа политическа сила, като безалтернативна. И може би ще реализират между 90 и 100 мандата. ГЕРБ едва ли ще имат повече от 900 хиляди до 1 милиона гласоподаватели. БСП няма да получат повече от 700-800 хиляди гласа, независимо от инерцията от президентските избори – и ще реализират 70, максимум 80 мандата. Трета политическа формация ще бъдат вероятно т. нар. патриоти, защото техният потенциал е от 600-700 хиляди гласа и отнемат голяма част от избирателите на БСП и лявото пространство. И четвъртата формация, която към днешна дата е сигурен участник в следващия парламент, е ДПС с 250 до 300 хиляди гласа максимум. Това ще са 25-30 мандата.
- А Марешки?
- Аз за разлика от всичките платени агитатори не смятам, че емоционалният проект на Марешки ще се развие и на парламентарните избори. Трудно ще прескочат 150 хиляди гласа и затова трудно ще влязат в парламента. Но може много неща да станат до изборите. Още повече, че в тях участие взимат прокуратурата и др., ако си спомним „Костинброд” и т.н. С цялата условност няколко формации ще останат близо, но под бариерата и тези гласове ще отидат в полза на победителите по пропорционалната система.
- Корнелия Нинова обаче доста силно бие популистки подобно на Бойко Борисов. Не виждате ли заплаха от нейна страна?
- Не, не. Никога… БСП има много тягостна историческа памет сред избирателите. Няма тяхно правителство, което досега да не се е проваляло. Не само предсрочно си прекратяват мандата, а те биват изритвани от властта с огромно разочарование. Неслучайно на последните избори след Орешарски паднаха под 40 мандата. Корнелия Нинова ще отблъсне много хора, защото едно е да се заканваш на политическите си опоненти, друго е да предлагаш управленчески програми. Още повече с негативното си участие в Министерството на енергетиката и други органи на властта. И още повече провокирайки сътресения и напрежения в лявото политическо пространство.
- Обединението на ДОСТ и НПСД ще успее ли да прескочи бариерата?
- Много трудно, независимо че около ДОСТ и Касим Дал вече се очаква Главно мюфтийство с имамите активно да участва в изборния процес. ГЕРБ на предните избори откъсна 120-130 хиляди гласа от ДПС. Тези гласове не се знае накъде ще отидат сега, но в никакъв случай няма да се върнат в ДПС. Това е гласът на интелигенцията на мюсюлманското население. Дали Касим Дал и Лютви Местан ще успеят да приобщят тези гласове – аз се съмнявам. Те обаче ще нанесат тежък удар на ДПС, отнемайки минимум 100 хиляди гласа, които обаче няма да са достатъчни да прескочат 4-процентовата бариера.
- А в ГЕРБ не виждаме нищо ново. Какво според Вас трябва да се промени в тази партия до изборите поне?
- Трябваше да има много нови лица – това, което се опитва да прави Корнелия Нинова – като водачи на листи, като депутати и т.н. Обграден от своите министри след подадената оставка Бойко ще плати висока цена за заиграването си с едни и същи лица. Надявам се да внесат нова, младежка енергия в депутатския състав и това да им донесе бонуси. Но аз мисля, че след септември, още преди президентските избори Бойко Борисов и ГЕРБ вървят по някаква инерция, която е нанадолнище, а не нанагорнище. И ГЕРБ ще победят само защото няма сериозна алтернатива като десен проект. Така наречените реформатори и десни проекти допълнително се разпиляха като левите политически формации. А на БСП и Корнелия Нинова тепърва, освен вътрешната опозиция, ще създадат допълнителни проблеми алтернативните леви проекти в лицето на АБВ и „Движение 21”. Те могат да стигнат доста сериозен потенциал, без да прескочат бариерата. Но при всички случаи ще разобличават като алтернатива БСП и „Позитано”.
- Вие решил ли сте за кого ще гласувате?
- При всички случаи ще гласувам, но съм пред дилемата дали да ми е празна бюлетината, или все пак с компромиси да гласувам за някой от т.нар. десни проекти. В никой случай това няма да са патриоти, няма да са БСП, няма да са и ДПС.
- Кой ще управлява след изборите?
- В една такава четирипартийна система в следващия парламент единствената възможност е да управлява ГЕРБ в малцинство с подкрепата на патриотите. Те могат да направят мнозинство. А ако патриотите се отметнат от Бойко Борисов и ГЕРБ, може да се опитат да подкрепят БСП със задължителното условие да изолират ДПС. А изолацията на ДПС за БСП винаги е било тежък процес през годините. Ако си спомняте, дори 2005 г. БСП можеха да управляват с НДСВ, но бяха принудени да вкарат в коалицията и ДПС. И защо стана така? Защото както те ползват ДПС за патерица и прикриване на престъпленията преди 10 ноември, така и легитимират властта си като съвременна партия чрез същата тази патерица ДПС. И обратно – ДПС винаги са били на власт чрез БСП, както на национално, така и на местно ниво. Единственото изключение е НДСВ и Симеон. А доколко НДСВ не беше проект на „Позитано” – това е друга тема.
7
Коментара по темата
7.
НИК
14.02.2017 10:17:58
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ НАПУСНА "НФСБ" И "ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ"!!!
ФЛАГМАН МЪЛЧАТ КАТО НЕВИННИ ВМИРИСАНИ тУТКИ!!!!
ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕОТО ПО "ЕВРОКОМ"ЗА ДА РАЗБЕРЕТЕ ,КАКВИ ФАКТИ ИЗТЪКНА БАЙРАКТАРОВ!!!
http://eurocom.bg/shows/video/delnici/4558
ФЛАГМАН МЪЛЧАТ КАТО НЕВИННИ ВМИРИСАНИ тУТКИ!!!!
ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕОТО ПО "ЕВРОКОМ"ЗА ДА РАЗБЕРЕТЕ ,КАКВИ ФАКТИ ИЗТЪКНА БАЙРАКТАРОВ!!!
http://eurocom.bg/shows/video/delnici/4558
6.
Мо
14.02.2017 08:15:54
Много точен анализ
5.
Винкела
14.02.2017 06:46:35
Ало Лисицов, защо нищо не пишеш за Байрактаров който напусна патриотичния фронт? Май ще се разпадат. Първо Енчев, после селянинна Байрактаров, а след това и други.
4.
Мирон
13.02.2017 21:59:34
След дъжд качулка.
3.
ОТ ЗЕЛЕНА ТИКВА
13.02.2017 21:30:39
Семе не вземай.
2.
Premiera
13.02.2017 21:28:10
mi ko da vi kaja moje da e turchin ama ima doza istina v dumite my i vse pak my pojelavam da otiva po barzo pri alah ili tam kakto my kazvat
1.
НАБЛЮДАТЕЛ
13.02.2017 21:27:41
Жалък боклук! Защо му давате гласност? Той е г-н Никой!