Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Могат ли все пак парите да купят здраве?

Ключови думи:
Учените са категорични – да си беден е вредно за здравето. Липсата на пари влияе негативно не само върху банковата сметка, но и върху общото здравословно състояние, пише вестник „Дейли експрес“, позовавайки се на американско изследване, цитиран от tialoto.bg.

Постоянният стрес от липсата на достатъчно финансови средства при индивиди с по-нисък социален статус претоварва имунната система и може да я подтикне да атакува тялото, причинявайки възпалителни процеси.

Изследването може да обясни защо по-богатите хора имат тенденцията да живеят по-дълго, докато сред по-бедните процентът на сърдечносъдови болести и диабет е доста по-висок.

Авторите на настоящото проучване от университета „Дюк“ са установили, че социалният статус влияе върху включването и изключването на гени в имунната система. За целта на изследването са направени експерименти с макаци резус. Представителите на вида са близки сродници на човека и изучаването им дава насоки за влиянието на социалния статус и върху здравето на хората.

В експериментите са участвали 45 женски маймуни, които не са имали родствена връзка и никога не са се срещали. Те са били поставяни една по една в нови социални групи, като въведените първи са били с по-висок социален статус от последните. За да изследват как социалното положение влияе върху здравето, специалистите са наблюдавали активността на 9000 гена в имунните клетки.

Изследователите са открили различия в активността на над 1600 гена при най-високопоставените и най-нископоставените маймуни. Различията са били особено ясно изразени в активността на естествените клетки-убийци – белите кръвни клетки, които са първата защитна линия при инфекции.

Въпросните клетки са се оказали по-активни при по-високопоставените маймуни, осигурявайки им по-добра защита срещу вируси. При по-нископоставените женски е била наблюдавана по-силна имунна реакция, довела до претоварване на имунната система и до по-неблагоприятни възпалителни процеси.

„Силният имунен отговор може да бъде животоспасяващ при наличието на инфекциозни агенти. Същият механизъм за самозащита обаче може да навреди, когато не се контролира правилно“, обясняват изследователите. Специалистите са установили също, че когато социалният статус се подобри, ефектът върху имунната система се променя към благоприятен.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сполетя го страшен инцидент Счупи си крака Двойно скочи броят на заразените с лаймска болест Над 30% от кърлежите носят зараза като причина за това е основно бактерията Borrelia burgdorferi
Мисли, че Италия е град Джулката се изложи много в Хелс Китчън Криминалист за случая в Пловдив: Купувате си служител на ключова позиция и той започва да работи за вас Криминалистът Иван Савов смята, че вътрешният министър опитва да разреши проблемите в МВР, но се работи на парче
Всяка година 25-30 деца загиват при катастрофи и една класна стая остава празна Владимир Тодоров: У нас има 36-40 критични участъка, така наречените черни точки В Бургас вече мирише на лято! Посрещаме Джулая с легендарна група Концертът ще се проведе по традиция до Моста с начало в 20.00 часа на 30 юни
Ако изборите бяха днес: ГЕРБ е категоричният победител с 23,1% от вота Отново 9 партии влизат в НС Ще отстрелят 350 мечки в... Словакия
Бойко Борисов: Търговската война между САЩ и ЕС има значение за десетки родни предприятия Бившият премиер заяви, че вотът на недоверие в България цели да се дестабилизира държавата Музеят в Царево показва уникално златно съкровище То е открито през 2006 год. край Синеморец
Гръм в "Ергенът" Васил сече с думи Виктор, Мартин се ядосва Добромир Живков: Налице е опасно ниско доверие към институциите Проучване от края на март показва негативизъм при много българи