Бургаски ученик живя в манастира Шаолин
Златин Павлов е на 18 години. Той е ученик в Професионалната гимназия по електротехника и електроника ”Константин Фотинов” в Бургас. От дълги години се занимава с Тайдзичуен на семейство Ян. Негов учител е лаошъ Тихомир Тодоров, директор на присъединеното училище за тайдзичуен на семейство Ян град Стара Загора. Златин е истински късметлия, тъй като учителят му е личен ученик на Грандмайстор Ян Дзюн шесто поколение 5 генерация от семейство Ян. Именно Тихомир Тодоров е този, който пали Златин по източното бойно изкуство. Всъщност тайдзичуен е много повече от бойно изкуство. Това е философията, начинът на живот, основа за развитие и самоусъвършенстване на личността и концентрация.
Преди шест месеца едно телефонно обаждане преобръща живота на бургаския ученик. „Златко, възлагам ти големи надежди. Ти си сред четиримата българи, които имате шанса да поживеете шест месеца в Китай и да се обучавате в и Чъндзягоу провинция Хенан, родното място на тайдзичуен и манастирът Шаолин” – чува гласа на учителя си Златин и тогава не може да проумее какво всъщност му предстои да изживее.
Нашата среща с бургаския ученик е седмица след като се е завърнал от голямото приключение. Спомените са му толкова топли още, а емоцията от преживяното, наученото и видяното не го е напуснала. „Това, което ми се случи, е наистина невероятно. Аз сега осъзнавам къде съм бил. Щастливец съм, че успях да се докосна до китайската култура, до грандмайсторите в Тайдзи, че успях да живея и да се обучавам в манастира Шаолин” - споделя с вълнение Златин.
Всъщност Златин и още три момчета от България са били в провинция Хенан, в града Дженджоу. Там посещават и се обучават в едни от най-добрите школи. А в манастира Шаолин е живял две седмици. Както е известно, манастирът Шаолин е дзенбудистки манастир, известен с школата на Чен (Дзен) будизма и бойните си изкуства. Благодарение на филма „Манастирът Шаолин” от 1980 година, Шаолин става полулярен в цял свят.
Преведено означава "Манастирът в младата гора". През 527 г. в Шаолин се установява индийският монах Бодхидхарма, известен в Китай с името Та Мо. Той забелязва, че поради дългото стоене в една и съща поза при всекидневните песнопения и молитви, телата на монасите са доста отслабнали физически и затова измисля двигателни упражнения, като създава методика от техники. Тези упражнения са заимствани от древните китайски трактати техники и така било поставено началото на шаолинското бойно изкуство.
В днешни дни в манастира обитават около 60 монаси, подбрани от цял Китай чрез специални тестове за морал, духовно ниво, издръжливост, владеене на бойни изкуства. Непосредствено до манастира Шаолин се намира едно от най-известните училища по шаолински бойни изкуства в Китай, в което се обучават над 7000 ученици. В него се записват деца от цял Китай, от които израстват едни от най-добрите майстори и учители по кунг-фу. Шаолин приема също ежегодно и деца от други страни да се обучават. Сред тях е и бургаският ученик Златин.
„Това, което видях, беше наистина невероятно. Най-малките, които тренират, са на четири години. И не можете да си представите колко са щастливи. Стават сутрин в пет и тренират до девет вечерта. На сутрешното бягане изминават разстоянието около 5 километра. Всички бягат в една крачка. И са усмихнати. Между тренировките имат почивки, в които ходят на училище. Така редуват тренировки с училищни занимания” - разказва за своите впечатления Златин. Оказва се, че децата, които са в манастира, изцяло са отдадени на желанието си да се самоусъвършенстват.
„И докато те тренират традиционните шаолин-форми, редом с други съвременни спортове като футбол, пинг-понг, бягане, ние основно изучавахме техники от тайдзичуен” - казва Златин. Той съжалява само, че не е успял да посети целия манастир. „Шаолин е като цял град. Аз не успях да го посетя целия. Има отделни планини, с манастири, но те са достъпни само за монасите от манастира” - разказва още Златин. Но пък е успял да срещне истински шаолински монаси. „Те са смирени, скромни. Аскети са, отказали са се от материалното. Монасите се хранят скромно” - споделя бургаският ученик.
Той е изключително впечатлен от дисциплината и силата на духа, от искрените хора, от добрите и чисти обноски, без лицемерие. Оказва се, че не само в манастира хората са такива. Останалото време от престоя си в Китай Златин прекарва в Дженджоу. И там среща искрени, спокойни усмихнати и щастливи хора. Там Златин продължава да се обучава и да черпи опит от най-добрите. Златин участва и на най-големия фестивал по бойни изкуства в провинция Хенан, в който има участници от цял свят.
„Това, което преживях там, е нещо уникално, незабравимо. През трите дни на фестивала, аз видях демонстрации, които сме виждали само по филмите. Имаше разнообразни техники от ушу (кунг-фу). А това, което представиха шаолин-групите, не може да се опише с думи” - казва Златин. На това състезание спечелих едно първо място и две втори.
„Доволен съм от това, което видях, това, до което се докоснах. Медалът и грамотата не са най-важното, най-важното е това, което остана в сърцето ми. Преживяването е невероятно. Приятелствата, които завързах, хората, с които се срещнах, нещата, които научих, това е истинската награда за мен” - признава Златин.
