Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Могат ли все пак парите да купят здраве?

Ключови думи:
Учените са категорични – да си беден е вредно за здравето. Липсата на пари влияе негативно не само върху банковата сметка, но и върху общото здравословно състояние, пише вестник „Дейли експрес“, позовавайки се на американско изследване, цитиран от tialoto.bg.

Постоянният стрес от липсата на достатъчно финансови средства при индивиди с по-нисък социален статус претоварва имунната система и може да я подтикне да атакува тялото, причинявайки възпалителни процеси.

Изследването може да обясни защо по-богатите хора имат тенденцията да живеят по-дълго, докато сред по-бедните процентът на сърдечносъдови болести и диабет е доста по-висок.

Авторите на настоящото проучване от университета „Дюк“ са установили, че социалният статус влияе върху включването и изключването на гени в имунната система. За целта на изследването са направени експерименти с макаци резус. Представителите на вида са близки сродници на човека и изучаването им дава насоки за влиянието на социалния статус и върху здравето на хората.

В експериментите са участвали 45 женски маймуни, които не са имали родствена връзка и никога не са се срещали. Те са били поставяни една по една в нови социални групи, като въведените първи са били с по-висок социален статус от последните. За да изследват как социалното положение влияе върху здравето, специалистите са наблюдавали активността на 9000 гена в имунните клетки.

Изследователите са открили различия в активността на над 1600 гена при най-високопоставените и най-нископоставените маймуни. Различията са били особено ясно изразени в активността на естествените клетки-убийци – белите кръвни клетки, които са първата защитна линия при инфекции.

Въпросните клетки са се оказали по-активни при по-високопоставените маймуни, осигурявайки им по-добра защита срещу вируси. При по-нископоставените женски е била наблюдавана по-силна имунна реакция, довела до претоварване на имунната система и до по-неблагоприятни възпалителни процеси.

„Силният имунен отговор може да бъде животоспасяващ при наличието на инфекциозни агенти. Същият механизъм за самозащита обаче може да навреди, когато не се контролира правилно“, обясняват изследователите. Специалистите са установили също, че когато социалният статус се подобри, ефектът върху имунната система се променя към благоприятен.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор Каза много тежки думи Какво става с музиката в България?
Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта Полицейско куче обра точките в България Тайник в прахосмукачка убягна на полицаите, но...
Стана баща за четвърти път Щастливият баща сподели хубавата новина в социалните мрежи  Бърз кредит – начин на мислене
ЕС търси начини да предотврати митата на САЩ Тръмп обеща да се справи с дългогодишния дефицит в търговията със стоки с ЕС чрез мита за повече износ на петрол и газ Диабетно стъпало - защо е важно да реагирате навреме? До края на януари в университетска болница „Дева Мария“ текат безплатни прегледи при съдов хирург за мъже
Борисов не иска да е председател на Комисията по външна политика Това съобщават от пресцентъра на партията Преподаватели от Бургаския държавен университет участват в престижно образователно изложение в Лондон Визитата е с подкрепата на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия
С какво се характеризира добрият автосервиз Как "чурулика" Космоса? Това поражда много нови въпроси за физиката