Румъния може да загуби правото си на глас в ЕС
Крихбаум е отправил искане към председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер да поиска от румънския премиер да оттегли планираната реформа. Отпускането на еврофондове за Румъния трябва да бъде проверено веднага, пък призова Бернд Фабрициус, който е докладчик на
Парламентарната асмблея на Съвета на Европа. Същевременно трети ден хиляди недоволни от решението на кабинета на премиера Сорин Гриндяну за промени в наказателния кодекс и декриминализиране на някои случаи на злоупотреба със служебно положение излязоха на протест. Над 80 000 души се събраха на Площада на победата в Букурещ, а броят на протестиращите в цялата страна достигна 200 000 души. “Крадци!” и “Анулиране!”, бяха част от скандиранията на тълпата. Част от демонстрантите раздадоха цветя на жандармеристите, а други донесоха чай и кафе на премръзналите хора. Гражданите обещаха да продължат демонстрациите си.
Премиерът Сорин Гриндяну пък отхвърли призивите да оттегли промяната в Наказателния кодекс, която според критиците представлява сериозна заплаха за антикорупционните реформи. Президентът Клаус Йоханис, който взе лично участие в първия от протестите, изпрати писмо до парламента, в което изразява желание да говори пред него на 7 февруари във връзка с промените, внесени в наказателното законодателство и предизвиканите от тях събития.
Според държавния глава ситуацията в страната е много сложна. Главният прокурор Аугустин Лазар заяви, че ще атакува в съда предизвикалото масови протести извънредно постановление, съобщи Ройтерс. Той иска спиране на действието на документа до момента на решаване на случая.
Омбудсманът Виктор Чорбя ще сезира Конституционния съд за спорния законопроект. Бившия президент Траян Бъсеску заяви, че настоящата ситуация в Румъния може да бъде начало на хибридна война и уточнява, че макар да е трудно да се повтори украинският сценарий, това не е изключено.
Добави Коментар