Той е изключително благодарен, че се е обърнал към тайдзичуен, защото това е наистина начин на живот. „Тайдзичуен ме учи да постигам истински умения“ - казва бургаският ученик и прибавя, че хората трябва да правят разлика между бойните спортове и бойните изкуства. Бойните спортове се учат за няколко години, а бойното изкуство е за цял живот. То помага на интуицията, на усета, помага на движенията, за силата на духа, помага за здраво тяло, за доброто дишане и самозащита. Тайдзичуен е ефективна самозащита и система за запазване на здравето и младостта.
Директорът на гимназията по електротехника и електроника в Бургас Коста Папазов е един от първите, който посреща бургаския ученик след завръщането му от Китай. И няма как, все пак Златин е момчето, с което се гордее училището.
„Аз съм истински щастливец, че уча в Професионалната гимназия по електротехника и електроника. Попаднах на най-добрите педагози, на най-добрите учители. И настина се радвам, че те се гордеят с моите успехи, вълнуват се с моите преживявания. Аз съм горд с това ,че съм българин, горд съм, че съм от любимия ми град Бургас и съм много благодарен, че моите учители са ме научили на английски език, за да мога да комуникирам с връстниците ми от Китай и от други места на света, които срещнах в Китай” - споделя Златин.
С тайдзичуен, разбира се, че няма никакво намерение да се разделя и ще задълбочи обучението си, ще споделя опита си със своите връстници в Бургас.
22
Коментара по темата
22.
A friend
28.11.2016 05:20:39
Zlatin go poznavam i e nau dalechnoto neshto ot ciganin, i dvamata mu roditeli sa bulgari. Normalni li ste vuobshte na chovek s ten da vikate ciganin momcheto e umno i pozitivno i se razviva obikalq sveta i se usavarshenstva. Vie she si ostanete cql jivot v Bulgaria da mrazite samo. Nqmam dumi kolko prostashki sa povecheto komentari za tova i Burgas degradira vse poveche i poveche shtoto e pulen s hora kato komentiralite. Zlatko nadqvam se da ne si gi chel tiq komentari a ako si ne im obrushtai nikvo vnimanie, uchi i izchezvai ot Bulgaria pri purva vuzmojnost!!!
21.
чичо М
27.11.2016 17:35:00
Браво мойто момче! Пожелавам ти успех занапред! Бъди здрав!
20.
Славчо Жеков Ярето
27.11.2016 16:10:57
Te zatui v chujbina na mislqt za mangali ko nqq
19.
a
27.11.2016 14:16:15
ibaxa li go
18.
Л.
27.11.2016 12:31:07
Мале, мале, направо не мога да повярвам колко простотия има събрана само в десетина коментара, ето на това се казва концентрация на българската злоба и завист. Браво, Златко, гордеем се с теб, продължавай да търсиш истината!
17.
Браво
27.11.2016 11:52:57
Браво Златине ! Не ги слушай комплексарите ! Те ще си останат цял живот нещастни !
16.
Fse
27.11.2016 11:42:51
Nai mnogo da zeme nqkoi otverka nqkade
15.
Мнооого
27.11.2016 11:39:45
Ама много сте прости, радвам се за момчето, вероятно скоро пак ще замине някъде, където ще успее да си нареди живота ...а вие ще си останете прости и ограничени ...
14.
Frd
27.11.2016 11:24:50
Mango e toz
13.
A friend
27.11.2016 11:21:46
Тука коментиращите и представа си нямате къде е Китай на картата, а за Шаолин да не говорим! Златин поне се опитва да постигне нещо в живота си, и успява, а вие кво сте постигнали!? За колко от вас може да се напише статия? Ясно е че завиждате, ясно е че сте жалки, смешници!
12.
от 1 до 10
27.11.2016 10:27:29
Да та ева и шизофреника изпедерастял, пий си лекарствата редовно!!!
11.
Мммм
27.11.2016 10:19:14
Доста тен, момче.
10.
Анна
27.11.2016 10:13:29
Очаквам във всеки момент да избичи един кючек азербайджански танц хахахаха
9.
Станишев говори
27.11.2016 10:12:06
Я дай дупето нагоре? По нагоре да види чичо!
8.
Пада им се
27.11.2016 10:11:08
Те от такива балъци си подържат туризма.
7.
Гггг
27.11.2016 10:06:45
а там ганджа пушат ли?
6.
Руско гето
27.11.2016 09:57:40
Пич ти отиде до Китай вместо да мислиш за бизнес да им продадеш Бургаски стоки ти тръгна да лапаш пишките на китайски гейове монаси. Няма лошо. лапай с здраве.
5.
Чърчил
27.11.2016 09:43:55
Не си губи времето момче!!!!!
4.
Холандската Преса
27.11.2016 09:43:20
Каква е тая кака там?
3.
Бург USA
27.11.2016 09:42:14
Ъ! Да беше отишъл в Оксфорд да беше учил за лекар за инжинер не да си развяваш чукалата при тея китайски гейове. Не мислиш момче!!!!
2.
Истината?
27.11.2016 09:40:45
Златин доста тен има нещо да ни би истинското му име да е Цигтин.
1.
FREE BULGARIA
27.11.2016 09:36:57
Доста черно циганче.
Да вземе един клас по икономика и английски или ще ни зарибява със непрактичното минало. Жалко.
Да вземе един клас по икономика и английски или ще ни зарибява със непрактичното минало. Жалко.